CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Każdego roku gospodarka traci blisko 6 mld zł w związku z POChP

Autor: MARZENA SYGUT/RYNEK ZDROWIA

Każdego roku gospodarka traci blisko 6 mld zł w związku z POChP
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Każdego roku na leczenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) wydajemy ok. 440 mln zł. Są to tylko koszty bezpośrednie związane z rozpoznaniem i leczeniem tej grupy chorych - mówił podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych Jakub Szulc, dyrektor ekspert sektora ochrony zdrowia EY.

Dodano: 16 marca 2017, 14:14 Aktualizacja: 16 marca 2017, 16:24

O wiele więcej, bo aż 6 mld  zł traci polska gospodarka z powodu kosztów tzw. utraconej produktywności przez chorych na POChP.

W trakcie sesji "Pneumonologia" odbywającej się w ramach programu II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 9-11 marca 2017 r.) eksperci wskazywali, że wpływ POChP na produktywność chorego różni się w zależności od stopnia nasilenia schorzenia.

Dyrektor Szulc zaznaczył, że w 2014 r na leczenie POChP w sumie wydano 441,8 mln zł, z czego 300 mln zł kosztowała farmakoterapia. Na rehabilitację i leczenie tlenem wydano niewiele ponad 6 mln zł. Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna natomiast kosztowała nas 10,1 mln zł; pozostałe koszty to opieka szpitalna, rozpoznanie.

Jak podkreślał ekspert, struktura kosztów pośrednich jest o wiele bardziej złożona. Składa się na nie wszystko to, co byłoby wytworzone w gospodarce, gdyby dana jednostka chorobowa nie istniała. To gospodarka dziś traci z uwagi na absencję chorobową - czyli nie wytwarzanie dóbr. Istotne dla tych strat okazuje się też zjawisko prezenteizmu - tj. pojawianie się w pracy, ale funkcjonowanie w niej z mniejszą wydajnością z powodu choroby. Gospodarka odczuwa też koszty całkowitej niezdolność do pracy i wynikających stąd rent, czy przedwczesnych zgonów.

Niestety my tych kosztów w systemie ochrony zdrowia nie widzimy - zaznaczył Szulc.

Prof. Władysław Pierzchała, zastępca dyrektora ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaznaczył, że znaczenie społeczne pneumonologii znacznie by wzrosło, gdybyśmy mogli przywrócić produktywność tym osobom, tak jak to się dzieje obecnie w kardiologii czy diabetologii.

- Na razie jednak nie ma szans, żebyśmy tego dokonali, a nie wiadomo też czy kiedyś będziemy mogli to zrobić w POCHP - rozważał prof. Pierzchała.

Z kolei dr Szymon Skoczyński z Katedry i Kliniki Pneumonologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dodał, że w Polsce bardzo dużym problemem jest wciąż dostęp do tlenoterapii dla pacjentów chorych na POCHP. Tymczasem w Europie Zachodniej refundowane są przenośne źródła tlenu. Taka forma tlenoterapii pozwala pacjentom wrócić do pracy, co ma znaczący wpływ na zmniejszenie wspomnianych kosztów pośrednich.

Relacja z sesji HCC, z obszernymi wypowiedziami wszystkich panelistów, wkrótce w portalu rynekzdrowia.pl, a także w kwietniowym i majowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 4/2017 i nr 5/2017).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU