×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Eksperci: niewielki spadek umieralności z powodu POChP

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Eksperci: niewielki spadek umieralności z powodu POChP
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ostatnich latach nastąpił w naszym kraju niewielki spadek umieralności na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP), wciąż tylko 3 proc. Polaków wie, co to za choroba - powiedzieli eksperci w środę(18 listopada) podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Dodano: 18 listopada 2015, 15:56 Aktualizacja: 18 listopada 2015, 16:06

Spotkanie zorganizowano z okazji przypadającego 18 listopada Światowego Dnia Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Na POChP, która jest czwartą przyczyną zgonów, umiera co roku 3 mln ludzi na świecie, 250 tys. w Unii Europejskiej oraz 15 tys. w Polsce.

Prof. Andrzej Fal z kliniki alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie powiedział, że w niektórych krajach nieco spadła umieralność na obturacyjne choroby płuc. Tak jest m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce, gdzie umieralność z tego powodu od 2000 r. zmniejszyła się o 3-4 proc. Na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii jest ona wciąż taka sama jak przed laty.

- Spadek umieralności na POChP jest zasługą tego, że mniej osób pali papierosy, lepsza jest jej wykrywalność, dzięki czemu więcej osób jest odpowiednio leczonych - podkreślił prof. Fal. Dodał, że nadal niedostateczna jest u nas edukacja i profilaktyka tej choroby.

Kierownik kliniki pulmonologii ogólnej i onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prof. Adam Antczak przytoczył wyniki badań TNS Polska przeprowadzonych w 2015 r., które ujawniły, że tylko 3 proc. Polaków wie, co to jest POChP. Ponad 30 proc. ankietowanych nie wie, czy ktoś z ich najbliższej rodziny lub oni sami chorują na to schorzenie, a 70 proc. twierdzi, że oni sami ani nikt z ich najbliższych nie cierpi z tego powodu.

- Uważamy, że ta choroba nas nie dotyczy, tymczasem ocenia się, że na POChP choruje w naszym kraju około 2 mln Polaków, a jedynie u około 400 tys. osób została ona do tej pory wykryta - powiedział prof. Antczak.

Chorują głównie osoby po 40. roku życia, które od co najmniej 10 lat wypalają co najmniej jedną paczkę papierosów dziennie i mają kaszel z wykrztuszaniem.

Prof. Fal powiedział, że w wielu innych krajach UE jedną trzecią środków wydawanych na POChP przeznacza się na edukacje i profilaktykę, bo jest to najskuteczniejsza metoda walki z tych schorzeniem. - W naszym kraju mamy wciąż niekorzystną strukturę wydatków: za dużo wydajemy na leczenie szpitalne i zwolnienia lekarskie z powodu tej choroby, a za mało na jej zapobieganie - dodał.

Z danych przedstawionych przez prof. Falka, wynika, że roczne całkowite koszty przewlekłej obturacyjnej choroby płuc przekraczają 550 mln zł. Narodowy Fundusz Zdrowia co roku wydaje na leczenie 160 mln zł, na zwolnienia lekarskie i zasiłki Fundusz Ubezpieczeń Społecznych przeznacza 230 mln, a roczna utrata produktywności z powodu tej choroby oceniana jest na kolejne 160 mln zł.

Jedno badanie spirometryczne pozwalające wykryć POChP we wczesnym etapie kosztuje zaledwie 30 zł. Znacznie obniża ono koszty leczenia.  Badanie spirometryczne jest bardzo skuteczne. Pozwala ono wykryć 20 proc. przypadków POChP u osób najbardziej zagrożonych tą chorobą. Dla porównania, skuteczność bardzo przydatnej mammografii w badaniach przesiewowych raka piersi u kobiet nie przekracza 0,5 proc..

Prof. Antczak podkreślił, że badanie spirometryczne powinno stać się tak samo powszechne i rutynowe jak badanie poziomu cholesterolu we krwi czy nadciśnienie tętniczego. Na POChP choruje co dziesiąta dorosła osoba. Trzy czwarte chorych, u których się ona rozwija, nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nigdy nie poddało się spirometrii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU