• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lekarze zapraszają na Dni Spirometrii: od 7 do 12 października można zrobić bezpłatne badania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2019 16:29

Jak przypomina p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski, rocznie jest wykonywanych prawie 1,5 mln badań spirometrycznych. W 2018 r. NFZ udzielił świadczeń prawie pół milionowi pacjentów z POCHP. Prawie 90 proc. to osoby powyżej 55 lat. Koszty tych świadczeń w 2018 r. wyniosły prawie 200 mln zł.

- Potwierdzeniem tego, że za późno odkrywamy ten stan chorobowy jest to, że połowa kosztów była na poziomie lecznictwa szpitalnego. Czyli były to interwencje w stanach bardzo zaawansowanych - podkreślił Niedzielski.

Jeśli chodzi o astmę, świadczeń udzielono prawie pół milionowi osób. Ponad 30 proc. z tych osób to pacjenci do 18 lat. Koszty tych świadczeń wyniosły prawie 250 mln zł, z czego 52 proc. w leczeniu szpitalnym. - Czyli oba te schorzenia są za późno diagnozowane, w związku z tym koszty interwencji są stosunkowo większe - mówi prezes Niedzielski.

Od 7 do 12 października w ramach Dni Spirometrii w 247 ośrodkach w całej Polsce będzie można zrobić bezpłatne badania spirometryczne.

Listę placówek, które biorą udział w akcji, można znaleźć na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl

PAP - Karolina Mózgowiec

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum