• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Dr Cudnik: staramy się leczyć na najwyższym poziomie, ale zaczyna brakować leków

Autor: JKB • Źródło: TVN24, Rynek Zdrowia03 lutego 2022 10:12

Oczekiwaliśmy, że pojawią się akty prawne, które dadzą nam narzędzia do walki z pandemią i kolejną falą, a tymczasem musimy zostać na stwierdzeniu "jakoś to będzie" i musimy radzić sobie sami - powiedział w TVN24 dr Rafał Cudnik.

Dr Cudnik: staramy się leczyć na najwyższym poziomie, ale zaczyna brakować leków
Zdaniem eksperta medycy oczekują odpowiednich narzędzi do walki z pandemią. Fot. Shutterstock
  • Zdaniem dra Rafała Cudnika dobrze się stało, że zablokowano ustawę covidową, bo byłaby "polowaniem na czarownice i szukaniem łatwych pieniędzy" 
  • Zwracał uwagę na nierówna walkę medyków z pandemią. - Staramy się wprowadzać leczenie na najwyższym poziomie, ale zaczyna brakować nam leków i nie możemy ich zamówić - powiedział

Nierówna walka medyków z pandemią

Gościem TVN24 był dr Rafał Cudnik, lekarz specjalista z zakresu chorób wewnętrznych i medycyny ratunkowej oraz dyrektor ds. medycznych Szpitala św. Wojciecha na Zaspie i organizator Szpitala Tymczasowego w AmberExpo.

Jak podkreślił w rozmowie, cały czas liczba zakażeń i zgonów z powodu COVID-19 robi wrażenie na personelu medycznym opiekującym się pacjentami.

- Każdy taki przypadek to tragedia rodzin i personelu, dlatego należy rozpatrywać go indywidualnie. Spodziewaliśmy się wzrostów zakażeń, szczególnie w przypadku dominacji wariantu omikron. Jego zakaźność jest większa niż delta. Z kolei konieczność hospitalizacji w przypadku tego wariantu jest mniejsza, ale w ilości tych osób, mamy stały wzrost zajętych łóżek - dodał dr Cudnik.

Lekarze mieli nadzieję na odpowiednie narzędzia

Dr Cudnik odniósł się także do kwestii związanej z ustawą covidową. Jak podkreślił ekspert, medycy wciąż czekają na prawne rozwiązania, które umożliwiałyby wprowadzenie koniecznych narzędzi pomocnych w walce z pandemią.

- Oczekiwaliśmy, że pojawią się akty prawne, które dadzą nam narzędzia do walki z pandemią i kolejną falą, a tymczasem musimy zostać na stwierdzeniu "jakoś to będzie" i musimy radzić sobie sami. Organizować się we własnym zakresie i wprowadzać wewnętrzne procedury - podkreślił.

Co do tzw. ustawy "lex Kaczyński", dr Cudnik wyraził aprobatę, że trafiła ona do kosza. - Byłoby to "polowanie na czarownice" i szukanie łatwych pieniędzy - wyjaśnił.

Przyznał także, że personel medyczny musi działać we własnym zakresie w związku z brakiem dodatkowych narzędzi, ale nie jest to proste - zaczyna brakować leków.

- Staramy się wprowadzać leczenie na najwyższym poziomie, ale zaczyna brakować nam leków i nie możemy ich zamówić. Z punktu widzenia szpitalnictwa, w zasadzie codziennie obserwujemy przyrost pacjentów. Codziennie statystyki rosną i zbliżamy się do oko 20-30 przyjęć dziennie - wyjaśnił.

Co z zakaźnością wariantu omikron?

Ekspert po krótce objaśnił również charakterystykę wariantu omikron, który zaczyna dominować w Polsce. Jak przypomniał, choć nowa mutacja przebiega znacznie łagodniej, jest ona wciąż bardzo niebezpieczna dla osób niezaszczepionych.

- Na pewno omikron jest bardziej zakaźny, natomiast jeśli chodzi o ciężkość to jest on zdecydowanie łagodniejszy u osób zaszczepionych. Jednakże u osób niezaszczepionych ciężkość przebiegu jest porównywalna z deltą. Pacjenci wymagają niekiedy respiratoroterapii – wszystko zależy od szczepień i chorób współistniejących. Miejmy nadzieje, że warianty przejdą w łagodniejsze formy - wyjaśnił dr Cudnik.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum