CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Lek na COVID-19. Kiedy paxlovid będzie dostępny w Polsce? Jest odpowiedź MZ

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Lek na COVID-19. Kiedy paxlovid będzie dostępny w Polsce? Jest odpowiedź MZ
Paxlovid ma dotrzeć także do polskich pacjentów. Fot. Shutterstock

Biuro Komunikacji Ministerstwa Zdrowia poinformowało, że minister zdrowia robi wszystko, by zapewnić polskim pacjentom dostęp do leku Paxlovid w leczeniu COVID-19.

Dodano: 09 lutego 2022, 07:27 Aktualizacja: 09 lutego 2022, 07:37
  • EMA zaleciła pod koniec stycznia warunkowe dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu COVID-19
  • EMA zaleciła preparat dla osób dorosłych, którzy nie wymagają podawania tlenu oraz są w grupie zwiększonego ryzyka
  • - Minister Zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid - wyjaśniło MZ

EMA warunkowo dopuściła Paxlovid do obrotu

Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła pod koniec stycznia przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu doustnego leku przeciwwirusowego Paxlovid przy leczeniu COVID-19. Wnioskodawcą jest koncern Pfizer. EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu preparatu Paxlovid dla dorosłych, którzy nie wymagają dodatkowego tlenu i są w grupie zwiększonego ryzyka.

- Minister Zdrowia dąży do zapewnienia polskim pacjentom dostępu do leku Paxlovid. W związku z powyższym od pewnego czasu prowadzone są rozmowy w przedmiotowej sprawie, w tym na szczeblu Unii Europejskiej - poinformowało MZ. Resort zastrzegł, że podanie dokładniejszych danych na aktualnym etapie rozmów nie jest możliwe.

Kiedy stosuje się lek Paxlovid?

Paxlovid to pierwszy lek przeciwwirusowy podawany doustnie, który jest zalecany w UE w leczeniu COVID-19. Zawiera dwie substancje czynne, PF-07321332 i rytonawir, w dwóch różnych tabletkach:

  • PF-07321332 zmniejsza zdolności SARS-CoV-2 (wirusa wywołującego COVID-19) do namnażania się w organizmie,
  • rytonawir przedłuża działanie PF-07321332, umożliwiając jego dłuższe pozostawanie w organizmie na poziomach wpływających na namnażanie się wirusa.

EMA stwierdziła, że leczenie paxlovidem znacząco zmniejszyło liczbę hospitalizacji lub zgonów pacjentów z co najmniej jednym schorzeniem podstawowym, które naraża ich na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Analizę przeprowadzono u pacjentów, którzy otrzymali paxlovid lub placebo (leczenie pozorowane) w ciągu pięciu dni po wystąpieniu objawów COVID-19.

Większość pacjentów biorących udział w badaniu była zakażona wariantem delta koronawirusa SARS-CoV-2. Na podstawie badań laboratoryjnych oczekuje się, że paxlovid będzie również działał przeciwko omikronowi i innym wariantom - podała EMA. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU