• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Mieszkańcy Opolszczyzny obawiają się zakażenia gruźlicą od obywateli Ukrainy

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2018 11:26

Ukraina od 2014 roku jest w czołówce państw z najczęstszymi przypadkami zachorowań na gruźlicę odporną na leczenie farmakologiczne. Tymczasem ok. 10 tys. osób zza wschodniej granicy mieszka na Opolszczyźnie. Specjaliści zalecają ostrożność.

Prątki gruźlicy. Fot. archiwum

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed ryzykiem rozprzestrzeniania się gruźlicy na terenie Polski, chociaż, jak wynika z aktualnych zapewnień GIS, obecnie nie ma jeszcze kryzysowej sytuacji związanej z występowaniem przypadków gruźlicy.

Szacuje się, że w Polsce przebywa obecnie milion obywateli Ukrainy. W tym kraju mamy do czynienia z gruźlicą wielolekooporną. Dlatego też, zdaniem epidemiologów, przy napływie ludności zza wschodniej granicy musimy być gotowi na każdą sytuację, która może się zdarzyć.

Gruźlica rozwija się u ok. 10 proc. zakażonych. Najbardziej podatne na chorobę są dzieci oraz osoby w podeszłym wieku.

Jak wynika z informacji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, liczba osób chorych na gruźlicę w ostatnich latach w województwie opolskim jest podobna. W 2016 roku były to 154 zachorowania, rok później o 6 zachorowań mniej.

Przypomnijmy, że według Polskiego Zespołu Humanitarnego, który działa na Ukrainie na terenach konfliktu, liczba osób chorujących tam na gruźlicę jest porażająca, a sytuacja jest wręcz dramatyczna.

Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu w rozmowie z RMF FM wyjaśnia, że na Trzecim Zjeździe Diagnozujących i Leczących Gruźlicę, który odbył się we wrześniu 2017 r., pokazano, że sytuacja jest bardzo trudna.

Z informacji oficjalnych, jakie posiadają epidemiolodzy wynika, że na Ukrainie przynajmniej 35 tys. osób jest chorych na gruźlicę, z czego blisko połowa na gruźlicę wielolekooporną.

Więcej: opole.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum