CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Mukowiscydoza i poślizg z refundacją leków. Miłkowski: teraz jest już etap rozpoczynania terapii

LJ • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Mukowiscydoza i poślizg z refundacją leków. Miłkowski: teraz jest już etap rozpoczynania terapii
Ośrodki, które zajmują się leczeniem mukowiscydozy, zakwalifikowały do terapii ponad 800 pacjentów Fot. ShutterStock

Ośrodki, które zajmują się leczeniem mukowiscydozy, zakwalifikowały do terapii ponad 800 pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia dostał już informacje o ośrodkach, w których chorzy będą leczeni - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Dodano: 06 czerwca 2022, 12:47 Aktualizacja: 09 czerwca 2022, 13:39
  • Od 1 marca 2022 roku oficjalnie do refundacji weszły leki stosowane w mukowiscydozie. Ale w praktyce nieliczni pacjenci dostali terapię
  • Procedura rozpoczęła się od zarządzenia NFZ w sprawie kontraktowania leczenia, które otworzyło ścieżkę do ogłoszenia konkursu przez oddziały regionalne NFZ
  • Maciej Miłkowski: Teraz jest etap rozpoczęcia terapii. Niektóre ośrodki są bardziej sprawne. Ośrodkiem, który już rozpoczął prowadzenie terapii w maju, jest placówka w Gdańsku

Jedna czwarta pacjentów będzie leczonych w Krakowie

Od 1 marca 2022 roku do refundacji weszły terapie stosowane w mukowiscydozie: Symkevi (tezacaftorum/ivacaftorum), Kalydeco (ivacaftorum), Kaftrio (iwakaftor + tezakaftor + eleksakaftor), Kalydeco (iwakaftor) oraz Orkambi (lumakaftor+iwakaftor).

Ale proces kontraktowania świadczenia placówek z NFZ trwa i dotąd w większości przypadków pacjenci nie skorzystali jeszcze z terapii. Według podawanych informacji, realna możliwość korzystania z refundacji leków miała wejść w życie w czerwcu - lipcu. I faktycznie, jest takie opóźnienie.

Procedura rozpoczęła się od zarządzenia NFZ w sprawie kontraktowania leczenia, które otworzyło ścieżkę do ogłoszenia konkursu przez oddziały regionalne NFZ i zgłaszania się placówek, które będą zajmować się leczeniem chorych na mukowiscydozę.

W kwietniu NFZ przedstawił listę placówek, w których jest zakontraktowany i może być realizowany program lekowy dla chorych na mukowiscydozę. Kiedy już szpitale miały umowę na realizację programu lekowego, mogły przeprowadzić postępowanie przetargowe.

- Ośrodki, które zajmują się leczeniem mukowiscydozy, zakwalifikowały do terapii ponad 800 pacjentów. NFZ dostał już informacje o ośrodkach, w których chorzy będą leczeni - powiedział 6 czerwca wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

- Teraz jest etap rozpoczęcia terapii. Niektóre ośrodki są bardziej sprawne. Ośrodkiem, który już rozpoczął prowadzenie terapii w maju, jest placówka w Gdańsku. W Krakowie kończy się podpisywanie umowy o poszerzeniu świadczenia z Funduszem - dodał wiceminister, podając, że w Krakowie będzie leczona prawie jedna czwarta pacjentów: - Warszawie jest ok. 120 osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU