Dziś Światowy Dzień Astmy. Od 1 maja pozytywne zmiany w refundacji leków

Światowy Dzień Astmy 2022 jest obchodzony w dniu 3 maja pod hasłem „Mniej różnic w dostępie do leczenia astmy!”. Organizatorem wydarzeń z tym związanych jest Globalna Inicjatywa na rzecz Astmy (GINA), powołana przez Światową Organizację Zdrowia.
- Światowy Dzień Astmy jest organizowany przez GINA, międzynarodową organizację powołaną w 1993 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO)
- WHO i GINA chcą w ten sposób zwrócić uwagę m.in. na konieczność równego dostępu do diagnostyki i leczenia tej choroby niezależnie od statusu ekonomicznego, wieku, miejsca zamieszkania, przynależności etnicznej
- W Polsce od 1 maja 2022 r. na liście leków refundowanych pojawiły się pozytywne zmiany dla chorujących na astmę
Poprawić skuteczność leczenia astmy
W Polsce od 1 maja 2022 r. na liście leków refundowanych pojawiły się pozytywne zmiany, które mogą wyrównać różnice w dostępie do nowoczesnych terapii polskich pacjentów w porównaniu do chorych z innych krajów Unii Europejskiej.
Z odpłatnością pacjenta 30 proc. refundowane będą dwie wziewne terapie trójskładnikowe stanowiące połączenie glikokortykosteroidu, długo działającego antagonisty receptorów muskarynowych, inaczej leku antycholinergicznego oraz długo działającego beta2-mimetyku . Zastosowanie tej terapii pozwala na poprawę compliance (stosowanie się do zaleceń lekarza) i podnosi skuteczność leczenia astmy .
Z kolei w programie lekowym u pacjentów z astmą ciężką nie trzeba będzie przerywać terapii biologicznej po dwóch latach jej stosowania, ponieważ nowe zapisy ministerialne umożliwią kontunuację leczenia tak długo jak pacjent będzie potrzebował, a terapia będzie przynosiła korzyści terapeutyczne.
Ujednolicono także kryteria włączenia do terapii biologicznej dla wszystkich trzech (omalizumab, mepolizumab, benralizumab) dotychczas stosowanych w ramach programu leków (obniżono poziom eozynofilii w kryteriach) oraz usunięto przeciwwskazania do leczenia biologicznego dla osób stosujących jednoczesną terapię lekami immunosupresyjnymi, przeciwnowotworowymi, wlewami z immunoglobulin lub innymi lekami biologicznymi. W programie znalazł się kolejny lek biologiczny dupilumab.
Informacje po polsku i po ukraińsku
Dobrym przykładem wyrównywania różnic w dostępie do edukacji na temat astmy i jej leczenia jest inicjatywa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, która zamieściła na swojej stronie ulotkę edukacyjną w języku ukraińskim skierowaną do pacjentów z astmą i ich opiekunów przybywających do Polski z Ukrainy.
W ulotce znalazły się informacje na temat tego, co należy robić w razie zaostrzenia astmy (gdy pojawi się duszność i trudności w oddychaniu) – w tym, między innymi, jak powinien być wyposażony pacjent, aby móc prawidłowo leczyć zaostrzenie astmy. Zamieszczono w niej również krótkie zalecenia jak unikać zaostrzeń choroby. Jedną z ważnych informacji jest konieczność ustalenia z lekarzem prowadzącym pacjenta planu leczenia astmy .
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w 2019 r. na świecie żyło 262 mln ludzi chorych na astmę, a choroba ta była przyczyną 461 tys. zgonów . W Polsce na astmę cierpią ponad 4 mln osób, ale połowa z nich nie ma postawionego rozpoznania i nie jest leczona.
Astma jest heterogenną chorobą, która charakteryzuje się przewlekłym procesem zapalnym w dolnych drogach oddechowych (oskrzelach i płucach) . Do objawów choroby zalicza się: świsty słyszalne przy oddychaniu, duszność, kaszel, ucisk w klatce piersiowej.
W leczeniu astmy preferowane jest u młodzieży i dorosłych stosowanie niskiej dawki wziewnego glikokortykosteroidu (którego zadaniem jest łagodzenie stanu zapalnego) razem z lekiem rozszerzającym oskrzela - długodziałającym beta2-mimetykiem. Jeśli to nie pozwala kontrolować objawów astmy dokłada się kolejne leki.
Astma oskrzelowa słabo kontrolowana w Polsce
Dzięki przestrzeganiu zaleceń lekarskich większości chorych na astmę może uzyskać kontrolę objawów choroby. Jednak w Polsce jedynie 30 proc. pacjentów ma dobrze kontrolowaną astmę oskrzelową (niezależnie od stopnia ciężkości). Aż u 70 proc. pacjentów kontrola astmy nie jest wystarczająca lub nie ma jej wcale.
Jak oceniają eksperci wynika to w dużym stopniu z nieprzestrzegania zaleceń lekarskich (tzw. niski compliance), tj. niestosowania przez chorych leczenia przeciwzapalnego (kortykosteoridy), przy jednoczesnym nadużywaniu leków ratunkowych.
Od 3 do 10 proc. chorych na astmę ma ciężką postać tej choroby. GINA definiuje astmę ciężką jako astmę, której nie da się kontrolować mimo przyjmowania optymalnej wysokiej dawki glikokrtykosteroidu wziewnego i długodziałającego beta2-mimetyku (LABA) oraz leczenia innych czynników, które się przyczyniają do wystąpienia objawów.
Pacjenci, którzy cierpią na astmę ciężką, niekontrolowaną, doświadczają objawów dziennych i nocnych istotnie ograniczających ich codzienną aktywność życiową. Częściej doświadczają ciężkich zaostrzeń astmy, częściej muszą korzystać z doraźnej pomocy pogotowia ratunkowego i szpitalnych oddziałów ratunkowych, częściej też z powodu astmy są hospitalizowani. Ryzyko zgonu z powodu astmy w tej grupie jest najwyższe.
Postęp w leczeniu astmy ciężkiej pozwala kontrolować tę chorobę u coraz większej liczby pacjentów. Ogromną rolę w skutecznym leczeniu astmy ciężkiej odgrywają leki biologiczne, dobierane ze względu na mechanizm leżący u podłoża choroby.
Zalicza się tu: omalizumab dla pacjentów z niekontrolowaną alergiczną astmą umiarkowaną lub ciężką, dupilumab dla pacjentów z astmą z zapaleniem typu 2, oraz dwa leki stosowane w leczeniu ciężkiej astmy eozynofilowej – mepolizumab i benralizumab. Astma eozynofilowa to astma, w której za stan zapalny odpowiadają eozynofile. Ma ona szczególnie ciężki przebieg .
Dzięki zmianom w programie lekowym dla chorych na astmę ciężką zwiększy się dostępność leczenia biologicznego dla tej grupy pacjentów w Polsce.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)
POLECAMY W PORTALU
-
ZUS zwraca pieniądze odkładane na emeryturę. Trzeba złożyć wniosek
-
Ustawa o niektórych zawodach medycznych opublikowana. Zmiany dla ratowników, farmaceutów czy psychoterapii
-
Pielęgniarki kelnerkami na balu lekarzy. Prezes lecznicy: przepraszam środowisko i wszystkie kobiety
-
Zarobki pielęgniarek w małopolskich szpitalach. Tyle wynoszą realne pensje z dodatkami
-
Bezpłatne leki dla nowych grup pacjentów. Ważna zmiana w wystawianiu recept
-
Nawet 3 tys. zł miesięcznie dla studentów medycyny czy pielęgniarstwa. Trwa nabór wniosków