• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Apel do marszałek Sejmu: nie ma zgody na szukanie oszczędności w opiece długoterminowej!

Autor: oprac. JKB • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia16 grudnia 2021 10:14

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zaapelowała do marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia ws. przyszłości opieki długoterminowej w Polsce.

Obniżenie taryfy w opiece domowej jest niedopuszczalne. Fot. AdobeStock
  • Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zwraca uwagę na fakt, że opieka długoterminowa wymaga zdecydowanego wzmocnienia organizacyjnego i finansowego
  • - Opieka długoterminowa szybkimi krokami zmierza do unicestwienia, między innymi za sprawą radykalnych obniżek stawek w opiece domowej - zaznaczyła prezes Koalicji Magdalena Osińska-Kurzywilk
  • Jak podkreśla koalicja, kolejne działania instytucji państwowych coraz bardziej uderzają w opiekę długoterminową, czego dowodem jest propozycja dotycząca redukcji taryf w domowej wentylacji mechanicznej

Czytaj: NRL domaga się dostępu do raportu AOTMiT. Chodzi o wycenę leczenia zębów na NFZ

Ministerstwo Zdrowia wydało wytyczne. Chodzi o środki ochrony przed koronawirusem

Apel do marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia 

 W oficjalnym komunikacie Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" przypomina, że zwróciła się z apelem do marszałek Sejmu Elżbiety Witek
o zwołanie posiedzenia połączonych komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Polityki Senioralnej dotyczącego przyszłości opieki długoterminowej w Polsce.

Przedstawiciele Koalicji od wielu miesięcy zwracają uwagę, że opieka długoterminowa, w tym szczególnie opieka domowa, wymagają zdecydowanego wzmocnienia organizacyjnego i finansowego. Temu ma przecież służyć strategia deinstytucjonalizacji przygotowywana przez poszczególne resorty.

Jednakże, co podkreśla Koalicja, kolejne działania instytucji państwowych zamiast wzmacniać opiekę długoterminową coraz bardziej w nią uderzają. Jednym z przykładów jest propozycja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) dotycząca redukcji taryf w domowej wentylacji mechanicznej, poparta stanowiskiem Rady ds. Taryfikacji, na czele której stoi prezes NFZ, co już samo w sobie budzi wątpliwości w zakresie obiektywizmu podczas wydawania opinii.

- Sprawa zaszła już tak daleko, że nie można się jej biernie przyglądać. Opieka długoterminowa szybkimi krokami zmierza do unicestwienia, między innymi za sprawą radykalnych obniżek stawek w opiece domowej, co idzie w rażącej sprzeczności ze strategią deinstytucjonalizacji - powiedziała prezes Koalicji
"Na pomoc niesamodzielnym" Magdalena Osińska-Kurzywilk i zwraca uwagę, że kolejnym „gwoździem do trumny” dla opieki długoterminowej są narastające problemy kadrowe.

- Tak źle jeszcze nie było. Zmiany zasad kształcenia na kierunku „opiekun medyczny” doprowadziły do drastycznego spadku zainteresowania tym zawodem. Nowe kryteria zdecydowanie faworyzują szpitale, co bardzo odczuły zakłady opieki długoterminowej, w tym w szczególności Domy Opieki Społecznej - dodała prezes.

Sprawdź: "Pacjenci mają wentylować się workami samorozprężalnymi?". Zamieszanie wokół zmiany wyceny świadczeń

Opieka długoterminowa sama potrzebuje pilnej pomocy

Ustalenie taryf w zakresie świadczeń

Jak przypomina Koalicja, Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opublikowała na początku listopada raport dotyczący ustalenia taryf w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych obejmujących zespoły długoterminowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych nieinwazyjnie, finansowanych ze środków publicznych.

29 listopada pojawiło się też stanowisko Rady ds. Taryfikacji, które zarekomendowała propozycję obniżenia stawek nawet o 62 procent w stosunku do taryf z 2016 roku. Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" złożyła swoją krytyczną opinię, wskazując, że nie widzi żadnych merytorycznych podstaw dla obniżenia wartości świadczeń domowej, nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej.

- Zwracaliśmy uwagę, że autorzy raportu podważają swoją własną wycenę taryf z roku 2016 pomimo że od tamtego czasu mamy do czynienia ze wzrostem wynagrodzeń lekarzy, pielęgniarek,  fizjoterapeutów i opiekunów medycznych, brakami kadrowymi wśród lekarzy, pielęgniarek i opiekunów medycznych gotowych do pracy w opiece długoterminowej, wzrostem kosztów transportu, który jest istotnym elementem realizacji świadczeń w warunkach domowych czy wreszcie wzrostem kosztów zakupu leków oraz wyrobów medycznych - wymieniła Magdalena Osińska-Kurzywilk. 

Przy okazji, Koalicja zwróciła również uwagę na bardzo krytyczną opinię byłego wiceministra zdrowia w latach 2016-2017 Krzysztofa Łandy. "Biorąc pod uwagę istotne błędy i braki (…) nie można uznać raportu AOTMiT za wiarygodny i obiektywny" - można przeczytać w w opinii Krzysztofa Łandy.

W związku z różnymi wątpliwościami związanymi z rzetelnością raportu AOTMiT, Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" wystąpiła do marszałek Sejmu o zwołanie posiedzenia połączonych komisji.

- Konsekwentnie podtrzymujemy, że przyszłość opieki długoterminowej powinna być wyjęta z bieżących sporów i stanowić jeden z priorytetów polityki społecznej i zdrowotnej obecnego oraz kolejnych rządów. Z przykrością zauważamy brak jakichkolwiek inicjatyw politycznych zapowiadających reformę systemu opieki długoterminowej, pomimo szerokiego konsensusu, że zmiany są niezbędne, by sprostać m.in. gwałtownie pogarszającej się sytuacji demograficznej w Polsce. Dlatego oczekujemy, że podczas takiego posiedzenia uzyskamy wyjaśnienia od poszczególnych ministrów oraz prezesa AOTMiT i prezesa NFZ czemu mają służyć tak niebezpieczne dla przyszłości opieki długoterminowej w Polsce decyzje i rekomendacje  - przekazała Magdalena Osińska-Kurzywilk.

Zobacz też: Wentylacja mechaniczna i opieka długoterminowa. Będzie więcej wizyt domowych? Rada Taryfikacji wydała zalecenia

Mamy pomysł na opiekę długoterminową w Polsce?

Coraz więcej Polaków potrzebuje pomocy długoterminowej. Nie ma ani systemu, ani kadry, która im pomoże

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum