×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Górale wystraszyli się obostrzeń? Waldemar Kraska: zaczynają się masowo szczepić

PG • Źródło: RYNEK ZDROWIA

Górale wystraszyli się obostrzeń? Waldemar Kraska: zaczynają się masowo szczepić
Foto: Shutterstock

Waldemar Kraska nie chciał zdradzić jakie czekają nas nowe obostrzenia, zaznaczył jednak, że "musimy podjąć pewne działanie wyprzedzające w związku z nową mutacją koronawirusa". Pytany o święta powiedział: Myślę że na pasterkę pójdziemy, ale sytuacja jest dość dynamiczna.

Dodano: 06 grudnia 2021, 15:39 Aktualizacja: 06 grudnia 2021, 16:17
  • 7 albo 8 grudnia rząd przedstawi obostrzenia związane z nowym wariantem koronawirusa i zbliżającymi się świętami. O szczegółach mówił w poniedziałek, 6 grudnia, premier Mateusz Morawiecki
  • O obostrzenia pytany był również wiceminister Waldemar Kraska w TV Republika 
  • Wiceminister odnosząc się do szczepień powiedział, że wzrost ten widać np. na Podhalu. "Górale zaczynają się masowo szczepić" 

Nowe obostrzenia na święta. Premier zdradził, jakich restrykcji się spodziewać

- Jeżeli popatrzymy na liczbę osób, które są przyjmowane do polskich szpitali czyli wymagają hospitalizacji z powodu objawów zakażenia COVID 19, ale także osób które niestety przegrywają tę walkę czyli umierają to widzimy, że sytuacja jest poważna. Mamy ponad 22 tys. zajętych łóżek szpitalnych, oczywiście tę bazę powiększamy, ale to się dzieje niestety kosztem tych łóżek, które mogły być przeznaczone dla pacjentów z innymi schorzeniami - powiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Odnosząc się do szczepień powiedział, że jest wzrost zainteresowania szczepieniami. - Np. Podhale, gdzie górale w tej chwili zaczynają się masowo szczepić - powiedział Kraska. Dodał, że na poziomie całego kraju jest  wzrost o 30 proc. - Tutaj oczywiście także wchodzą te osoby, które są szczepione 3 dawką przypominającą, to jest prawie 3,5 miliona Polaków - dodał wiceminister.

Waldemar Kraska pytany był też o nowe obostrzenia, które mają zostać ogłoszone "we wtorek, najpóźniej w środę". - Na pewno pan premier przedstawi je osobiście, więc nie będę w tej chwili uprzedzał - powiedział wiceminister. - Dodał jednak, że "musimy podjąć pewne działanie wyprzedzające" w związku z nową mutacją koronawirusa.

- Będziemy musieli się z tą mutacją zmierzyć, więc jeżeli mają być obostrzenia skuteczne to muszą one być z jakimś wyprzedzeniem podjęte. Tak jak na przykład w czasie pierwszej fali, kiedy ten powszechny praktycznie lockdown w Polsce sprawił to, że ją wyhamowaliśmy - dodał Waldemar Kraska. A pytany o święta odpowiedział: Myślę że na pasterkę pójdziemy, ale sytuacja jest dość dynamiczna. 

Premier zapowiedział zaostrzenie obostrzeń. "Przedstawia to się niedobrze"

W poniedziałek, 6 grudnia, premier Mateusz Morawiecki był pytany podczas konferencji prasowej o wariant omikron koronawirusa i o to, czy toczą się rozmowy o ewentualnych "paszportach covidowych".- We wtorek lub najpóźniej w środę przedstawimy drugi pakiet" zaostrzeń, m.in. taki, który będzie się wiązał z sytuacją świąteczną, będzie odpowiedzią na mutację wirusa omikron. Rzeczywiście przedstawia to się niedobrze - powiedział Morawiecki.

Według niego, "jest bardzo dużo zgonów, szczególnie wśród osób niezaszczepionych".

- Jest bardzo dużo zgonów; to są zgony przede wszystkim wśród osób niezaszczepionych. Odwiedzając szpital tymczasowy w Pyrzowicach rozmawiałem o tym z kadrą medyczną, z panem doktorem, który przedstawił mi statystyki: tam 75 proc. osób to osoby niezaszczepione wśród tych, które lądują na ciężkich przypadkach. Jeszcze więcej jest tych, które umierają. Wśród tych zaś, które są zaszczepione i spotyka je ta największa tragedia, są osoby, które są dotknięte wieloma innymi chorobami - mówił szef rządu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU