×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kolegium Lekarzy Rodzinnych pisze do premiera. "Apelujemy o zaniechanie wszelkich działań"

OPRAC. JKB • Źródło: KOLEGIUM LEKARZY RODZINNYCH W POLSCE, RYNEK ZDROWIA

Kolegium Lekarzy Rodzinnych pisze do premiera. "Apelujemy o zaniechanie wszelkich działań"
Lekarze rodzinni nie zgadzają się na nowy pomysł MZ. Fot. Arch. PTWP

Od 25 stycznia obowiązują nowe zasady wprowadzone dla lekarzy POZ. Tym samym w ciągu 48 godzin lekarze mają czas na zbadanie pacjentów po 60 roku życia, którzy mają potwierdzone zakażenie COVID-19. Kolegium Lekarzy Rodzinnych podsumowało te działania jednoznacznie: nie istnieją żadne przesłanki merytoryczne uzasadniające takie postępowanie.

Dodano: 25 stycznia 2022, 11:17 Aktualizacja: 25 stycznia 2022, 11:17
  • Zgodnie z nowymi zasadami wprowadzonymi przez MZ, od 25 stycznia lekarze rodzinni mają 48 godzin na bezpośrednie zbadanie pacjentów po 60 roku życia, którzy są zakażeni COVID-19
  • Wprowadzenie tego przepisu zostało uzasadnione faktem, że seniorzy są znacznie bardziej narażeni na ryzyko powikłań oraz śmierci z powodu COVID-19
  • Z kolei Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w swoim stanowisku zaznacza, że "nie jest realne zapewnienie wszystkim pacjentom po 60 roku życiu, skierowanym do izolacji w warunkach domowych, wizyty lekarskiej w ambulatorium lub w domu pacjenta"
  • - Apelujemy o zaniechanie wszelkich działań niepopartych dowodami medycznymi i wprowadzania nowych obowiązków dla lekarzy rodzinnych – czytamy

Lekarze rodzinni piszą do premiera w sprawie POZ

W związku z wprowadzeniem nowych wytycznych dla lekarzy POZ, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wystosowało pismo do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak napisano, "lekarze rodzinni wzywają wszystkich decydentów odpowiedzialnych  za organizację ochrony zdrowia do uwzględnienia w strategii walki z pandemią rozwiązań zapewniających lekarzom rodzinnym możliwości sprawowania opieki nad wszystkimi podopiecznymi".

Jak zastrzega KLRwP, w dobie epidemii ciężar opieki zdrowotnej nad pacjentami leczonymi w poradniach specjalistycznych przeszedł na lekarzy rodzinnych.

- Podejmowane przez nas działania często przekraczają siły i regularny czas pracy w POZ. Skutkiem takiego zaangażowania są zachorowania na COVID-19 u lekarzy rodzinnych, dziesiątkujące personel poradni POZ. Niestety część poradni POZ pozostanie już na zawsze bez lekarzy rodzinnych dotąd tam pracujących. Zdaniem lekarzy rodzinny, nie jest realne zapewnienie wszystkim pacjentom po 60 roku życia, skierowanym do izolacji w warunkach domowych, wizyty lekarskiej w ambulatorium lub w domu pacjenta nie później niż w trzeciej dobie odbywania izolacji – podkreślają lekarze.

Dodatkowo – jak wyjaśnia Kolegium – "nie istnieją żadne przesłanki merytoryczne uzasadniające takie postępowanie". Lekarze rodzinni podają, że wprowadzone zasady jedynie narażają na zakażenie innych pacjentów w poradniach oraz zmniejszają dostępność lekarzy POZ.

"Apelujemy o zaniechanie wszelkich działań"

Lekarze rodzinni przypominają w piśmie do premiera, że pacjenci z łagodnymi objawami mogą być monitorowani z zastosowaniem dotychczasowych metod. Z kolei "rozpowszechniane medialne informacje o przynależnych każdemu wizytach domowych, będą generowały zbędne konflikty".

W związku z powyższymi wątpliwościami, lekarze rodzinni mają ważny apel:

- Apelujemy o zaniechanie wszelkich działań niepopartych dowodami medycznymi i wprowadzania nowych obowiązków dla lekarzy rodzinnych bez wcześniejszych konsultacji z nami. Lekarze rodzinni reprezentowani przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce udzielają i będą udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej swoim pacjentom zgodnie z harmonogramami pracy. […] Opieką lekarzy rodzinnych są i będą objęci wszyscy pacjenci, niezależnie od problemy zdrowotnego – podsumowuje Kolegium.

Lekarze POZ i wizyta u seniorów

Przypomnijmy, od 25 stycznia obowiązują nowe zasady dla lekarzy POZ. Zgodnie z nimi lekarze rodzinni mają 48 godzin na bezpośrednie zbadanie pacjentów po 60 roku życia, którzy mają potwierdzone zakażenie COVID-19.

Badanie to może zostać wykonane w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej u pacjenta. "To lekarz POZ podejmuje decyzję na podstawie stanu klinicznego pacjenta o miejscu udzielenia porady".

Decyzję tę minister zdrowa argumentował ryzykiem zgonu albo ciężkimi powikłaniami u osób starszych z powodu koronawirusa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU