×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Bez kolejki do specjalistów. Teraz lekarz rodzinny skonsultuje pacjenta z kardiologiem, endokrynologiem i diabetologiem

OPRAC. KK • Źródło: NFZ

Bez kolejki do specjalistów. Teraz lekarz rodzinny skonsultuje pacjenta z kardiologiem, endokrynologiem i diabetologiem
Od teraz to lekarz rodzinny skonsultuje stan pacjenta z kardiologiem, endokrynologiem i diabetologiem Fot. AdobeStock

Coraz więcej przychodni podpisuje umowy na opiekę koordynowaną. W efekcie lekarze rodzinni mogą zlecać pacjentom nowe badania, wcześniej zarezerwowane dla specjalistów, ale również konsultować ich stan zdrowia ze specjalistami. A za wszystko płaci NFZ.

Dodano: 26 lutego 2023, 19:50 Aktualizacja: 27 lutego 2023, 07:19

 

Od teraz to lekarz rodzinny skonsultuje stan pacjenta ze specjalistą

Od lutego w 81 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w woj. małopolskim pacjenci mogą korzystać z opieki koordynowanej.

- To szerszy wachlarz badań i możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w gabinecie lekarza rodzinnego. Nowe zadania lekarzy POZ finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia - przypomina Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

POZ zainteresowane rozszerzeniem umów o opiekę koordynowaną nadal mogą zgłaszać się do Funduszu. 

- Daje ona m.in. możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w poradniach POZ i szerszy wachlarz diagnostyczny. W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny może zlecić swoim pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla poradni specjalistycznych – wyjaśnia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Opieka koordynowana dotyczy m.in. nadciśnienia, cukrzycy, astmy i schorzeń tarczycy

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy, m.in. nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycy, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy schorzeń tarczycy.

- W ich przypadku lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę, na której ustala indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną. Placówka może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich czterech zakresach lub tylko w wybranych - przypominają w NFZ.

Opieka koordynowana to również nowa lista badań, na które dotąd mogli kierować wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznych, a które teraz zleci lekarz rodzinny. Są na niej m.in:

  • EKG wysiłkowe,
  • pakiet badań tarczycowych,
  • Holter EKG,
  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych
  • echo serca.


- W razie potrzeby lekarz POZ ma możliwość zlecenia choremu konsultacji z dietetykiem (np. przy rozpoznaniu cukrzycy) czy wizyty w poradni specjalistycznej. Może również sam skonsultować stan zdrowia swojego pacjenta z lekarzem specjalizującym się w danej dziedzinie – diabetologii, endokrynologii, chorobach płuc, kardiologii - dodają przedstawiciele Funduszu.

Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.

- Opieka koordynowana oznacza zwrot w kierunku fundamentów medycyny rodzinnej. Lepszej relacji pacjenta i lekarza, a dzięki temu skuteczniejszej terapii. To krok w dobrą stronę - poszerza dostęp pacjentów do diagnostyki i skutecznego leczenia oraz monitorowania jego przebiegu - mówi Aleksander Biesiada, lekarz rodzinny z Ad Vitam Przychodnia Zdrowia, który realizuje opiekę koordynowaną.

– Kilka dni temu przyjmowałem pacjentkę, która zgłaszała objawy wskazujące na choroby tarczycy, miała przypadki takich schorzeń w rodzinie. Podjąłem więc decyzję o diagnostyce w tym kierunku. Badanie TSH wykazało niedoczynność tarczycy, w USG które wykonałem - obraz zmian zapalnych. Aby dokończyć diagnostykę wystarczyło oznaczyć przeciwciała. Jeszcze niedawno w POZ nie było to możliwe, dziś już jest, dzięki opiece koordynowanej. W oparciu o wynik badania będę w stanie skutecznie zaplanować dalsze postępowanie, diagnostykę, obserwację pacjentki. A chora będzie spokojniejsza – wskazuje lek. Biesiada.

Jak podkreślają w NFZ, "możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia".

- Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Otrzymują oni na ten cel środki w formie budżetu powierzonego - dodają.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU