• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lek na COVID-19 dziś lub jutro w przychodniach. Niedzielski: ruszają dostawy do POZ

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 stycznia 2022 19:00

W trakcie konferencji prasowej w Poznaniu, minister Adam Niedzielski zapowiedział, że pierwsza partia leku dla pacjentów w pierwszej fazie COVID-19 trafi na dniach do lekarzy POZ.

Lek na COVID-19 dziś lub jutro w przychodniach. Niedzielski: ruszają dostawy do POZ
Lekarze rodzinni otrzymają pierwsze partie leku dla pacjentów z COVID-19. Fot. JPP
  • Minister Adam Niedzielski zapewnił, że leki wspierające leczenie pacjentów we wczesnym stadium COVID-19 trafią do lekarzy rodzinnych
  • - Dzisiaj już leki będą z RARS wyjeżdżały do lekarzy rodzinnych. To jest taka pierwsza partia, być może dziś, czy jutro, bo sprawdzamy dokładnie, kiedy transport nastąpi - zaznaczył szef resortu
  • Dodał także, że leki te będą dostarczane pacjentom przez lekarzy rodzinnych, aby wcześniej reagować na zakażenie COVID-19

Leki dla chorych na COVID-19 dostępne

Minister zdrowia pytany był w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Poznaniu, kiedy leki pomagające pacjentom we wczesnej fazie COVID-19 trafią do lekarzy rodzinnych.

- Dzisiaj już leki będą z RARS wyjeżdżały [...] do lekarzy rodzinnych. To jest taka pierwsza partia, być może dziś, czy jutro, bo sprawdzamy dokładnie, kiedy transport nastąpi - odpowiedział szef resortu zdrowia.

- Już nie tylko w szpitalach hemato-onkologicznych, już nie tylko w stacjach dializ, ale również przez lekarzy rodzinnych będziemy dystrybuowali ten lek wczesnego leczenia, wczesnego reagowania - dodał Niedzielski.

Molnupiravir w Polsce dla pacjentów

Od początku stycznia tego roku w Polsce jest stosowany Molnupiravir - lek powstrzymujący namnażanie się koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. To lek doustny, w formie tabletek. Obecnie podawany jest chorym z upośledzoną odpornością.

W ubiegłym tygodniu rzecznik Minister Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Polska dysponuje kilkunastoma tysiącami sztuk tego leku, z czego 3 tys. zostało rozdysponowane pomiędzy stacje dializ oraz szpitale hemato-onkologiczne.

Zapowiedział, że w resorcie przygotowywane są rozwiązania, aby mogli go podawać pacjentom także lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum