• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Mniejsza liczba zgonów w weekendy. Skąd problem w raportowaniu?

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP28 grudnia 2021 16:00

Podczas spotkania z mediami rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, dlaczego w weekendy i święta raportowana jest mniejsza liczby zgonów z powodu COVID-19.

Rzecznik wyjaśnił sytuację związaną z mniejszą liczbą zgonów w weekend. Fot. AdobeStock
  • Rzecznik MZ podczas spotkania z mediami pytany był o to, dlaczego w weekendy i święta są raportowane niższe liczby zakażeń oraz zgonów
  • Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił, że informacje o zgonach pacjentów z COVID-19 są wprowadzane przez szpitale do systemu informatycznego i stamtąd pobierane przez ministerstwo
  • - Jeżeli w weekend w szpitalu jest mniejsza obsada kadry medycznej i kadry pomocy sekretarskiej, te zgony są wpisywane po weekendzie - dodał

Czytaj: Szpital tymczasowy podsumował rok. "Doświadczenie śmierci w tej skali nie zdarzało się"

Koronawirus. Zakażenia i zgony. Raport Ministerstwa Zdrowia z 28 grudnia

Niższe liczby w raportach weekendowych i świątecznych

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany o powody niższej liczby raportowanych zakażeń i zgonów w czasie weekendu i dni świątecznych.

W piątek 24 grudnia ministerstwo informowało o 15 392 nowych zakażeniach i 596 zgonach, dzień później 25 grudnia o 10 788 zakażeniach i 269 zgonach, w niedzielę 26 grudnia o 6252 zakażeniach i 16 zgonach, a w poniedziałek 27 grudnia o 5029 zakażeniach i 38 zgonach. Natomiast we wtorek dobowa liczba zarejestrowanych zakażeń wzrosła do 9 843, a zgonów aż do 549.

Andrusiewicz wyjaśnił, że Ministerstwo Zdrowia otrzymuje na bieżąco wyniki testów ze wszystkich laboratoriów, które korzystają z teleinformatycznego systemu raportowania (EWP).

Sprawdź: Dr Sutkowski: odgrywamy psychothriller społeczny, a COVID-19 łakomie na nas patrzy

Pilotaż sieci onkologicznej zostanie przedłużony. Jest nowy termin

"Nie jest to niczyją winą"

Mniejsza liczba testów wykonywanych w weekendy wynika natomiast między innymi z tego, że większość przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej pracuje od poniedziałku do piątku, natomiast w weekendy pacjenci w nagłych przypadkach korzystają z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej .

Z kolei informacje o zgonach pacjentów z COVID-19 są wprowadzane przez szpitale do systemu informatycznego i stamtąd pobierane przez ministerstwo.

- Jeżeli w weekend w szpitalu jest mniejsza obsada kadry medycznej i kadry pomocy sekretarskiej, te zgony są wpisywane po weekendzie. Nie jest to niczyją winą, w niczyim kierunku nie można wyprowadzać żadnego zarzutu - tak niestety wygląda praca szpitali w weekendy. Osoby, które są na dyżurach, zajmują się pacjentami, a raporty są wpisywane w poniedziałki - wyjaśnił rzecznik MZ.

Zobacz też: Najważniejsze wydarzenia w ochronie zdrowia i medycynie w 2021 roku. KALENDARIUM

NFZ obniża wycenę testów na COVID-19. Diagności alarmują: to wszystko po cichu, w okresie świątecznym

33 zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej. Dotyczą m.in. pielęgniarek, ratowników, NFZ i leków

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum