Gruźlica. Ta choroba nadal pojawia się w Polsce. W 2021 roku stwierdzono 3,7 tysięcy zachorowań

Polska należy do krajów o średniej zapadalności na gruźlicę. Z danych przedstawionych na stronie Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc wynika, że w Polsce w 2021 roku zarejestrowano 3704 zachorowania na gruźlicę. To o 316 przypadków gruźlicy więcej niż w roku poprzednim. W piątek przypadał Światowy Dzień Gruźlicy.
- W Polsce nadal wykrywane są przypadki gruźlicy
- W roku 2021 zarejestrowano 3704 zachorowania na gruźlicę, czyli 316 przypadków gruźlicy więcej niż w roku poprzednim. To jednak zarazem aż o ponad 3,8 tys. przypadków mniej w porównaniu z rokiem 2012
- Najczęstszym źródłem zakażenia są osoby chore na gruźlicę, w fazie prątkowania
- W 2021 r. wykryto w Polsce 37 przypadków gruźlicy u dzieci do 14 roku życia i 51 zachorowań na gruźlicę wśród młodzieży w wieku od 15 do 19 lat
- Najczęstsze objawy gruźlicy to: kaszel utrzymujący się co najmniej 3 tygodnie bez poprawy, gorączka, nocne poty, osłabienie i łatwe męczenie się, brak apetytu, krwioplucie, bóle klatki piersiowej i duszność
- Najważniejszym działaniem zapobiegającym transmisji zakażenia jest szybkie wykrywanie chorych i ich właściwe leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby osoba z objawami gruźlicy zgłosiła się do lekarza
Gruźlica. Ta choroba nadal występuje w Polsce
Gruźlica należy do najczęstszych chorób zakaźnych na świecie i stanowi globalne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Gruźlica występuje we wszystkich krajach i grupach wiekowych. Choroba ta jest uleczalna i można jej zapobiegać.
Polska należy do krajów o średniej zapadalności na gruźlicę. Chorują głównie dorośli, a liczba zachorowań u dzieci - m.in. dzięki prowadzonym od lat skutecznym szczepieniom - jest znacznie mniejsza.
Wiadomo, że w 2022 roku liczba zarejestrowanych przypadków gruźlicy i zapadalność wzrosła w porównaniu z rokiem 2021, co świadczy najpewniej o ustępowaniu niekorzystnego wpływu pandemii COVID-19 na wykrywanie i zgłaszanie nowych zachorowań (dane o zachorowaniach na gruźlicę w Polsce w 2022 roku zostaną wkrótce udostępnione).
Najczęstszym źródłem zakażenia są osoby chore na gruźlicę, w fazie prątkowania. Innym źródłem zakażenia są chore na gruźlicę zwierzęta np. chore krowy, które wydalają prątki m.in. z mlekiem.
Okres wylęgania choroby jest trudny do określenia.
Bakterie po wniknięciu do organizmu zostają w większości wypadków wyeliminowane, jednakże część z nich może pozostać w stanie uśpienia w organizmie zakażonej osoby nie powodując objawów chorobowych. Na skutek aktywacji bakterii poprzez spadek odporności w wyniku np. niedożywienia, może dojść do ich rozprzestrzenienia się w całym organizmie, a następnie rozwój choroby w zajętych narządach lub tkankach.
Z tymi objawami jak najszybciej do lekarza
Najczęstszą postacią choroby jest gruźlica płuc.
Najważniejszym działaniem zapobiegającym transmisji zakażenia jest szybkie wykrywanie chorych i ich właściwe leczenie. Dlatego tak ważne jest, aby osoba z objawami gruźlicy zgłosiła się do lekarza.
Najczęstsze objawy gruźlicy to:
- kaszel utrzymujący się co najmniej 3 tygodnie bez poprawy
- gorączka
- nocne poty
- osłabienie i łatwe męczenie się
- brak apetytu, chudnięcie
- krwioplucie
- bóle klatki piersiowej
- duszność.
Z danych przedstawionych na stronie Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc wynika, że w Polsce w 2021 roku zarejestrowano 3704 zachorowania na gruźlicę, czyli 316 przypadków gruźlicy więcej niż w roku poprzednim i 3838 przypadków mniej w porównaniu z rokiem 2012.
Zapadalność na gruźlicę wszystkich postaci wynosiła w 2021 roku 9,7 na 100 000 ludności i była większa o 10,2 proc. w porównaniu z rokiem 2020 (8,8), ale mniejsza o 50,5 w porównaniu z rokiem 2012, w którym współczynnik zapadalności wynosił jeszcze 19,6 na 100 000 ludności.
W 2021 roku zapadalność na gruźlicę była tym większa, im starsza była grupa wieku, ale tylko do wieku 45-64 lata. Chorzy w wieku od 45 do 64 lat stanowili największy odsetek ogółu chorych na gruźlicę (42,6 proc.).
Wykryto 37 przypadków gruźlicy u dzieci do 14 roku życia, co stanowiło 1,0 proc. ogółu zachorowań i 51 zachorowań na gruźlicę wśród młodzieży w wieku od 15 do 19 lat, zapadalność 2,8 na 100 tys. mieszkańców.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Wchodzi nowe świadczenie od państwa. Nawet 3500 zł miesięcznie
-
Nowa grupa z prawem do darmowego sanatorium. Bezpłatny turnus trwa 21 dni
-
Koniec z opłacaniem składki zdrowotnej dla 11 grup. Przepisy weszły w 2023 roku
-
NFZ nie płaci już za dwa świadczenia zdrowotne. Zmiany weszły w życie
-
Wszedł nowy urlop. Pracodawca musi go udzielić i zapłacić. Przepisy już obowiązują
-
Jedni dostaną 3500, inni nawet pięć razy mniej. Wchodzi nowe świadczenie od państwa