CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Kampania Płuca Polski: świadomie o chorobach włóknieniowych płuc

OPRAC. PW • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Kampania Płuca Polski: świadomie o chorobach włóknieniowych płuc
Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc. Fot. strona kampanii Płuca Polski

Spacer solidarności wspólnie z chorymi na IPF, sesja z fizjoterapeutką, spotkanie live z lekarzem - to główne wydarzenia przewidziane w nachodzących dniach września, miesiącu który w kampanii Płuca Polski jest poświęcony podnoszeniu świadomości chorób włóknieniowych płuc.

Dodano: 23 września 2021, 17:53 Aktualizacja: 23 września 2021, 17:53

Wrzesień – Miesiąc Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc 

Utrzymujący się kaszel, pojawiająca się od czasu do czasu zadyszka czy duszność zazwyczaj nie budzą większego niepokoju. Tymczasem nieprzemijające objawy mogą świadczyć o rozwoju chorób płuc, np. idiopatycznego włóknienia płuc (IPF) czy śródmiąższowej choroby płuc (ILD). W Polsce z tymi wciąż nieuleczalnymi schorzeniami zmagają się tysiące osób.

We wrześniu – Miesiącu Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc – kampania „Płuca Polski” poświęca im więcej uwagi, mówiąc m.in. o znaczeniu aktywności fizycznej i rehabilitacji oddechowej we wsparciu terapii. Wydarzenia dedykowane pacjentom przygotowało również Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF.

W przypadku włóknieniowych chorób płuc, m.in. idiopatycznego włóknienia płuc (IPF), a także innych chorób śródmiąższowych płuc (ILD), znaczenie ma wczesne postawienie trafnej diagnozy. Poza włączeniem leczenia farmakologicznego, którego celem jest wydłużenie życia pacjentów, ważne jest także wdrożenie dodatkowych opcji wspomagających terapię.

Istotna w przypadku pacjentów ze śródmiąższowymi chorobami płuc, w tym z IPF, jest przede wszystkim umiarkowana aktywność fizyczna, obejmująca np.: jazdę na rowerze, marsz, jak również ćwiczenia oddechowe ustalone wcześniej z fizjoterapeutą lub lekarzem prowadzącym.

Wsparcie chorych na IPF

Organizatorzy kampanii Płuca Polski oraz Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, każdego roku we wrześniu prowadzą działania, których celem jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie objawów chorób płuc, a także czujności w tym zakresie.

W tym roku, z okazji obchodów Miesiąca Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc w ramach kampanii Płuca Polski planowane są następujące działania:
• Spacer Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF. Odbędzie się on 26 września, w Warszawie, na Polach Mokotowskich. Udział w spacerze wziąć mogą nie tylko pacjenci, ale również ich bliscy i wszyscy okazujący solidarność z chorymi. Poza spacerem planowana jest sesja z fizjoterapeutką w zakresie ćwiczeń podnoszących wydolność oddechową chorych na IPF.

• Spotkanie live z ekspertem. 29 września, na stronie Płuca Polski na Facebooku odbędzie się spotkanie online na żywo z dr n. med. Katarzyną Lewandowską, zastępcą Prezesa Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF. Dr Lewandowska opowie o tym, czym charakteryzują się choroby włóknieniowe płuc i jak dużym są problemem, a także będzie odpowiadała na pytania zadawane online.

• Przez cały miesiąc na stronie kampanii Płuca Polski na Facebooku zamieszczane są posty z informacjami nt. chorób włóknieniowych płuc. Zaprezentowane zostaną m.in.: materiał video z udziałem pacjenta chorego na IPF, a także filmy prezentujące proste ćwiczenia oddechowe, które mogą wykonywać pacjenci.

Organizatorzy kampanii zapraszają do odwiedzenia profilu, który znajduje się pod adresem: www.facebook.com/kampaniaplucapolski.

 Choroby włóknieniowe płuc, co o nich wiemy

Cechą charakterystyczną chorób włóknieniowych płuc, uznawanych za choroby rzadkie, jest uszkodzenie śródmiąższu, a także pęcherzyków płucnych. Płuca ulegają bliznowaceniu, a następnie zwłóknieniu przez co zmniejsza się ich pojemność.

Zmiany te są nieodwracalne, a ich zazwyczaj późne rozpoznanie prowadzi często do znacznego obniżenia jakości życia i przedwczesnej śmierci pacjenta.

• Śródmiąższowe choroby płuc (ILD) obejmują niemal 200 zaburzeń. Mogą rozwinąć się samoistnie, a także w przebiegu twardziny układowej, reumatoidalnego zapalenia stawów, tocznia rumieniowatego czy innych chorób tkanki łącznej, stosowania niektórych leków czy też narażenia na substancje toksyczne i pyły organiczne. Bez względu na rozpoznanie choroby podstawowej, przebieg oraz objawy ILD we wszystkich postaciach z włóknieniem są podobne. Należą do nich zmęczenie, nieustępujący kaszel czy duszność.

• O idiopatycznym włóknieniu płuc (IPF) mówimy, gdy przyczyna śródmiąższowej choroby płuc nie jest znana. Choroba dotyka przede wszystkim mężczyzn po 65. roku życia, palących tytoń oraz przebywających w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu. Objawy takie jak kaszel czy zadyszka znacząco utrudniają choremu codzienne, najprostsze aktywności, nawet takie jak przygotowanie posiłku. W Europie każdego roku na IPF zapada około 35 000 pacjentów, w Polsce chorobę tę diagnozuje się u blisko 2 000 osób rocznie.

- Choroby włóknieniowe płuc to rzadkie schorzenia, których diagnoza nie jest łatwa. Ich objawy nie są specyficzne, dlatego łatwo przypisać je innym schorzeniom, często są też po prostu ignorowane. W przypadku IPF od czasu pojawienia się pierwszych dolegliwości do momentu rozpoznania i postawienia właściwej diagnozy mija średnio rok. To duży problem, ponieważ choroba cały czas postępuje, płuca ulegają zwłóknieniu, zmniejsza się ich pojemność, czego nie da się cofnąć -  mówi dr n. med. Katarzyna Lewandowska, zastępca prezesa Towarzystwa Wspierania Chorych na IPF.

Zaznacza: - I choć mówimy o chorobach nieuleczalnych, to nadal konieczne jest szybkie podjęcie działań terapeutycznych w tym zakresie, aby poprawić jakość i wydłużyć życie chorych. Regularna aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe to elementy, którymi mogą wpłynąć na stan swojego zdrowia.

- Z tego względu każdego roku, z okazji obchodów Miesiąca Podnoszenia Świadomości Chorób Włóknieniowych Płuc organizujemy, jako Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, aktywności podkreślające rolę ruchu i fizjoterapii – mówi dr n. med. Katarzyna Lewandowska, 
 
***
Kampania „Płuca Polski” ma na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat chorób płuc, m.in. POChP, IPF oraz śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej. Ważnym elementem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na zagrożenia, ryzyko i konsekwencje, jakie niosą za sobą te choroby.

W ramach kampanii podejmowane są liczne działania skierowane do społeczeństwa, środowiska medycznego oraz opinii publicznej. Wszelkie aktywności odbywają się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, Polskiego Towarzystwa Wspierania Chorych na Idiopatyczne Włóknienie Płuc, Stowarzyszenia Pro Rheumate – Grupa Chorych na Twardzinę oraz Trzymajmy się Razem – Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej przy wsparciu firmy Boehringer Ingelheim.

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie: www.plucapolski.pl

 

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU