• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Koronawirus. 28 stycznia wiceminister Kraska podał najnowsze dane

Autor: JKB • Źródło: Sygnały Dnia, Rynek Zdrowia28 stycznia 2022 08:12

28 stycznia wiceminister Waldemar Kraska podał najnowsze dane o koronawirusie. - Mamy 57 262 nowych przypadków i 271 zgonów - przekazał wiceszef resortu zdrowia.

Koronawirus. 28 stycznia wiceminister Kraska podał najnowsze dane
Minister Kraska podał najnowsze dane o koronawirusie. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
  • Najnowsze statystyki dotyczące zakażeń zdradził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Mamy dziś 57 262 nowe przypadki zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - powiedział w "Sygnałach Dnia"
  • Wczoraj mieliśmy 57 659 zakażeń koronawirusem, co było prawdziwym rekordem tej fali pandemii
  • Jak wyjaśnił wiceszef resortu zdrowia, minionej doby odnotowano 271 zgonów - wśród nich najwięcej było osób niezaszczepionych

Koronawirus. 28 stycznia. Zakażenia i zgony

Na antenie "Sygnałów Dnia" Programu 1 Polskiego Radia wiceminister Waldemar Kraska zdradził najnowsze dane resortu zdrowia dotyczące pandemii.

- Chciałbym, aby nasze spotkania nie zaczynały się od podania danych, ale piąta fala nabiera impetu. Dzisiaj mamy 57 262 nowych przypadków zakażeń, czyli o 400 przypadków mniej niż wczoraj, ale porównywalnie. Z kolei w porównaniu tydzień do tygodnia to mamy 56 proc. wzrost - wyjawił.

Dodatkowo wiceszef MZ podał, że minionej doby wykonano ponad 178 tys. testów. Odnotowano również 271 zgonów - jak zaznaczył Kraska - "najczęściej to osoby niezaszczepione".

Podkreślił także, że w obecnej sytuacji mamy dominujący wariant omikron.

- Wariant omikron to już 3 935 przypadków. Omikron występuje w ponad 60 proc. próbek - dodał.

W kwestii dotyczącej hospitalizacji, wiceminister Kraska podkreślił, że obecnie do szpitali trafiają pacjenci z nieco mniejszą zajętością płus.

- Zajętość płuc jest mniejsza, niż w przypadku wariantu delta, to dobra wiadomość. Jesteśmy jednak przygotowani na kolejne przypadki. Musimy się szczepić i przestrzegać najprostszych zasad - dopowiedział.

Nauka zdalna i szczepienia dla starszych dzieci

Przypomnijmy, od 27 stycznia szkoły przechodzą na naukę zdalną. Według zapowiedzi ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka nauka zdalna potrwa do końca ferii zimowych (w ostatnich województwach), czyli do 27 lutego.

Nauka zdalna dotyczy uczniów:

  • klas V do VIII szkół podstawowych,
  • uczniów wszystkich klas szkół średnich.

Z kolei od 28 stycznia rusza wystawianie skierowań na dawkę przypominającą dla nastolatków w wieku 12-15 lat. 

- W związku z rosnącą piątą falą COVID-19 i trwającymi wyjazdami feryjnymi oraz brakiem decyzji EMA, podobnie jak inne państwa UE, w oparciu o wytyczne zespołu ds. szczepień, WHO i FDA wprowadzamy szczepienia dawką przypominającą 12-15-latków" - poinformował na Twitterze MZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum