• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pokazali, jak walczą o życie niezaszczepionego pacjenta. "Takich przypadków jest coraz więcej"

Autor: JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia20 listopada 2021 08:48

Lekarze ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu opisali, jak przez kilka dni walczyli o życie 41-letniego pacjenta z COVID-19. Mężczyzna nie był zaszczepiony.

Do szpitala trafił niezaszczepiony mężczyzna. Fot. Shutterstock
  • Zespół ze Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu opisał na Facebooku jak walczy o życie pacjenta z ciężkim przebiegiem COVID-19
  • To 41-letni mężczyzna, który trafił do placówki ze Szpitala Tymczasowego. Nie był zaszczepiony. Post zamieszczano we wtorek. Nie mamy informacji w jakim stanie obecnie jest chory
  • - Pamiętajcie, że przypadków takich jak ten pacjent jest coraz więcej – ostrzegają medycy i przypominają o szczepieniu

Sprawdź: Szpital wstrzyma przyjęcia pacjentów z COVID-19. "Kadra już nie wytrzymuje"

Szpital covidowy pilnie zatrudni medyków. Potrzeba pielęgniarek, ratowników i opiekunów medycznych

Niezaszczepiony pacjent w ciężkim stanie

Medycy pracujący w Szpitalu Klinicznym w Poznaniu opublikowali w mediach społecznościowych relację z codziennej walki z pandemią. W poście opisali historię pacjenta, który w ciężkim stanie, został  przeniesiony ze Szpitala Tymczasowego

- Od 4 dni zespół anestezjologiczny prowadzi walkę o życie 41 letniego, niezaszczepionego pacjenta chorego na COVID 19. Został do nas przekazany ze Szpitala Tymczasowego, celem wdrożenia i prowadzenia terapii ECMO czyli pozaustrojowego utlenowania krwi – napisali medycy w poście na Facebooku 16 listopada.

Zanim odradzicie szczepienie, pamiętajcie: takich pacjentów jest coraz więcej

Nie wiadomo, w jakim stanie pacjent jest dziś, ale wciąż aktualny pozostaje apel medyków.

- Zanim odradzicie szczepienie osobom młodszym, bo są poza grupą ryzyka, pamiętajcie, że przypadków takich jak ten pacjent jest coraz więcej – ostrzegają lekarze.

Wspomniane ECMO bywa nazywane terapią ostatniej szansy. To rodzaj protezy, która zastępuje pracę płuc i/albo serca. Inaczej mówiąc to technika pozaustrojowego natleniania krwi oraz eliminacji dwutlenku węgla.

Czytaj: Koronawirus. 19 listopada. Kraska: dziś nie przekroczymy 24 tys. zakażeń

Szpital Uniwersytecki wstrzymuje przyjęcia. Powodem jest COVID-19

Czwarta fala w Polsce

Zgodnie z danymi z 18 listopada, było 24 882 przypadków koronawirusa oraz 370 zgonów. Łącznie wykonano 40 203 203 szczepień, w tym 1 dawką 20 534 686, a 2 dawką 17 897 529. W pełni zaszczepionych jest 20 197 468 osób.

Minister Adam Niedzielski stwierdził, że obecnie resort ma przygotowane dwa scenariusze na apogeum czwartej fali.

- Mamy dwa scenariusze. Jeden odwołujący się do analogii z fali drugiej i apogeum w ciągu dwóch tygodni. Drugi scenariusz odsuwa szczyt trochę w czasie, na pierwszą połowę grudnia. Apogeum w pierwszym scenariuszu ma wynosić 25-30 tys., a w drugim wariancie 35-40 tys. zakażeń. Rozbudowę infrastruktury realizujemy zgodnie z pesymistycznym scenariuszem, choć jest on mniej realny – przekonywał.

Czytaj: Przy jakim poziomie zakażeń rząd wprowadzi nowe obostrzenia? Niedzielski odpowiada

Niedzielski: dynamika zakażeń spada

Przypomnijmy, podczas czwartkowej (18 listopada), wizyty w szpitalu tymczasowym w Poznaniu minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się do tematu obecnej sytuacji epidemicznej.

- Mamy w zasadzie taką sytuację, gdzie ostatnie wyniki pokazują, że przede wszystkim dynamika wzrostu zakażeń stopniowo spada. Ona spada w skali całego kraju, ale przede wszystkim widzimy wyraźnie to w dwóch województwach, które do tej pory najgorzej odczuwały dolegliwość 4 fali. Mówię tutaj o woj. lubelskim i woj. podlaskim - mówił podczas briefingu Adam Niedzielski. 

Szef resortu zdrowia odniósł się również do dostępności łóżek covidowch w szpitalach. - Wojewodowie w każdym województwie monitorują liczbę zakażeń, liczbę hospitalizacji i adekwatnie do zapotrzebowania rozwijają tę bazę - mówił.

Sprawdź: Niedzielski o czwartej fali koronawirusa: nasze wyniki wcale nie są takie najgorsze

Oddział covidowy zamiast urologii. Szpital wstrzymał przyjęcia do odwołania

Kraska tłumaczy, dlaczego rząd nie wprowadza nowych obostrzeń. "Jesteśmy kulturalnie inaczej uwarunkowani"

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum