• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Gdańsk: ewaluacja programu nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej w UCK

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2019 13:11

Dobiega końca realizowany ze środków Ministerstwa Zdrowia "Krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej na lata 2016-2019", w ramach którego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstała pierwsza w województwie pomorskim sala z 4 stanowiskami do nieinwazyjnej wentylacji.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Nieinwazyjna wentylacja niesie ze sobą dużą korzyść dla pacjentów. To rodzaj respiratora, który pompuje tlen pod odpowiednim ciśnieniem do układu oddechowego przez odpowiednio dobraną maskę.

- Dzięki temu drogi oddechowe rozszerzają się od wewnątrz i ułatwiona jest wentylacja układu oddechowego. Łatwiej pacjentowi wydychać nagromadzony dwutlenek węgla. To nowa metoda stosowana z wielkim powodzeniem, która chroni pacjentów przed intubacją - mówi prof. Krzysztof Kuziemski, koordynator sali nieinwazyjnej wentylacji w Klinice Alergologii i Pneumonologii UCK, cytowany w informacji prasowej przekazanej przez Wiolettę Wójcik z zespołu ds. organizacji i promocji UCK w Gdańsku.

Program nieinwazyjnej wentylacji połączony jest z rehabilitacją domową.

Po dwóch latach stosowania tej formy terapii przeprowadzono ewaluację, która pokazała, że takie postępowanie wpływa na przebieg choroby, znacząco poprawiając stan pacjenta z przewleką niewydolnością oddychania

- Obserwujemy mniej zgonów, czas hospitalizacji jest krótszy i występuje mniej przypadków, w których konieczne jest zastosowanie mechanicznej wentylacji, czyli respiratora - dodaje prof. Ewa Jassem, ordynator Kliniki Alergologii i Pneumonologii UCK.
 
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne otrzymało od MZ podziękowanie za realizację programu polityki zdrowotnej „Krajowy program zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej na lata 2016-2019”. Podziękowanie zostało wręczona podczas warsztatów „Jak zaprojektować i wdrożyć zintegrowaną opiekę nad chorymi na zaawansowaną POCHP”, które odbyły się 22-23 listopada 2019 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum