• PARTNER SERWISUpartner serwisu

ECDC: do końca sierpnia 90 proc. zakażeń koronawirusem wywoła Delta

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP14 lipca 2021 21:39

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób oświadczyło, że według jego szacunków do końca sierpnia 90 procent zakażeń koronawirusem w UE będzie wywołanych wariantem Delta.

Wariant Delta opanował całą UE. Foto: PAP/Roman Zawistowski
  • EMA ostrzega, iż wariant Delta może "poważnie utrudnić wysiłki w celu opanowania pandemii"
  • ECDC informuje natomiast, że w 10 krajach UE prawie 30 proc. lub więcej osób po 80. roku życia nie poddało się procesowi zaszczepienia

W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.

"Przestrzeganie zalecanego kursu szczepień jest konieczne, aby korzystać z najwyższego poziomu ochrony przed wirusem" - napisała EMA w oświadczeniu. "Wszystkie dane sugerują, że dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 (...) są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wariantem Delta" - zaznaczono.

EMA ostrzega także, iż wariant Delta może "poważnie utrudnić wysiłki w celu opanowania pandemii" i apeluje o "wzmożone wysiłki" w niektórych krajach, aby chronić osoby podatne na zagrożenie i osoby starsze, przebywające w społecznych placówkach.

Mieszanie szczepionek różnych producentów

Agencja w ten sposób odniosła się do informacji ECDC, iż w 10 krajach UE prawie 30 proc. lub więcej osób po 80. roku życia nie poddało się procesowi zaszczepienia.

EMA wstrzymała się przy tym od wydawania jakichkolwiek zaleceń, dotyczących mieszania szczepionek różnych producentów. Oświadczyła jedynie, że istnieją naukowe dowody na to, by sądzić, że mieszanie różnych marek surowic między pierwszym a drugim szczepieniem było bezpieczne i skuteczne. Zdaniem Agencji zastosowanie takiej strategii szczepień "może pozwolić na szybszą ochronę populacji i lepsze wykorzystanie dostępnych zapasów szczepionek".

Szczepienia: potrzebna będzie dawka przypominająca?

Zdaniem EMA obecnie jest za wcześnie, aby potwierdzić, czy i kiedy będzie potrzebne stosowanie dodatkowej dawki przypominającej.

Ze swojej strony Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że wariant Delta został wykryty w co najmniej 111 krajach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i prawdopodobnie stanie się dominującym wariantem na całym świecie w nadchodzących miesiącach. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum