• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Koronawirus groźny dla ciężarnych. Matka i wcześniak leżą pod respiratorami

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Łódzki, Rynek Zdrowia22 listopada 2021 09:57

Do szpitali trafia coraz więcej zakażonych koronawirusem kobiet w ciąży. W Łodzi w Matce Polce leży pod respiratorem młoda matka, która walczy o życie. Z powodu COVID-19 urodziła przedwcześnie. Nie zaszczepiła się w ciąży.

Koronawirus groźny dla ciężarnych. Matka i wcześniak leżą pod respiratorami Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
  • Koronawirus jest groźny również dla ciężarnych, tym bardziej, że przebieg COVID-19 może być znacznie cięższy i niebezpieczny zarówno dla kobiet, jak i dzieci
  • Prof. Ewa Gulczyńska z kliniki neonatologii w Matce Polce zaznacza, że zakażenie koronawirusem bywa powodem wcześniejszych porodów
  •  - Przychodzą kobiety do porodu i tłumaczą, że lekarz położnik zabronił im się szczepić – wyjaśnia prof. Gulczyńska. Jej zdaniem to częsta wymówka

Czytaj: Wirus RSV. Jak wyglądają objawy u dzieci? Jest szczególnie groźny dla wcześniaków

Koronawirus u dzieci. Pediatra: wszystkie wyniki to wariant Delta

Ciężki stan ciężarnej zakażonej COVID-19

"Dziennik Łódzki" informuje, że w Matce Polce leży obecnie pod respiratorem młoda matka, lekarze walczą o jej życie. Zakaziła się koronawirusem, a gdy trafiła do szpitala, wyszło na jaw, że nie zaszczepiła się w czasie ciąży.

Choroba doprowadziła do wcześniejszego porodu. Dziecko przebywa na neonatologii, również pod respiratorem.

- Jego stan się poprawia, nie wymaga już tak silnego wsparcia oddechowego. Miejmy nadzieję, że ta historia skończy się dobrze – powiedziała "Dziennikowi" prof. Ewa Gulczyńska, kierownik kliniki neonatologii w Matce Polce.

Innym równie dramatycznym przypadkiem była historia zakażonej 27-letniej gdańszczanki, u której po urodzeniu trojaczków, stan zaczął się gwałtownie pogarszać. Z kolei wiosną do Łodzi trafiła ciężarna 35-latka z Lublina – podtrzymywano jej życie przez 3 tygodnie za pomocą sztucznego płucoserca.

Jak wyjaśniła w rozmowie z "DŁ" prof. Gulczyńska, ciężarne pacjentki ciężko znoszą zakażenie koronawirusem, przez co dochodzi do przedwczesnego porodu. Jednakże wiele kobiet boi się szczepić. "Przychodzą kobiety do porodu i tłumaczą, że lekarz położnik zabronił im się szczepić" – dodała ekspertka, ale jej zdaniem to tylko wymówka. Prof. Gulczyńska zaznacza, że warto się szczepić w drugim oraz trzecim trymestrze.

Czytaj: 0,77 proc. zakażeń wśród w pełni zaszczepionych. Ministerstwo Zdrowia podało statystyki

Dzieci nie zawsze łagodnie przechodzą COVID-19

Dodajmy, że koronawirus jest groźny nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Dr Lidia Stopyra ordynator oddziału zakaźnego dzieci w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie opisała dramatyczną sytuację z udziałem zakażonych maluchów. Specjalistka podkreśla, że istotną rolę odgrywa szczepienie matki w ciąży.

Większość starszych dzieci przebywających na oddziale jest niezaszczepiona, chociaż są w wieku, gdy mogłyby przyjąć preparat. Okazuje się także, że dzieci poniżej 12 roku praktycznie w 99 proc. pochodzą z domów, gdzie nikt nie jest zaszczepiony.

Również niemowlęta, które niestety ciężko przechodzą zakażenie, są z domów niezaszczepionych rodziców. Jak dodała w rozmowie z "GW" dr Stopyra, nie spotkała się dotychczas z przypadkami ciężkiego przebiegu COVID-19 u noworodków, których matki zaszczepiły się w ciąży.

- Wręcz przeciwnie, mieliśmy maluchy na obserwacji, które miały wytworzone przeciwciała, bo mamy zaszczepiły się w ciąży. To naprawdę ważne, w ten sposób można uchronić dziecko - dodała. 

 Czytaj więcej: Niemowlak zakażony koronawirusem. "Minimalizujemy ból, ale całkiem się nie da"

Specjaliści z Olsztyna udowodnili, że dzieci matek zaszczepionych w ciąży mogą się uodpornić przeciw Covid-19

Długi Covid u dzieci. Naukowcy wiedzą, jak często się zdarza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum