CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gruźlica. WHO opublikowała zaktualizowane wytyczne

OPRAC. KM • Źródło: WHO/RYNEK ZDROWIA

Gruźlica. WHO opublikowała zaktualizowane wytyczne
Nowe wytyczne przedstawiają dobre praktyki w zakresie opracowywania krajowych planów walki z gruźlicą. Fot. Adobestock

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała nowe wytyczne dotyczące walki z gruźlicą, które mają być pomocne przy opracowywaniu strategii na poziomach krajowych.

Dodano: 17 sierpnia 2022, 12:32 Aktualizacja: 17 sierpnia 2022, 12:42
  • 16 sierpnia Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała nowe wytyczne dotyczące walki z gruźlicą
  • Wytyczne mogą być pomocne przy opracowywaniu strategii walki z gruźlicą na poziomach krajowych.
  • Wytyczne te stawiają człowieka w centrum, choć podkreślone zostało w nich znaczenie zarządzania i odpowiedzialności rządów

Gruźlica. Nowe wytyczne WHO

Jak ocenia dr Tereza Kasaeva, dyrektor Globalnego Programu walki z Gruźlicą WHO, wytyczne podkreślają znaczenie kompleksowego podejścia i zaangażowania zainteresowanych stron, w tym przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, w cały proces opracowywania i wdrażania narodowych programów strategicznych. Zdaniem Kasaevy pozwala to budować odpowiedzialność i ułatwiać planowanie oraz wdrażanie wysokiej jakości usług na rzecz walki z gruźlicą, które reagują na potrzeby społeczności dotkniętych chorobą.

Jak podkreśla WHO, narodowy program strategiczny dotyczący walki z gruźlicą jest kluczowym dokumentem, który zawiera wytyczne dotyczące reagowania na gruźlicę poprzez interwencje w sektorze ochrony zdrowia i poza nim. Przedstawia ogólne cele, strategie i priorytetowe interwencje, jeśli chodzi o krajowe organy ds. zdrowia i inne bezpośrednio zainteresowane strony oraz podaje rozwiązania dotyczące koordynacji działań w różnych sektorach zgodnie z najnowszymi wytycznymi WHO. Narodowy program strategiczny ponadto dostosowuje do poziomu krajowego globalne obowiązki i działania.

Wytyczne dotyczące krajowego planowania strategicznego w zakresie gruźlicy zostały opracowane w celu lepszego dostosowania do globalnych zobowiązań i najnowszej wiedzy naukowej w dziedzinie gruźlicy i zdrowia publicznego. Uzupełnieniem tego dokumentu są Wytyczne dotyczące przeprowadzania przeglądów programów zwalczania gruźlicy, które będą opublikowane do końca tego roku.

Webinarium dot. nowych wytycznych odbędzie się 6 września

Wytyczne są sporządzone po to, by mogły stanowić wzorzec dla autonomicznych planów strategicznych dotyczących gruźlicy lub do opracowywania interwencji w zakresie gruźlicy w ramach krajowych programów zdrowotnych. Opisano w nich dobre praktyki w zakresie opracowywania krajowych planów walki z gruźlicą zgodnie ze strategią WHO dotyczącą ostatecznego rozprawienia się z gruźlicą. Wytyczne zostały opracowane z pomocą m.in. krajowych programów walki z gruźlicą, społeczeństwa obywatelskiego, urzędnikach WHO na szczeblu krajowym i regionalnym oraz ekspertów w dziedzinie gruźlicy i opracowywania planów strategicznych.

WHO organizuje również webinarium, podczas którego zostaną zaprezentowane nowe wytyczne. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 6 września 2022 r., w godz. 13.30-15.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU