Mukowiscydoza i poślizg z refundacją leków. Miłkowski: teraz jest już etap rozpoczynania terapii

Ośrodki, które zajmują się leczeniem mukowiscydozy, zakwalifikowały do terapii ponad 800 pacjentów. Narodowy Fundusz Zdrowia dostał już informacje o ośrodkach, w których chorzy będą leczeni - powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
- Od 1 marca 2022 roku oficjalnie do refundacji weszły leki stosowane w mukowiscydozie. Ale w praktyce nieliczni pacjenci dostali terapię
- Procedura rozpoczęła się od zarządzenia NFZ w sprawie kontraktowania leczenia, które otworzyło ścieżkę do ogłoszenia konkursu przez oddziały regionalne NFZ
- Maciej Miłkowski: Teraz jest etap rozpoczęcia terapii. Niektóre ośrodki są bardziej sprawne. Ośrodkiem, który już rozpoczął prowadzenie terapii w maju, jest placówka w Gdańsku
Jedna czwarta pacjentów będzie leczonych w Krakowie
Od 1 marca 2022 roku do refundacji weszły terapie stosowane w mukowiscydozie: Symkevi (tezacaftorum/ivacaftorum), Kalydeco (ivacaftorum), Kaftrio (iwakaftor + tezakaftor + eleksakaftor), Kalydeco (iwakaftor) oraz Orkambi (lumakaftor+iwakaftor).
Ale proces kontraktowania świadczenia placówek z NFZ trwa i dotąd w większości przypadków pacjenci nie skorzystali jeszcze z terapii. Według podawanych informacji, realna możliwość korzystania z refundacji leków miała wejść w życie w czerwcu - lipcu. I faktycznie, jest takie opóźnienie.
Procedura rozpoczęła się od zarządzenia NFZ w sprawie kontraktowania leczenia, które otworzyło ścieżkę do ogłoszenia konkursu przez oddziały regionalne NFZ i zgłaszania się placówek, które będą zajmować się leczeniem chorych na mukowiscydozę.
W kwietniu NFZ przedstawił listę placówek, w których jest zakontraktowany i może być realizowany program lekowy dla chorych na mukowiscydozę. Kiedy już szpitale miały umowę na realizację programu lekowego, mogły przeprowadzić postępowanie przetargowe.
- Ośrodki, które zajmują się leczeniem mukowiscydozy, zakwalifikowały do terapii ponad 800 pacjentów. NFZ dostał już informacje o ośrodkach, w których chorzy będą leczeni - powiedział 6 czerwca wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.
- Teraz jest etap rozpoczęcia terapii. Niektóre ośrodki są bardziej sprawne. Ośrodkiem, który już rozpoczął prowadzenie terapii w maju, jest placówka w Gdańsku. W Krakowie kończy się podpisywanie umowy o poszerzeniu świadczenia z Funduszem - dodał wiceminister, podając, że w Krakowie będzie leczona prawie jedna czwarta pacjentów: - Warszawie jest ok. 120 osób.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)
POLECAMY W PORTALU
-
Endoprotezy. Zanim zdecydujesz się na operację, porównaj szpitale. O czym mówią dane NFZ?
-
Migotanie przedsionków i algorytmy. AI wykryje arytmię przez ciśnieniomierz czy smartwatch
-
Przełom dla pacjentów: testy na HCV bezpłatnie w POZ. Będą dostępne już od 1 lipca
-
Protest w ZUS przesunięty. W lipcu referendum. "Przy dużej frekwencji strajk doprowadziłby do paraliżu"
-
Lekarze na kontraktach zostali bez wypłat. Szpital ma problemy z płynnością finansową
-
Ma walczyć z dyskryminacją. Na razie mierzy się z falą hejtu. „Na Twittera nie wchodzę”