CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W przyszłym tygodniu bezpłatne testowanie antygenowe w punktach wymazowych

LJ • Źródło: RYNEK ZDROWIA

W przyszłym tygodniu bezpłatne testowanie antygenowe w punktach wymazowych
Kraska: bezpłatne testowanie antygenowe w punktach wymazowych Fot. AdobeStock

W przyszłym tygodniu wprowadzamy do punktów, które teraz tylko pobierają wymazy na testy PCR, możliwość wykonania również testu antygenowego - zapowiada Waldemar Kraska. Takie testy można od jutra robić w aptekach.

Dodano: 26 stycznia 2022, 11:43 Aktualizacja: 26 stycznia 2022, 14:42
  • Od 27 stycznia testy antygenowe można będzie wykonać w aptekach. Obecnie trwają szkolenia farmaceutów
  • Waldemar Kraska: w przyszłym tygodniu wprowadzamy do punktów, które teraz tylko pobierają wymazy na testy PCR, możliwość wykonania również testu antygenowego. Takich punktów mamy obecnie 600 w kraju
  • O walce z pandemią, a także zmianach w zasadach testowania rozmawiano w środę, 26 stycznia, na Sejmowej Komisji Zdrowia

Dzisiaj padł rekord testowania: 176 tys. testów w ciągu doby

- Zamierzamy w większym stopniu testować w kierunku COVID-19. Dlatego rozszerzamy możliwość testowania nie tylko genetycznego, ale też testowania testem antygenowym. W tym przypadku dość szybko otrzymujemy wynik, już po ok. 15 minutach - powiedział wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, podczas przedstawiania informacji na temat działań ministerstwa w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków w pandemii COVID-19 podczas Sejmowej Komisji Zdrowia 26 stycznia.

Przypomniał, że od 27 stycznia będzie możliwość testowania testem antygenowym w aptekach, obecnie odbywają się szkolenia, aby farmaceuci mogli uzyskać uprawnienia do wykonywania tych testów.

Dodał, że wymogi dla aptek, które muszą spełnić, by testować, są podobne jak w przypadku szczepienia przeciwko COVID-19 w aptekach.

- Zależy nam na tym, żebyśmy dostawali taki wynik testu online, czyli po otrzymaniu wyniku farmaceuta będzie wpisywał go do systemu, niezależnie czy jest dodatni czy nie, czyli każdy wykonany test będzie ewidencjonowany - powiedział Kraska.

Kraska zapowiada zmiany w testowaniu

Zapowiedział również zmiany w testowaniu w dotychczas funkcjonujących punktach wymazowych:

- W przyszłym tygodniu wprowadzamy do punktów, które teraz tylko pobierają wymazy na testy PCR, możliwość wykonania również testu antygenowego. Takich punktów mamy obecnie 600 w kraju i one też będą miały możliwość testowania antygenowego. Patrząc na rozkład ilościowy, jeśli chodzi o testy genetyczne i antygenowe, to jest pół na pół.

Taki test będzie mógł wykonać każdy i będzie bezpłatny.

Z decyzji resortu zdrowia cieszą się diagności laboratoryjni. Jak na TT napisał Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych, "Waldemar Kraska poinformował o wykorzystaniu potencjału punktów pobrań laboratoriów, w których będą wykonywane bezpłatne testy antygenowe, o co wnosiła KIDL i Alina Niewiadomska. Dziękujemy @MZ_GOV_PL i  @a_niedzielski za podjęcie tych działań!

Jak dodał wiceminister, dzisiaj rekord jeśli chodzi o wykonane testy - ponad 173 tys. w ciągu ostatniej doby.

Sośnierz: lepsze są punkty na wolnym powietrzu

Poseł Andrzej Sośnierz komentował na Komisji Zdrowia wprowadzenie testowania w kierunku COVID-19 do aptek.

- Jeśli chodzi o testy, to jest niedostatek, ale skierowanie pacjentów do aptek nie jest może zbyt szczęśliwym rozwiązaniem. Jego zdaniem, wpierw należałoby uruchomić obecnie osiągalne rezerwy, czyli umożliwić otwieranie kolejnych punktów wymazowych.

A dlaczego nie w aptekach? - Bo kierowanie pacjentów do pomieszczeń zamkniętych jest jednak obarczone ryzykiem, że zaczną się tam gromadzić wirusy. Lepsze są punkty na wolnym powietrzu. Tam takiego dużego ryzyka nie stwarzają.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU