CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bezpłatne badania płuc w całej Polsce do 28 czerwca

Autor: PAP/RYNEK ZDROWIA

Bezpłatne badania płuc w całej Polsce do 28 czerwca
Dotychczas w ramach podobnych bezpłatnych akcji udało się wykonać spirometrię u 22 tys. osób Fot. Archiwum

Bezpłatne badania spirometryczne, które pozwalają ocenić sprawność płuc, będą wykonywane do 28 czerwca kolejno w 66 miejscowościach w Polsce - poinformowała Fundacja NEUCA dla Zdrowia, organizująca akcję "Weź głęboki oddech".

Dodano: 21 marca 2019, 10:22 Aktualizacja: 21 marca 2019, 10:56

- Kończący się w okres grzewczy warto podsumować badaniem sprawności układu oddechowego w postaci spirometrii - komentuje cytowana w informacji prasowej Agata Łabędzka z Fundacji NEUCA dla Zdrowia. Jak przypomina, dotychczas w ramach podobnych bezpłatnych akcji udało się wykonać spirometrię u 22 tys. osób.

Badanie spirometryczne jest wykorzystywane w diagnostyce przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), poważnej choroby, która może prowadzić do niewydolności oddechowej i przedwczesnego zgonu, a także do oceny skuteczności leczenia astmy. Obydwie te choroby dotyczą w Polsce ok. 6 mln osób - na POChP cierpią 2 mln, a na astmę ok. 4 mln Polaków.

Już kilkanaście lat temu Światowa Organizacja Zdrowia prognozowała, że do 2030 roku POChP znajdzie się na trzecim miejscu wśród głównych przyczyn zgonów ludzi na świecie. Tymczasem konsorcjum ok. 500 naukowców opracowujących raport Global Burden of Disease (GBD) uznało, że już obecnie jest to trzecia przyczyna zgonów.

Za główny czynnik ryzyka zachorowania na POChP w krajach rozwiniętych uważa się palenie papierosów, jednak ostatnio coraz większą uwagę zwraca się na rolę złej jakości powietrza w rozwoju tego schorzenia.

- Badania naukowe wskazują, że palenie tytoniu, nie jest jedyną przyczyną powstawania POCHP. U podstawy rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w płucach stoją także czynniki środowiskowe, czyli fatalna jakość powietrza, którym oddychamy. Duże stężenie pyłu zawieszonego w powietrzu powoduje rozwój stanu zapalnego w płucach i powstanie takich objawów jak kaszel, świsty podczas oddychania lub duszności - komentuje cytowany w informacji prasowej dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego, przewodniczący Polskiej Federacji stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergię i POCHP.

Raport NIK z września 2018 r. pt.: "Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami" wskazuje, że Polska należy do krajów Unii Europejskiej z najgorszą jakością powietrza. Na przykład, maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych są u nas niemal dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne. Takie wskaźniki oddziałują nie tylko na układ oddechowy, ale również niekorzystnie wpływają na mózg, zwiększając ryzyko m.in. problemów z pamięcią i koncentracją czy stanów depresyjnych. Zanieczyszczenie powietrza skraca też średnią długość życia ludzi - w krajach o najgorszej jakości powietrza może to być nawet kilkanaście lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU