CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

 • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gruźlica - objawy, leczenie i powikłania jednej z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie

OPRAC. SZB • Źródło: GIS, RYNEK ZDROWIA

Gruźlica - objawy, leczenie i powikłania jednej z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie
Gruźlica. Objawy i leczenie tej choroby zakaźnej Fot. Shutterstock

Gruźlica to zdecydowanie jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie. Jakie są objawy gruźlicy, leczenie oraz możliwe powikłania?

Dodano: 18 marca 2022, 20:35 Aktualizacja: 21 marca 2022, 13:14
 • Gruźlica to choroba bakteryjna. Jest jedną z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie
 • Jak wygląda zakażenie gruźlicą? Jest ona przenoszona drogą kropelkową
 • Głównym źródłem zakażenia gruźlicą jest inny chory, który - w fazie prątkowania - wydala je wraz z wydzieliną pochodzącą z dróg oddechowych
 • Objawy gruźlicy to m.in. gorączka, spadek masy ciała, osłabienie organizmu, długotrwały kaszel, brak apetytu, bóle w klatce piersiowej czy duszności
 • Odmianą gruźlicy jest gruźlica wielolekooporna, która uodporniły się na dwa najskuteczniejsze leki 

Gruźlica to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie

Gruźlica to choroba bakteryjna. Jest wywoływana przez bakterie Mycobacterium tuberculosis (prątki gruźlicy). Wciąż dość powszechnie występuje na całym świecie. 

Kwasooporny prątek gruźlicy ludzkiej został odkryty w drugiej połowie XIX wieku przez niemieckiego bakteriologa Roberta Kocha, dlatego też często nazywane są one prątkami Kocha

Wspomniane prątki gruźlicy w niewietrzonej odzieży mogą przetrwać nawet 10 lat, a w kurzu i 20! Giną natomiast pod wpływem promieni słonecznych. Unieszkodliwia je także bardzo szybko wysoka temperatura, powyżej 75 stopni Celsjusza. 

Jak dochodzi do zakażenia gruźlicą?

Gruźlica jest przenoszona - przede wszystkim - drogą kropelkową. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, żeby do zakażenia gruźlicą doszło drogą pokarmową (produkty mleczne, które pochodzą od bydła chorego na gruźlicę lub niepasteryzowane mleko) - w naszym kraju ona praktycznie nie występuje. 

Głównym źródłem jest więc inny chory, w fazie prątkowania, który je wydala wraz z wydzieliną pochodzącą z dróg oddechowych (podczas mówienia, kichania czy kaszlenia). O zakażenie gruźlicą o wiele łatwiej jest w pomieszczeniach bez wentylacji lub z klimatyzacją w obiegu zamkniętym.

Objawy gruźlicy

Jakie są główne objawy gruźlicy? To m.in. gorączka, spadek masy ciała, osłabienie organizmu, długotrwały kaszel, brak apetytu, bóle w klatce piersiowej czy duszności.

U niektórych osób, gruźlica może jednak nie dawać żadnych konkretnych dolegliwości. Objawy mogą też mieć charakter ogólny, ciężki do rozpoznania, że to właśnie gruźlica. 

W związku z tym, że gruźlica atakuje głównie płuca, dominujące objawy to te, które dotyczą dolnych dróg oddechowych. 

Najczęstsze objawy gruźlicy:

 • gorączka,
 • spadek masy ciała,
 • osłabienie organizmu,
 • długotrwały kaszel,
 • brak apetytu,
 • bóle w klatce piersiowej czy
 • duszności.

Gruźlica. Kto jest narażony na zakażenie i leczenie gruźlicy

Jeśli chodzi o podatność na zakażenie gruźlicą, najbardziej narażone są:

 • dzieci między 5. a 15. rokiem życia,
 • osoby powyżej 65 lat, 
 • osoby niedożywione,
 • palacze,
 • osoby, które nadużywają alkoholu oraz narkotyków

Skuteczność leczenia i wykrywania gruźlicy jest coraz większa. Dzięki temu, śmiertelność, w związku z tą chorobą, spada. 

Gruźlica wielolekooporna - niebezpieczna odmiana choroby

Należy także wspomnieć o gruźlicy wielolekoopornej (MDR). To specyficzna odmiana tej choroby. W tym przypadku, prątki gruźlicy uodporniły się na dwa najskuteczniejsze leki - izoniazyd i ryfampicyn. Występuje również tzw. gruźlica XDR, która dodatkowo nie daje się leczyć co najmniej dwoma z pozostałych leków przeciwgruźliczych. 

Lekarze podkreślają, że istotne jest - w przypadku gruźlicy - skrupulatne przyjmowanie wszystkich zleconych leków. Niesystematyczne lub zbyt krótkie ich przyjmowanie może spowodować, że leczenie okaże się nieskuteczne, gdyż prątki uodpornią się na nie.

Gruźlica. Leczenie i szczepionka

Zwalczanie gruźlicy opiera się na wykrywaniu osób, które mogą stanowić źródło zakażenia dla innych. W takich przypadkach, wdraża się leczenie, w którym stosuje się kurację z użyciem antybiotyków i chemioterapeutyków.

W naszym kraju, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, obowiązkowe są szczepienia BCG wyłącznie niemowląt. Ogranicza ona ciężkość przebiegu tej choroby.

Nie istnieje jednak szczepionka, która skutecznie zapobiegałaby gruźlicy u dorosłych.

Ponadto można zapobiegać na inne sposoby: wczesne wykrywanie choroby i natychmiastowe wdrażanie odpowiedniego leczenia czy zakrywanie dłonią ust podczas kaszlu i odkrztuszania. 

24 marca jest obchodzony Światowy Dzień Gruźlicy. Został wyznaczony przez Światowe Zgromadzenie WHO w rocznicę poinformowania świata o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha. Miało to miejsce w 1882 roku. 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  POLECAMY W PORTALU