Bezpłatne badania płuc. Rozpoczął się nabór do programu profilaktycznego dla palaczy

Po raz kolejny ruszył nabór do programu profilaktycznych badań płuc dla palaczy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Bez skierowania można szybko zbadać płuca za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej.
- W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu rozpoczął się nabór do następnej edycji programu profilaktycznych badań płuc dla palaczy
- Do badania wykorzystuje się nowoczesny aparat, który emituje niską dawkę promieniowania rentgenowskiego – nie trzeba podawać pacjentowi środka kontrastowego
- Jak wynika z informacji prasowych, w badaniu mogą wziąć udział m.in.osoby w wieku 55-74 lat, które paliły dużo przez wiele lat, a ilości skonsumowanej nikotyny zostały określone w „paczkolatach”, których musi być 20
Badania profilaktyczne dla palaczy
Jak czytamy na stronie urzędu Miasta Wrocławia wroclaw.pl, trwa nabór do kolejnej edycji programu profilaktycznych badań płuc dla badaczy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (przy ul. Borowskiej).
Do wspomnianego badania wykorzystuje się nowoczesny aparat, który emituje niską dawkę promieniowania rentgenowskiego i nie wymaga podania pacjentowi kontrastu. Obrazowanie zatem jest bezpieczne i pozwala wcześnie wykryć możliwe zmiany w miąższu płuc.
Program profilaktyczny nowotworów płuc umożliwi także wykrycie innych chorób układu oddechowego, np. POChP, zwłóknienie płuc czy rozstrzelenie oskrzeli.
Profilaktyka dla konkretnych grup
Co ważne, w badaniu mogą wziąć udział osoby w wieku 55-74 lat, a ilość skonsumowanej nikotyny zostały określone w "paczkolatach", których musi być 20 – oznacza to np. palenie jednej paczki dziennie w ciągu 20 lat albo dwóch paczek w ciągu 10 lat. Zgłosić mogą się także osoby, które zerwały z nałogiem nawet na 15 lat.
Drugą grupą osób, które mogą skorzystać z programu profilaktycznego są osoby palące w wieku 50-74 lat – z dodatkowymi czynnikami ryzyka zawodowego albo rodzinnego. Dotyczy to zawodowego narażenia na szkodliwe czynniki i choroby nowotworowe zależne od palenia tytoniu, występujące wśród krewnych.
Badania w ramach programu będą realizowane w tym i przyszłym roku. Po wykonaniu badania, pacjent otrzyma wyniki badania TK na płycie CD z opisem radiologa – w razie potrzeby pacjent zostanie skierowany do dalszego postępowania.
Zarejestrować się można na trzy sposoby:
- telefonicznie: 885 802 597 (w poniedziałki, wtorki i czwartki w godz. od 17 do 20),
- całodobowo poprzez kalendarz elektroniczny (adres TU),
- e-mailowo: kontakt(at)badajpluca.pl.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
POLECAMY W PORTALU
-
Cukrzyca. Nowe wytyczne konsultantów krajowych: normy glukozy, objawy, leczenie
-
Od teraz dwa popularne leki dostępne bez recepty. Decyzje już obowiązują
-
ZUS przypomina o ważnym terminie. Czas do 31 stycznia
-
Długo niedostępny lek w końcu wraca do aptek. Ruszają dostawy
-
Rewolucja dla pacjentów i szpitali od 1 lutego. Dyrektorzy mają jednak wątpliwości
-
Ważny termin w ZUS mija 31 stycznia. Trzeba to zrobić obowiązkowo