CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Chcą reaktywować znane uzdrowisko. Klimat jest tu leczniczy, ruszyły też odwierty

OPRAC. JKB • Źródło: GAZETA WYBORCZA, RYNEK ZDROWIA

Chcą reaktywować znane uzdrowisko. Klimat jest tu leczniczy, ruszyły też odwierty
Czy powstanie nowe uzdrowisko? Ostateczna decyzja jest po stronie Rady Ministrów Fot. Shutterstock

Jest szansa, że na południu Polski powstanie kolejne nowe uzdrowisko. Właściwie to nowe stare, bo Jaworze już ten status miało, teraz władze gminy chcą go odzyskać. Klimat jest tu leczniczy, zwłaszcza przy chorobach układu oddechowego, krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych i zaburzeń przemiany materii.

Dodano: 12 września 2022, 12:44 Aktualizacja: 13 września 2022, 09:10
  • W Jaworzu w woj. śląskim jeszcze w XIX wieku zostało otwarte pierwsze uzdrowisko w Beskidzie Śląskim – powstał tu m.in. park zdrojowy
  • Po kilku dekadach miejscowość straciła jednak status, a próby jego odzyskania zostały przerwane przez II wojnę światową
  • Od dłuższego czasu władze Jaworza starają się na nowo odzyskać status uzdrowiska – w 2014 roku Polska Akademia Nauk poświadczyła, że w Jaworze jest klimat z właściwościami leczniczymi
  • Władze planują rewitalizację odwiertu, aby eksploatować złoża wód podziemnych. Prace powinny zakończyć się do połowy 2024 roku

Chcą reaktywować znane uzdrowisko. Klimat jest tu leczniczy, ruszyły też odwierty

W Jaworze (gmina w powiecie bielskim) tradycje uzdrowiskowe sięgają jeszcze drugiej połowy XIX wieku, gdy ówczesny właściciel ziem otrzymał zgodę na otwarcie pierwszego uzdrowiska w Beskidzie Śląskim – przypomina Gazeta Wyborcza. Jednak kilka dekad później miejscowość straciła status uzdrowiska, choć w latach międzywojennych działały tam m.in. sanatoria dla kobiet i dzieci.

Od kilku lat władze Jaworza starają się przywrócić miejscowości status uzdrowiska i dokonały w tym celu kilku ważnych kroków. M.in. potwierdzono dwa ważne warunki:

  • w 2014 roku PAN potwierdziła klimat w Jaworzu – jest on leczniczy, pomocy przy chorobach układu oddechowego, krążenia, narządów ruchu, zaburzeń neurologicznych i zaburzeń przemiany materii,
  • Miejscowość spełnia także warunek o odpowiedniej infrastrukturze leczniczej – w Jaworzu działa sanatorium.

Te czynniki jednak nie wystarczą, dlatego też władze chcą przeprowadzić eksploatację wód geotermalnych.

- Zaplanowane przez nas działanie polega na rewitalizacji odwiertu celem eksploatacji złoża wód podziemnych. Ze względu na profil geologiczny, stan techniczny i prawny, do rewitalizacji wytypowany został otwór Jaworze IGH-1, zlokalizowany w odległości kilkudziesięciu metrów od ul. Zdrojowej – wyjaśnił cytowany przez "GW" wójt Radosław Ostałkiewicz.

Nowe uzdrowisko. Będą szukać wód leczniczych w Jaworzu

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, Jaworze otrzymało na realizację projektu 4,4 mln złotych dofinansowania z programu Polski Ład. Umowa z wykonawcą została podpisana, a zdaniem wójta to doświadczona firma specjalizująca się w tego typu pracach.

-  Inwestycja będzie polegać nie tylko na wykonaniu robót geologicznych, ale również na przeprowadzeniu badań właściwości leczniczych wody. Wykonawca będzie odpowiadał za pozyskanie dla nas koncesji na eksploatację wody leczniczej. Po tych działaniach możliwe będzie utworzenie zakładu górniczego, który zająłby się wydobyciem solanki – dodał wójt dla "GW".

Niezbędne są m.in. badania, które pozwolą na uzyskanie świadectwa potwierdzającego właściwości lecznicze klimatu, a także przygotowanie operatu uzdrowiskowego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace powinny zakończyć się do połowy 2024 roku.

"GW" podkreśla także, że po potwierdzeniu właściwości leczniczych wód, gmina będzie mogła wykorzystać je w istniejącej tężni i fontannie solankowej.

Mając gotowy operat uzdrowiskowy, Jaworze złoży go w resorcie zdrowia, ale finalną decyzję w sprawie przyznania statusu uzdrowiska podejmie rząd. Według wstępnych szacunków może to nastąpić najwcześniej w 2026 roku, podaje "GW".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU