CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bezpłatne badania płuc. Rozpoczął się nabór do programu profilaktycznego dla palaczy

OPRAC. JKB • Źródło: WROCLAW.PL, RYNEK ZDROWIA

Bezpłatne badania płuc. Rozpoczął się nabór do programu profilaktycznego dla palaczy
Ruszył program profilaktyczny dla osób palących. Fot. AdobeStock

Po raz kolejny ruszył nabór do programu profilaktycznych badań płuc dla palaczy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Bez skierowania można szybko zbadać płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.

Dodano: 02 grudnia 2022, 05:11
  • W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu rozpoczął się nabór do następnej edycji programu profilaktycznych badań płuc dla palaczy
  • Do badania wykorzystuje się nowoczesny aparat, który emituje niską dawkę promieniowania rentgenowskiego – nie trzeba podawać pacjentowi środka kontrastowego
  • Jak wynika z informacji prasowych, w badaniu mogą wziąć udział m.in.osoby w wieku 55-74 lat, które paliły dużo przez wiele lat, a ilości skonsumowanej nikotyny zostały określone w „paczkolatach”, których musi być 20

Badania profilaktyczne dla palaczy

Jak czytamy na stronie urzędu Miasta Wrocławia wroclaw.pl, trwa nabór do kolejnej edycji programu profilaktycznych badań płuc dla badaczy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (przy ul. Borowskiej).

Do wspomnianego badania wykorzystuje się nowoczesny aparat, który emituje niską dawkę promieniowania rentgenowskiego i nie wymaga podania pacjentowi kontrastu. Obrazowanie zatem jest bezpieczne i pozwala wcześnie wykryć możliwe zmiany w miąższu płuc.

Program profilaktyczny nowotworów płuc umożliwi także wykrycie innych chorób układu oddechowego, np. POChP, zwłóknienie płuc czy rozstrzelenie oskrzeli.

Profilaktyka dla konkretnych grup

Co ważne, w badaniu mogą wziąć udział osoby w wieku 55-74 lat, a ilość skonsumowanej nikotyny zostały określone w "paczkolatach", których musi być 20 – oznacza to np. palenie jednej paczki dziennie w ciągu 20 lat albo dwóch paczek w ciągu 10 lat. Zgłosić mogą się także osoby, które zerwały z nałogiem nawet na 15 lat.

Drugą grupą osób, które mogą skorzystać z programu profilaktycznego są osoby palące w wieku 50-74 lat – z dodatkowymi czynnikami ryzyka zawodowego albo rodzinnego. Dotyczy to zawodowego narażenia na szkodliwe czynniki i choroby nowotworowe zależne od palenia tytoniu, występujące wśród krewnych.

Badania w ramach programu będą realizowane w tym i przyszłym roku. Po wykonaniu badania, pacjent otrzyma wyniki badania TK na płycie CD z opisem radiologa – w razie potrzeby pacjent zostanie skierowany do dalszego postępowania.

Zarejestrować się można na trzy sposoby:

  • telefonicznie: 885 802 597 (w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. od 17 do 20),
  • całodobowo poprzez kalendarz elektroniczny (adres TU),
  • e-mailowo: kontakt(at)badajpluca.pl.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU