CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Badania: leki sterydowe odgrywają ograniczoną rolę w leczeniu POChP

Autor: MAK/RYNEK ZDROWIA

Badania brytyjskich naukowców wykazują, że kortykosteroidy wziewne (ICS) mają korzystny wpływ na patogenezę choroby w przypadku astmy, jednak efekty te są znacznie mniej widoczne w POChP, gdzie leki te odgrywają ważną, ale dużo bardziej ograniczoną rolę w leczeniu.

Dodano: 25 maja 2015, 17:14 Aktualizacja: 25 maja 2015, 17:14

Wpływ rekomendowanych często przez pulmonologów wziewnych leków sterydowych (kortykosteroidy wziewne - ICS) na zdrowie pacjenta z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc bynajmniej nie jest jednoznacznie pozytywny - jak wynika z brytyjskich badań realizowanych przez Davida Price’a (Uniwersytet Aberdeen).

Znajdujące lepsze zastosowanie w przypadku astmy, stosowane w dużych dawkach ICS - zwłaszcza przez pacjentów w starszym wieku - mogą wywoływać niebezpieczne efekty uboczne. Ryzyko zapaleń płuc zwiększa się o 70%, a w przypadku stosowania propionianu flutykazonu w dawce 1000 mcg dziennie podwaja się. Ryzyko złamań kości rośnie o 9% na każde podawane pacjentowi 500 mcg beklometazonu (~250 mcg flutykazonu) dziennie (np. 500 mcg flutykazonu 2x dziennie to ryzyko większe o 36%).

Ryzyko nowych przypadków cukrzycy rośnie o 1/3, a w przypadku flutykazonu w dawce 1000 mcg dziennie - nawet o 64%, zaś ryzyko grzybicy gardła i krtani wzrasta 2,5-krotnie.

Według najnowszych zaleceń kortykosteroidy wziewne powinny być zarezerwowane dla pacjentów z ciężką postacią POChP z nawracającymi zaostrzeniami oraz dla tych 10-15% pacjentów z POChP, u których można stwierdzić współistnienie astmy oskrzelowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU