Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki? Ekspert odpowiada na pytanie Andrzeja Dudy

Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki? - to jedno z pytań skierowanych do ekspertów w trakcie panelu eksperckiego w Pałacu Prezydenckim. Autorem pytania był prezydent Andrzej Duda, natomiast odpowiedział na nie prof. Krzysztof Pyrć.
- W czwartek, 27 stycznia w Pałacu Prezydenckim zorganizowano panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj"
- W panelu uczestniczyli lekarze i naukowcy, którzy odpowiadali na pytania dotyczące pandemii, koronawirusa oraz szczepień
- Wśród ekspertów byli m.in. lekarka kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie Lidia Stopyra, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak czy wirusolog prof. Krzysztof Pyrć
- Ekspertów pytano m.in. czy możliwy jest ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki?
Kwarantanna 2022. Kto ma prawo do zasiłku?
Ciężki przebieg COVID-19 po dwóch dawkach szczepionki?
W czwartek, 27 stycznia w Pałacu Prezydenckim zorganizowano panel ekspertów "Info Covid–19. Zapytaj – Zdecyduj". W panelu uczestniczyli lekarze i naukowcy, którzy odpowiadali na pytania dotyczące pandemii, koronawirusa oraz szczepień.
Szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, który był jednym z moderatorów dyskusji, zadał pytanie, które przygotował dla ekspertów prezydent Andrzej Duda.
- Pan prezydent Andrzej Duda pyta, czy, a jeśli tak, to ile jest ciężkich zachorowań na COVID-19 u osób zaszczepionych dwoma dawkami - przekazał.
Odpowiedzi udzielił prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP.
- Osoby, które zaszczepiły się dwoma dawkami, wiemy już to, tracą z czasem odporność, dlatego potrzebują trzeciej dawki. Faktycznie - takich przypadków może być dużo. Jeżeli pytamy, ile jest osób ciężko chorych, to warto zaznaczyć, że (...) chodzi o to, na ile ryzyko ciężkiej choroby jest zredukowane - wskazał profesor.
Kontynuował, że widać, iż w krajach, które były bardzo dobrze zaszczepione przeciw COVID-19, śmiertelność była na znacznie niższym poziomie.
O COVID-19 i szczepieniach w Pałacu Prezydenckim
Dodajmy, że w eksperckim panelu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli: lekarka kierująca Oddziałem Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie Lidia Stopyra i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków Grzegorz Cessak.
W gronie ekspertów był także prof. Krzysztof Pyrć (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, członek Rady ds. Ochrony Zdrowia przy Prezydencie RP), prof. Krzysztof Tomasiewicz (kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) oraz dr Artur Zaczyński, neurochirurg, zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Moderatorami byli dziennikarz Krzysztof Ziemiec i lekarz Michał Sutkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)
POLECAMY W PORTALU
-
Rewolucyjny lek na otyłość w zastrzyku wchodzi do sprzedaży. Zawiera regulator łaknienia
-
Nowe rozporządzenie covidowe przesądzone. Stan zagrożenia epidemicznego zostanie przedłużony
-
Wszedł ważny obowiązek w ZUS. Termin tylko do maja
-
ZUS wypłaci pieniądze, ale należy złożyć wniosek
-
Nowe świadczenie z budżetu państwa już pewne. Wiadomo, kto i ile dostanie
-
Dwa dni wolnego, rekompensata do 1 tys. zł i zwrot za przejazd. Nowe prawo dla dawców krwi