• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Apel OZZL ws. przychodni. "Przepisy sparaliżują POZ i pozbawią opieki pacjentów"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, OZZL26 stycznia 2022 10:55

Ogólnopolskie Związek Zawodowy Lekarzy wydał stanowisko ws. nowych wytycznych dla podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w walce z pandemią. - Obowiązkowe wizyty domowe nie tylko nie poprawią sytuacji epidemicznej, ale wręcz ją pogorszą - wskazuje OZZL.

Apel OZZL ws. przychodni. "Przepisy sparaliżują POZ i pozbawią opieki pacjentów"
Apel OZZL ws. przychodni POZ. "Przepisy sparaliżują POZ i pozbawią opieki pacjentów" Fot. AdobeStock
  • Ogólnopolskie Związek Zawodowy Lekarzy wydał stanowisko ws. nowych wytycznych dla podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w walce z pandemią
  • Chodzi m.in. o obowiązek przeprowadzenia bezpośredniego badania u osoby powyżej 60 roku życia, u której zdiagnozowano COVID-19. Lekarze mają na wykonanie badania 48 godzin
  • - Apelujemy o wycofanie się z przepisów, które sparaliżują działalność lekarzy POZ, jednocześnie pozbawiając opieki zdrowotnej pozostałych pacjentów, cierpiących na inne, często przewlekłe choroby - alarmuje OZZL

Apel OZZL ws. przychodni. "Przepisy sparaliżują POZ i pozbawią opieki pacjentów"

 - Zarząd Krajowy OZZL sprzeciwia się nowym zasadom walki z pandemią, które zostały ogłoszone przez Premiera oraz Ministra Zdrowia i polegają na obowiązkowych badaniach pacjentów powyżej 60. roku życia z pozytywnym wynikiem SARS-Cov-2 przez lekarzy POZ w warunkach domowych - przekazał OZZL w komunikacie przesłanym mediom.

Lekarze apelują "o wycofanie się z przepisów, które sparaliżują działalność lekarzy POZ, jednocześnie pozbawiając opieki zdrowotnej pozostałych pacjentów, cierpiących na inne, często przewlekłe choroby".

- Takie rozwiązania są nierealne pod względem zarówno technicznym, jak i wydolnościowym systemu podstawowej opieki zdrowotnej oraz powodują dalsze narastanie olbrzymiego długu zdrowotnego - wskazują.

"Obowiązkowe wizyty domowe pogorszą sytuację epidemiczną"

OZZL tłumaczy, że lekarz POZ "realizujący obowiązkową wizytę domową u pacjenta z pozytywnym wynikiem SARS-Cov-2, nie będzie miał możliwości prawidłowego zabezpieczenia siebie, poprzez prawidłowe ubranie i zdjęcie uniformu ochronnego w warunkach domowych i nie będzie w stanie wykonywać swoich podstawowych obowiązków w poradniach POZ".

- Takie nieprzemyślane rozwiązanie może doprowadzić do istotnego zagrożenia epidemicznego w odniesieniu do samych lekarzy POZ, jak i ich rodzin, a także innych pacjentów, przyjmowanych w POZ - podkreślają związkowcy.

Przekonują, że "istnieje realne i istotne ryzyko, że obowiązkowe wizyty domowe nie tylko nie poprawią sytuacji epidemicznej, ale wręcz ją pogorszą, także kosztem zdrowia innych pacjentów, którzy często potrzebują nagłej pomocy lekarzy POZ".

- Zarząd Krajowy sprzeciwia się pomysłom, które wprowadzane są ad hoc, bez zrozumienia istoty działania systemu POZ. Apelujemy do lekarzy i pacjentów o poparcie naszego stanowiska - kończy OZZL.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum