Małopolskie: czy rejestrujemy wszystkie przypadki gruźlicy?

W Małopolsce rocznie na gruźlicę choruje około 550 osób. Zgodnie z zapisami Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie - jedna osoba zarażona, w ciągu roku zakazi 15 osób, z czego zachoruje jedna osoba.
Na łamach Gazety Krakowskiej Krzysztof Grzesik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc w Jaroszowcu zauważa, że służby sanitarne mówią o zmniejszaniu się liczby zarejestrowanych przypadków zachorowań na gruźlicy, natomiast lekarze alarmują, że wiele przypadków jest nierejestrowanych.
Szacuje się, że w Polsce występuje rocznie od 7 do 8 tys. nowych zachorowań. Najbardziej istotny jest wzrost gruźlic o najgorszej charakterystyce, tj. MDR, XDR, z rodziny genetycznej Beijing.
Obecnie w Małopolsce rocznie choruje około 550 osób. Zgodnie z zapisami Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie - jedna osoba zarażona, w ciągu roku zakazi 15 osób, z czego zachoruje jedna osoba.
Wskazuje też, że biorąc pod uwagę dane za rok 2013, województwo małopolskie miało najniższy współczynnik wykrywalności gruźlicy z objawów.
Ten wynik dzieli środowisko. Jedni uważają, że Małopolskie jest w czołówce wykonywania różnych badań, które przy okazji pokazują problem gruźlicy. Drudzy stwierdzają, że lekarze utracili czujność i nie potrafią wykryć gruźlicy w oparciu o objawy.
Więcej: www.gazetakrakowska.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Do tych lekarzy specjalistów skierowanie nie jest potrzebne
-
W rejestracji na rehabilitację na NFZ tylko jedna kolejka na raz. Pacjenci: to absurd
-
Nowe zasady w sanatorium NFZ. To przełom dla kuracjuszy w uzdrowiskach
-
Wchodzi ważna zmiana dla pacjentów. Od lutego NFZ zapłaci więcej za szybki wypis ze szpitala
-
Niewydolność serca. Specjaliści postulują zmiany: tych pacjentów nie musi leczyć kardiolog
-
Specjalistka o faktach i mitach w odchudzaniu. Co pić do jedzenia, czy pomijać posiłek i co z kawą w diecie