CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Małopolskie: czy rejestrujemy wszystkie przypadki gruźlicy?

Autor: GAZETA KRAKOWSKA/RYNEK ZDROWIA

Małopolskie: czy rejestrujemy wszystkie przypadki gruźlicy?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Małopolsce rocznie na gruźlicę choruje około 550 osób. Zgodnie z zapisami Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie - jedna osoba zarażona, w ciągu roku zakazi 15 osób, z czego zachoruje jedna osoba.

Dodano: 17 września 2015, 10:32 Aktualizacja: 17 września 2015, 10:32

Na łamach Gazety Krakowskiej Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu zauważa, że służby sanitarne mówią o zmniejszaniu się liczby zarejestrowanych przypadków zachorowań na gruźlicy, natomiast lekarze alarmują, że wiele przypadków jest nierejestrowanych.

Szacuje się, że w Polsce występuje rocznie od 7 do 8 tys. nowych zachorowań. Najbardziej istotny jest wzrost gruźlic o najgorszej charakterystyce, tj. MDR, XDR, z rodziny genetycznej Beijing.

Obecnie w Małopolsce rocznie choruje około 550 osób. Zgodnie z zapisami Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie - jedna osoba zarażona, w ciągu roku zakazi 15 osób, z czego zachoruje jedna osoba.

Wskazuje też, że biorąc pod uwagę dane za rok 2013, województwo małopolskie miało najniższy współczynnik wykrywalności gruźlicy z objawów.

Ten wynik dzieli środowisko. Jedni uważają, że Małopolskie jest w czołówce wykonywania różnych badań, które przy okazji pokazują problem gruźlicy. Drudzy stwierdzają, że lekarze utracili czujność i nie potrafią wykryć gruźlicy w oparciu o objawy.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU