CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kraków: zastosowali termoplastykę w terapii ciężkiej astmy

Autor: DZIENNIK POLSKI/RYNEK ZDROWIA

Kraków: zastosowali termoplastykę w terapii ciężkiej astmy
Do tej pory z innowacyjnego leczenia skorzystało pięciu chorych z ciężką astmą Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze z Kliniki Pulmonologii II Katedry Chorób Wewnętrznych im. prof. A. Szczeklika Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Oddziału Klinicznego Pulmonologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie pierwsi w Polsce wykorzystali termoplastykę do leczenia astmy.

Dodano: 22 marca 2017, 08:56 Aktualizacja: 22 marca 2017, 09:07

Bronchotermoplastyka jest metodą zabiegową, wykonywaną w czasie bronchofiberoskopii. U pacjentów cierpiących na ciężkie postacie astmy w efekcie utrzymującego się stanu zapalnego dochodzi w ścianie oskrzeli do przerostu warstwy mięśni gładkich, powodującego niedrożność dróg oddechowych. Zabieg termoplastyki oskrzeli polega na ich selektywnym, miejscowym niszczeniu. Wykorzystywany jest do tego specjalny „metalowy koszyczek”, rozgrzany do temperatury 65 st. C. Lekarz dociera z nim do oskrzeli o średnicy od 3 do 10 mm przez bronchofiberoskop - informuje Dziennik Polski.

Zabieg nie powoduje powikłań, a u pacjentów poddanych termoplastyce obserwuje się poprawę przebiegu astmy.

Do tej pory z innowacyjnego leczenia skorzystało pięciu chorych, szósty jest w trakcie terapii. W ramach tego projektu naukowego, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki, krakowscy specjaliści przyjmą jeszcze czterech chorych. Następnie zamierzają zwrócić się z wnioskiem o finansowanie w ramach NFZ. Bronchotermoplastyka to koszt ok. 30-40 tys. zł. 

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU