• PARTNER SERWISUpartner serwisu

E-stetoskop. Zmienione rozporządzenie wchodzi w życie 13 maja. Pilotaż poszerzony

Autor: oprac. WOK • Źródło: Rynek Zdrowia12 maja 2022 19:43

Dzięki poszerzeniu pilotażu elektronicznych stetoskopów, urządzenia te będą stosowane także przez osoby, które wymagają dalszej opieki po przejściu zakażenia SARS-CoV-2. W czwartek, 12 maja w Dzienniku Ustaw ukazało się stosowne rozporządzenia. Wchodzi w życie 13 maja.

E-stetoskop. Zmienione rozporządzenie wchodzi w życie 13 maja. Pilotaż poszerzony
E-stetoskop będzie dostępny dla większej grupy pacjentów Fot. AdobeStock
  • Od 13 maja pilotażowy program dotyczący e-stetoskopów obejmie szerszą grupę pacjentów
  • Program dotyczy, m.in. pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, którzy ukończyli 18. rok życia oraz wymagają dalszej opieki i diagnostyki układu oddechowego
  • W ramach pilotażu świadczenia te będą realizowane ze środków publicznych

Więcej osób będzie mogło korzystać z e-stetoskopów

12 maja w Dzienniku Ustaw ukazała się nowela rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 maja 2022 r. zmieniająca rozporządzenie ws. programu pilotażowego w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w ramach podstawowej opieki zdrowotnej przez świadczeniobiorców zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Oznacza to, że od 13 maja pilotażowy program dotyczący e-stetoskopów obejmie szerszą grupę pacjentów - będę to także osoby po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, którzy ukończyli 18. rok życia i którzy wymagają dalszej opieki i diagnostyki układu oddechowego w ramach ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Kto kwalifikuje się do pilotażu

W ramach programu pilotażowego świadczenia te będą realizowane ze środków publicznych. Dotyczy to osób, które ukończyły 18. rok życia:

  1. Zakażonych wirusem SARS-CoV-2, z ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby COVID-19 lub
  2. Po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, wymagających dalszej opieki i diagnostyki układu oddechowego w ramach POZ.

Aby te osoby mogły skorzystać z tego świadczenia, muszą:

  • Zostać poinformowane „przez realizatora o zakresie i zasadach realizacji świadczeń opieki zdrowotnej przewidzianych w programie pilotażowym”
  • Wyrazić zgodę na udział w programie pilotażowym

- Rozszerzenie zakresu podmiotowego rozporządzenia pozwoli w większym stopniu wykorzystać możliwości stetoskopów elektronicznych jako nowoczesnych narzędzi diagnostycznych przeznaczonych do wstępnej diagnostyki potencjalnych zaburzeń - podało Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu rozporządzenia.

Pełna treść rozporządzenia - do pobrania poniżej.

DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum