Bez kolejki do specjalistów. Teraz lekarz rodzinny skonsultuje pacjenta z kardiologiem, endokrynologiem i diabetologiem

Coraz więcej przychodni podpisuje umowy na opiekę koordynowaną. W efekcie lekarze rodzinni mogą zlecać pacjentom nowe badania, wcześniej zarezerwowane dla specjalistów, ale również konsultować ich stan zdrowia ze specjalistami. A za wszystko płaci NFZ.
Od teraz to lekarz rodzinny skonsultuje stan pacjenta ze specjalistą
Od lutego w 81 przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w woj. małopolskim pacjenci mogą korzystać z opieki koordynowanej.
- To szerszy wachlarz badań i możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w gabinecie lekarza rodzinnego. Nowe zadania lekarzy POZ finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia - przypomina Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka prasowa Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
POZ zainteresowane rozszerzeniem umów o opiekę koordynowaną nadal mogą zgłaszać się do Funduszu.
- Daje ona m.in. możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w poradniach POZ i szerszy wachlarz diagnostyczny. W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny może zlecić swoim pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla poradni specjalistycznych – wyjaśnia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
Opieka koordynowana dotyczy m.in. nadciśnienia, cukrzycy, astmy i schorzeń tarczycy
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc oraz endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy, m.in. nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycy, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy schorzeń tarczycy.
- W ich przypadku lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę, na której ustala indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną. Placówka może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich czterech zakresach lub tylko w wybranych - przypominają w NFZ.
Opieka koordynowana to również nowa lista badań, na które dotąd mogli kierować wyłącznie lekarze z poradni specjalistycznych, a które teraz zleci lekarz rodzinny. Są na niej m.in:
- EKG wysiłkowe,
- pakiet badań tarczycowych,
- Holter EKG,
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych
- echo serca.
- W razie potrzeby lekarz POZ ma możliwość zlecenia choremu konsultacji z dietetykiem (np. przy rozpoznaniu cukrzycy) czy wizyty w poradni specjalistycznej. Może również sam skonsultować stan zdrowia swojego pacjenta z lekarzem specjalizującym się w danej dziedzinie – diabetologii, endokrynologii, chorobach płuc, kardiologii - dodają przedstawiciele Funduszu.
Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.
- Opieka koordynowana oznacza zwrot w kierunku fundamentów medycyny rodzinnej. Lepszej relacji pacjenta i lekarza, a dzięki temu skuteczniejszej terapii. To krok w dobrą stronę - poszerza dostęp pacjentów do diagnostyki i skutecznego leczenia oraz monitorowania jego przebiegu - mówi Aleksander Biesiada, lekarz rodzinny z Ad Vitam Przychodnia Zdrowia, który realizuje opiekę koordynowaną.
– Kilka dni temu przyjmowałem pacjentkę, która zgłaszała objawy wskazujące na choroby tarczycy, miała przypadki takich schorzeń w rodzinie. Podjąłem więc decyzję o diagnostyce w tym kierunku. Badanie TSH wykazało niedoczynność tarczycy, w USG które wykonałem - obraz zmian zapalnych. Aby dokończyć diagnostykę wystarczyło oznaczyć przeciwciała. Jeszcze niedawno w POZ nie było to możliwe, dziś już jest, dzięki opiece koordynowanej. W oparciu o wynik badania będę w stanie skutecznie zaplanować dalsze postępowanie, diagnostykę, obserwację pacjentki. A chora będzie spokojniejsza – wskazuje lek. Biesiada.
Jak podkreślają w NFZ, "możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia".
- Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Otrzymują oni na ten cel środki w formie budżetu powierzonego - dodają.
Co mówi o zdrowiu dolne ciśnienie krwi?
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (14)
POLECAMY W PORTALU
-
Od dziś ważne zmiany w ZUS dotyczące zwolnień lekarskich
-
Koniec recept i zwolnień lekarskich przez internet. Zmiany przepisów jeszcze w tym roku
-
Ważna zmiana w ZUS od 27 marca dla wszystkich płatników składek
-
Przełomowy lek na otyłość wchodzi do sprzedaży. Zawiera semaglutyd i zwiększa uczucie sytości
-
Kilka tysięcy pozwów pielęgniarek ws. wynagrodzeń. Jest korzystny wyrok
-
W przychodni nie odbierają telefonu, albo nie chcą zarejestrować. RPP: trzeba to zgłosić