• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Apelują do MZ i podmiotu odpowiedzialnego o objęcie refundacją leku stosowanego w mukowiscydozie

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 07 listopada 2019 17:28

Konsultant krajowy ds. chorób płuc, konsultant krajowy ds. chorób płuc dzieci oraz przedstawiciele organizacji pacjenckich wystosowali do Ministerstwa Zdrowia apel, w którym proszą o objęcie refundacją leku Kalydeco (iwafaktor). Rada Przejrzystości jest na "tak", prezes AOTMiT nie podziela tego stanowiska.

Apelują do MZ i podmiotu odpowiedzialnego o objęcie refundacją leku stosowanego w mukowiscydozie
Fot. Fotolia

Apel odnosi się do rekomendacji nr 86/2019z dnia 17 października 2019r. prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie objęcia refundacją produktu leczniczego Kalydeco (iwakaftor) w ramach programu lekowego: "Leczenie mukowiscydozy (ICD-10 E84)".

Sygnatariusze apelu, a wśród nich Polskie Towarzystwo Mukowiscydozy, konsultanci krajowi ds. chorób płuc i chorób płuc dzieci oraz organizacje pacjenckie zrzeszone w MukoKoalicji - Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, Fundacja MATIO, Fundacja "Podaruj Oddech", Fundacja MUKOHELP, Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku - są przeciwni wspomnianej rekomendacji prezesa AOTMiT -u.

Prezes Agencji, biorąc pod uwagę stanowisko Rady Przejrzystości, dostępne dowody naukowe i wyniki analiz farmakoekonomicznych oraz wytyczne krajowe i międzynarodowe stwierdza, że finansowanie ze środków publicznych ocenianej technologii medycznej jest niezasadne.

Jak czytamy w nadesłanym do redakcji stanowisku eksperckim, "rekomendacja Prezesa AOTMiT stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Rady Przejrzystości, która na posiedzeniu w dn. 14.10.2019 uznała za zasadne objęcie refundacją ww. leku wskazując, że w badaniach wykazano, że lek Kalydeco skutecznie poprawia czynność płuc oraz zmniejsza częstość i czas trwania zaostrzeń choroby oskrzelowo-płucnej".

Sygnatariusze niniejszego dokumentu rekomendują Ministerstwu Zdrowia objęcie refundacją leku Kalydeco (iwafaktor) i jednocześnie apelują do podmiotu odpowiedzialnego firmy Vertex o obniżenie jego ceny oraz ustalenie w trakcie negocjacji z Ministerstwem Zdrowia instrumentów dzielenia ryzyka, które pozwolą na udostępnienie ww. technologii medycznej pacjentom z Polski.

Jednocześnie sygnatariusze informują, że zgodnie z najnowszymi danymi Kalydeco jest obecnie finansowany ze środków publicznych w 26 krajach na świecie, w tym refundowany w 21 krajach (Australii, Anglii, Szkocji, Irlandii, Walii, Irlandii Północnej, Danii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Izraelu, Słowenii, Czechach, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych), natomiast w 5 krajach (Rumunii, Węgrzech, Szwecji, Portugalii, Norwegii) jest finansowany ze środków publicznych i dostępny dla pacjentów w ramach innych metod finansowania.

W piśmie sygnatariuszy czytamy też, że "według danych Polskiego Towarzystwa Mukowiscydozy, jak również danych ośrodka wykonującego badania molekularne dla noworodków poddawanych przesiewowi w kierunku mukowiscydozy, szacunkowa liczba chorych, którzy mogą być adresatami programu to zaledwie około 10 osób. Koszt realizacji programu lekowego dla tak małej grupy pacjentów nie będzie zatem dużym obciążeniem dla budżetu przeznaczonego na refundację".

Eksperci informują też, że "iwakaftor jest uznawany za przełom w leczeniu mukowiscydozy i rekomendowany w leczeniu mukowiscydozy przez wszystkie międzynarodowe standardy leczenia mukowiscydozy".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum