×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki? Ekspert odpowiada na pytanie Andrzeja Dudy

OPRAC. JPP • Źródło: PAP

Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki? Ekspert odpowiada na pytanie Andrzeja Dudy
Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki? Andrzej Duda zapytał ekspertów, ile jest takich przypadków Fot. Shutterstock

Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki? - to jedno z pytań skierowanych do ekspertów w trakcie panelu eksperckiego w Pałacu Prezydenckim. Autorem pytania był prezydent Andrzej Duda, natomiast odpowiedział na nie prof. Krzysztof Pyrć.

Dodano: 28 stycznia 2022, 09:40
  • W czwartek, 27 stycznia w Pałacu Prezydenckim zorganizowano panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj"
  • W panelu uczestniczyli lekarze i naukowcy, którzy odpowiadali na pytania dotyczące pandemii, koronawirusa oraz szczepień
  • Wśród ekspertów byli m.in. lekarka kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie Lidia Stopyra, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak czy wirusolog prof. Krzysztof Pyrć
  • Ekspertów pytano m.in. czy możliwy jest ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki?

Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki?

W czwartek, 27 stycznia w Pałacu Prezydenckim zorganizowano panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj". W panelu uczestniczyli lekarze i naukowcy, którzy odpowiadali na pytania dotyczące pandemii, koronawirusa oraz szczepień.

Szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, który był jednym z moderatorów dyskusji, zadał pytanie, które przygotował dla ekspertów prezydent Andrzej Duda.

- Pan prezydent Andrzej Duda pyta, czy, a jeśli tak, to ile jest ciężkich zachorowań na COVID-19 u osób zaszczepionych dwoma dawkami - przekazał.

Odpowiedzi udzielił prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.

- Osoby, które zaszczepiły się dwoma dawkami, wiemy już to, tracą z czasem odporność, dlatego potrzebują trzeciej dawki. Faktycznie - takich przypadków może być dużo. Jeżeli pytamy, ile jest osób ciężko chorych, to warto zaznaczyć, że (...) chodzi o to, na ile ryzyko ciężkiej choroby jest zredukowane - wskazał profesor.

Kontynuował, że widać, iż w krajach, które były bardzo dobrze zaszczepione przeciw COVID-19, śmiertelność była na znacznie niższym poziomie.

O COVID-19 i szczepieniach w Pałacu Prezydenckim

Dodajmy, że w eksperckim panelu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli: lekarka kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie Lidia Stopyra i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków Grzegorz Cessak.

W gronie ekspertów był także prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP), prof. Krzysztof Tomasiewicz (kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) oraz dr Artur Zaczyński, neurochirurg, zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Moderatorami byli dziennikarz Krzysztof Ziemiec i lekarz Michał Sutkowski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU