CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Jak sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa? Jest prosty sposób

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Jak sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa? Jest prosty sposób
Jak sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa? Jest prosty sposób. Fot. Shutterstock

Większość osób zakażonych koronawirusem przechodzi infekcję bezobjawowo. Jednak, zdaniem prof. Włodzimierza Guta, można bardzo szybko i prosto sprawdzić czy ktoś wcześniej miał styczność z wirusem.

Dodano: 31 stycznia 2022, 06:41 Aktualizacja: 31 stycznia 2022, 08:41
  • Zgodnie z dotychczasowymi badaniami, wariant omikron jest znacznie bardziej zaraźliwy od poprzedników, ale jego symptomy mogą być łagodniejsze
  • Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, podkreślił, że można za pomocą dostępnych testów sprawdzić czy w przeszłości doszło do zakażenia
  • W tym celu konieczne jest wykonanie jednego z dostępnych na rynku testów w kierunku SARS-CoV-2 - wykrywają one obecność dwóch białek

Jak sprawdzić, czy mieliśmy koronawirusa? Jest prosty sposób

Jak podał IGC PAN omikron, nowy wariant SARS-Cov-2, jest bardziej zaraźliwy od swoich poprzedników, jednak nie tak często - jak powiedział PAP prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - zakażenie nim powoduje np. ostrą niewydolność oddechową. Może zdarzyć się tak, że symptomy choroby są bardzo łagodne, lub nie występują w ogóle.

PAP zapytał prof. Włodzimierza Guta, czy osoby, które podejrzewają, iż mogły właśnie w sposób bezobjawowy przejść zakażenie, mogą sprawdzić, czy istotnie tak było. - Oczywiście, można to w prosty sposób sprawdzić, stosując do tego któryś z obecnych na rynku testów - powiedział naukowiec. I wyjaśnił, że zasada ich działania sprowadza się do tego, że testy "szukają" jednej z nukloprotein, czyli białek stanowiących osłonkę mRNA wirusa.

- Te białka są w wirusie, natomiast nie zawiera ich szczepionka, więc nawet osoby zaszczepione trzykrotnie mogą się dowiedzieć, czy miały "bliskie spotkanie" z patogenem - wyjaśnił prof. Gut. Dodał jednak, że nie można sprawdzić, kiedy to miało miejsce.

Jakie są testy i co wykrywają?

Obecne na rynku są trzy rodzaje testów:

  • jakościowe,
  • półilościowe,
  • ilościowe.

Testy jakościowe informują jedynie o możliwości kontaktu z koronawirusem. Natomiast testy ilościowe badają także ilość przeciwciał.

Tym samym niektóre testy ilościowe pozawalają określić, czy dana osoba posiada przeciwciała uzyskane w wyniku szczepienia, czy przeszła bezobjawowo koronawirusa i także z tego powodu uzyskała odporność.

Takie testy wykrywają obecność dwóch białek - fosfoproteiny nukleokapsydu (N) oraz podjednostki S1 białka kolca (S). Osoba, która przechorowała COVID-19 może wytwarzać przeciwciała skierowane zarówno przeciwko białku S, jak i białku N. Natomiast osoba, która jedynie została zaszczepiona, wytworzy wyłącznie przeciwciała przeciwko białku S.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU