• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kto dostanie lek na COVID-19? Rzecznik MZ: pacjenci są ściśle wskazani

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP12 listopada 2021 13:51

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że lek na COVID-19 - molnupiravir będzie przeznaczony dla pacjentów zagrożonych tragicznym przebiegiem COVID-19.

Rzecznik MZ potwierdził dostawę Molnupiraviru. Fot. PAP/Marcin Obara
  • Podczas piątkowej (12 listopada) konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz potwierdził dostawy leku Monupiravir w grudniu do Polski
  • Kto dostanie lek? - Pacjenci są ściśle wskazani - są to pacjenci z wysokim ryzykiem dość tragicznego przebiegu choroby - zaznaczył rzecznik
  • Dodał również, że w przypadku umiarkowanego przebiegu COVID-19 jest dostępny także lek o nazwie Baricytynib. Jego zdaniem Polska "jest dość dobrze zaopatrzona w leki przeciw COVID-19"

W grudniu dostawy leku na COVID-10

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz mówił na konferencji prasowej w Warszawie m.in. na temat leków przeciwko COVID-19.

- Mamy zakontraktowane dostawy leku Molnupiravir - to jest kilkadziesiąt tysięcy sztuk, które powinny przyjść jeszcze w grudniu - powiedział. Wyraził nadzieję, że dotrze on do Polski do połowy przyszłego miesiąca.

Andrusiewicz zapewnił, że jest to lek o wysokiej skuteczności "nawet rzędu powyżej 50 proc. w walce z covidem". Sprecyzował, że lek ten musi być użyty w pierwszych pięciu dniach.

Dla kogo lek na COVID-19?

- Jest to lek do stosowania domowego i w tej chwili wraz z przedstawicielami Rady Medycznej analizujemy, w jaki sposób rozpocząć jego podawanie  dodał.

Lek ten będzie wydawany pacjentom z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - poinformował.

- Pacjenci są ściśle wskazani - są to pacjenci z wysokim ryzykiem dość tragicznego przebiegu choroby, tzn. są to pacjenci z grup ryzyka, którym powinniśmy podawać ten lek - podkreślił Andrusiewicz.

- Ten lek ma już pierwsze opinie, są badania kliniczne, z których my również korzystaliśmy, decydując się na zakup tego leku. W przyszłym tygodniu Europejska Agencja Leków najprawdopodobniej zarekomenduje go do użycia w trybie awaryjnym. To znaczy, że każdy kraj będzie decydował samodzielnie o użyciu tego leku, poza procesem rejestracji - powiedział Andrusiewicz.

Czytaj: Lek przeciw Covid-19. EMA oceni preparat firmy MSD

EMA zatwierdza kolejne leki na COVID-19

Przypomniał, że w czwartek Europejska Agencja Leków zatwierdziła dwa kolejne leki oparte o przeciwciała monoklonalne. Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) wydał w czwartek pozytywną ocenę dwóch leków przeciw COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Agencja zaleciła dopuszczenie do obrotu w Europie obu preparatów. Z prób klinicznych wynika, że stosowanie Ronapreve i Regkirona we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 znacząco obniża ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu chorób.

- W tej chwili z jednym producentem tego leku jesteśmy w kontakcie i będziemy w najbliższych tygodniach chcieli zakupić ten lek - poinformował Andrusiewicz.

Czytaj: Lek na Covid-19. Pfizer: nasz preperat chroni w blisko 90 proc. przed ciężkim przebiegiem tej choroby

"Polska jest dość dobrze zaopatrzona w leki"

Dodał, że w 4. fali epidemii jest też nowy lek do stosowania w umiarkowanym i ciężkim przebiegu choroby COVID-19.

- Jest to Baricytynib. Ten lek dopiero w tej czwartej fali covidu wszedł do szpitali. Jest on już stosowany w tej chwili, kolejne transze zakupowe trafiają do Polski. Stosujemy dodatkowo jeszcze Tocilizumab - to jest tak, jak w poprzednich falach epidemicznych. Mniej obecnie stosujemy lek pod nazwą Remdesivir - przekazał.

Rzecznik MZ ocenił, że Polska jest "dość dobrze zaopatrzona w leki przeciw COVID-19".

Andrusiewicz mówił też o aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce.

- Spodziewamy się [...], że szczyt zakażeń w całym kraju będzie w granicach przełomu listopada i grudnia. Powinien być to szczyt na poziomie 25-30 tys. zakażeń. Oczywiście te przewidywania mogą się zmienić i te prognozy mogą się zmienić, bo już niejednokrotnie tak w epidemii było, że niuans decydował o tym, że epidemia przyspieszała bądź zwalniała - zaznaczył.

W jego ocenie 1-2 tygodnia po szczycie zakażeń notowany będzie szczyt hospitalizacji. "Powinien być on w okolicach 25 tys." - określił.

Czytaj: Będą tabletki na COVID-19. MSD bezpłatnie podzieli się licencją

Molnupiravir. Lek na COVID-19 w Polsce od połowy grudnia. Rzecznik MZ potwierdza

Szczepienia najmłodszych już w grudniu? Kraska: to możliwe

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum