CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dr Sutkowski: rządowe obostrzenia to "mały krok". Konieczne obowiązkowe paszporty covidowe

OPRAC. JKB • Źródło: PAP

Dr Sutkowski: rządowe obostrzenia to "mały krok". Konieczne obowiązkowe paszporty covidowe
Nowe limity już wchodzą w życie od 1 grudnia. Będą obowiązywały m.in. w sklepach Fot. Shutterstock

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski w rozmowie z PAP określił nowe limity i obostrzenia mianem "małym krokiem". Za to restrykcje dotyczące ograniczenia lotów z krajów, gdzie występuje dużo zakażeń Omikronem, ocenił jako pozytywne działania.

Dodano: 30 listopada 2021, 08:07 Aktualizacja: 30 listopada 2021, 08:07
  • Od 1 do 17 grudnia w Polsce będą funkcjonowały nowe obostrzenia epidemiczne związane z pojawieniem się niepokojącego wariantu Omikron koronawirusa
  • Zdaniem dr Michała Sutkowskiego zakaz lotów z państw, w których rozwija się Omikron jest dobrym rozwiązaniem
  • - Zgodnie z rekomendacjami całego naszego środowiska oczekiwalibyśmy wprowadzenia jakichś regulacji dotyczących paszportów covidowych - dodał dr Sutkowski

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.

Zobacz: Od 1 grudnia nowe limity. Szułdrzyński: restrykcje na miarę politycznych możliwości

Jest nowa ustawa covidowa. Co się zmieni od 1 grudnia? Lista obostrzeń

Nowe obostrzenia okiem specjalisty

Wprowadzony będzie:

  • zakaz lotów z Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe; 
  • dodatkowo osoby wracające z tych krajów nie mogą zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni.

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że na takie obostrzenia "zapatruje się dobrze". Dodał, że trzeba ograniczyć zdecydowanie kontakt z państwami, gdzie rozwija się nowy wariant koronawirusa - omikron - i gdzie zaczyna on dominować.

Osoby podróżujące z krajów spoza strefy Schengen będą objęte kwarantanną wydłużoną do 14 dni, z której jednak będą mogły być zwolnione na podstawie testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy. Dr Sutkowski stwierdził, że i te rozwiązania są dobre.

- To rzeczy, które mają ograniczyć wejście omikronu do Polski - na to trzeba zwrócić uwagę, trzeba robić jak najwięcej badań genotypowych, bo to jest warunek tego, żebyśmy wiedzieli, czy on w Polsce jest, czy nie - podkreślił.

Duża część planowanych obostrzeń dotyczy wprowadzenia limitów obłożenia różnego rodzaju obiektów - np. limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).

- Zgodnie z rekomendacjami całego naszego środowiska oczekiwalibyśmy wprowadzenia jakichś regulacji dotyczących paszportów covidowych. To jest rzecz, którą uważamy za element dobrej walki z koronawirusem - mówił.

Czytaj: Nowe obostrzenia od 1 grudnia. Zaostrzone limity w restauracjach, kościołach i na weselach

Od początku grudnia obostrzenia. Zakaz lotów, dłuższa kwarantanna, nowe limity

Konieczny jest paszport covidowy

Wcześniej dr Sutkowski mówił PAP, że w jego ocenie obecność w kinach, teatrach, imprezach rozrywkowych, dyskotekach, boiskach sportowych, imprezach masowych, pływalniach, u fryzjera, w salonach kosmetycznych oraz w transporcie dalekim powinien być ograniczony czasowo do osób, które się zaszczepiły, czyli mają paszport covidowy.

"Całe środowisko (lekarskie - PAP) mówi, że to jest element skuteczny" - zaznaczył. Jak dodał, takie opinie ekspertów mają pomóc rządowi w podjęciu odpowiednich decyzji, która - jak ocenił - byłaby dobra i oczekiwana większość społeczeństwa. Przyznał, że paszporty covidowe są wprowadzone w różnej mierze w wielu krajach zachodniej Europy.

O paszportach covidowych mówił w listopadzie PAP również członek Rady Medycznej przy premierze prof. Robert Flisiak. "Skoro cała Europa wprowadza wykorzystanie w jakieś formie certyfikatów szczepień, to dlaczego my tego nie wdrażamy, zwłaszcza tam, gdzie są miejsca publiczne z dużą liczbą ludzi?" - pytał ekspert.

Dr Sutkowski ocenił obostrzenia w postaci wprowadzenia limitów jako "mały krok". "Nie ma regionalnych obostrzeń, nie ma paszportów (covidowych - PAP), ale jest krok, który jest, moim zdaniem, krokiem bardzo delikatnym. (...) Jeżeli ma to przygotować nas na pewnego rodzaju kolejne działania i obostrzenia - to dobrze, że taki krok uczyniono. Ja bym oczekiwał bardziej stanowczych rozwiązań dla dobra wszystkich" - powiedział.

W jego ocenie kluczowe w walce z pandemią są szczepienia przeciwko COVID-19. Według niego jest bardzo dużo do zrobienia w kwestii kontroli obecnie obowiązujących restrykcji i dyscyplinowania do ich przestrzegania przez wyznaczone służby.

W niedzielę o podjęcie w trybie pilnym prac nad aktami prawnymi umożliwiającymi weryfikację szczepień pracowników czy ograniczającymi dostęp osób niezaszczepionych do miejsc publicznych w zamkniętych przestrzeniach zaapelowali m.in. do prezydenta i premiera specjaliści chorób zakaźnych z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Czytaj też: Morawiecki o Omikronie. "W poniedziałek szef MZ przedstawi koncepcje nowych obostrzeń"

GIS wyda rekomendacje dla podróżujących do krajów, gdzie wykryto wariant omikron koronawirusa

Premier o paszportach covidowych. "Sprawdźcie czy macie aktualne certyfikaty"

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU