• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Koronawirus. Konsultant krajowa o COVID-19 w domu: konieczne monitorowanie stanu pacjenta

Autor: JKB • Źródło: MZ, Rynek Zdrowia05 stycznia 2022 12:00

Podczas konferencji prasowej ministra Adama Niedzielskiego oraz konsultant krajowej w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszki Mastalerz-Migas. "Zachęcam wszystkich do stosowania Domowej Opieki Zdrowotnej".

Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas konsultant krajowa. Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Zakażenie koronawirusem i lekarze POZ

Konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. Agnieszka Mastalerz-Migas wyjaśniła podczas briefingu prasowego 5 stycznia, w jaki sposób przebiega obecnie zakażenie koronawirusem.

- Większość zakażeń koronawirusem przebiega w sposób łagodny lub umiarkowany. Dotyczy to około 95-90 proc. pacjentów. Tacy pacjenci powinni zostać w domu pod opieką lekarza POZ. Bardzo ważne jest monitorowanie stanu pacjenta, który umożliwia program Domowej Opieki Medycznej - powiedziała ekspertka.

Jak wygląda opieka domowa? 

Jak dodała prof. Mastalerz-Migas, w czasie monitorowania pacjenta w domu, osoba przebywająca na izolacji powinna mieć możliwość konsultacji ambulatoryjnej, ale personel medyczny powinien zabezpieczyć placówkę.

- Zachęcam wszystkich, by korzystać z tego systemu. To nie tylko pulsoksymetr, ale nadzór telemedyczny całodobowy. Każdy pacjent powyżej 50 roku życia otrzymuje pulsoksymter do domu. System ratuje życie, ale większość pacjentów, którzy otrzymują pulsoksymetr, nie dokonuje pomiarów. Należy wychwycić moment obniżenia saturacji, bo wtedy wymaga jest hospitalizacja.

Do Polski trafią kolejne leki doustne

Jak zapewniła konsultantka krajowa, do Polski dotrze jeszcze więcej leków doustnych, celowanych, które zostaną wdrożone w początkowej fazie COVID-19.

- Do Polski trafił lek Molnupiravir, który jest obecnie podawany chorym z upośledzoną odpornością. Wkrótce będzie więcej leków doustnych, które wesprą leczenie chorych we wczesnej fazie COVID19 - dodała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum