• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kwarantanna dla współdomowników osób zakażonych może być krótsza. GIS wyjaśnia zasady

Autor: oprac. PW • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia06 lutego 2022 08:38

Osoby w pełni zaszczepione lub ozdrowieńcy, którzy przebywają w domu z izolowaną osobą zakażoną koronawirusm mogą uzyskać zwolnienie z kwarantanny poprzez wykonanie testu. Również osoba niezaszczepiona może być zwolniona wcześniej z kwarantanny pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu PCR, czyli molekularnego

Kwarantanna dla współdomowników osób zakażonych może być krótsza. GIS wyjaśnia zasady
Test PCR, molekularny. Jego wykonanie umożliwia wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny. Fot. PAP/Wojtek Jargiło
  • Osoba, u której występują objawy chorobowe lub podejrzewa, że po kontakcie z osobą chorą jest zakażona, może wykonać w punkcie testowania dowolny rodzaj testu
  • Zwolnienie z kwarantanny osoby zamieszkującej wspólne z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana izolacji domowej, kończy się po upływie siedmiu dni od dnia zakończenia tej izolacji
  • Wykonanie testu może wcześniej zwolnić z kwarantanny odbywanej w związku z izolacją osoby, z którą mieszkamy

Jak skrócić kwarantannę? Test molekularny i antygenowy - oba potwierdzą zakażenie

Osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie SARS-CoV-2, by je wykluczyć może wykonać test molekularny (RT-PCR) lub antygenowy. Natomiast zwolnienie z kwarantanny odbywa się zazwyczaj na postawie wyniku testu molekularnego. Tylko w niektórych przypadkach dopuszcza się stosowanie testu antygenowego - przypomniał Szymon Cienki, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

W zależności od tego, czy celem badania jest potwierdzenie zachorowania lub zakażenia, czy też wykluczenie zakażenia u osoby bezobjawowej, przepisy mogą wymagać wykonania testu molekularnego (RT-PCR)  - przekazał rzecznik GIS.

Wyjaśnił, że test molekularny, jeżeli zostanie wykonany w odpowiednim czasie, ze względu na wysoką czułość pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zakażenie u osoby bezobjawowej. Czułość testu oznacza, jaki procent osób chorych wśród diagnozowanych zostanie wykryty.

Przepisy prawa w odniesieniu do potwierdzenia (rozpoznania) zakażenia nie różnicują między testami molekularnymi i antygenowymi. Osoba, u której występują objawy chorobowe lub z innych przyczyn (kontakt z osobą chorą) podejrzewa, że może być zakażona, może wykonać w punkcie testowania dowolny rodzaj testu - podkreślił rzeczni GIS.

Kwarantanna. Kiedy się kończy, gdy mieszkamy z osobą chorą na COVID-19

Natomiast - jak zaznaczył dalej - odrębną sprawą jest honorowanie testów antygenowych dla uzyskania statusu ozdrowieńca na potrzeby unijnego certyfikatu COVID-19. - Ze względu na przepisy unijne - status ozdrowieńca na potrzeby wystawienia certyfikatu COVID-19 - mogą uzyskać wyłącznie osoby, u których zakażenie SARS-CoV-2 zostało potwierdzone testem molekularnym (RT-PCR) - podał.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy chcemy uzyskać szybsze zwolnienie z kwarantanny mieszkając pod jednym dachem z osobą izolowaną z powodu zachorowania na COVID-19.

Jak przypomniał rzecznik GUS, "zwolnienie z kwarantanny osoby zamieszkującej lub prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 i która została poddana z tej przyczyny izolacji w warunkach domowych, kończy się po upływie siedmiu dni od dnia zakończenia tej izolacji".

Zwolnienie z kwarantanny. Jak uzyskać je szybciej

Nie dotyczy to osób w pełni zaszczepionych lub ozdrowieńców, którzy mogą uzyskać zwolnienie z kwarantanny poprzez wykonanie testu - wyjaśnia rzecznik GIS.

Również osoba niezaszczepiona może być zwolniona wcześniej z kwarantanny, pod warunkiem, że wykona test molekularny. Może to jednak zrobić nie wcześniej, niż w pierwszym dniu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszka.

W przypadku osób przylatujących do Polski spoza strefy Schengen, o ile nie wykonały one testu antygenowego lub molekularnego - na 24 godziny przed przylotem lub do 3 godzin po wylądowaniu - mogą być one zwolnione z 14-dniowej kwarantanny wjazdowej wyłącznie na podstawie negatywnego testu molekularnego (RT-PCR), który może być wykonany nie wcześniej niż ósmego dnia, licząc od momentu przekroczenia granicy - podkreślił rzecznik GIS.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum