• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Katowice. Akademiki tylko dla zaszczepionych. Uczelnia przygotowuje "odpowiednie regulacje prawne"

Autor: oprac. PG • Źródło: Rynek Zdrowia23 lipca 2021 12:00

Rektor Uniwersytetu Śląskiego chce, żeby w akademikach uczelni mogli zamieszkać tylko studenci, którzy się zaszczepią - informują lokalne media.

Studenci Uniwersytetu Śląskiego będą musieli się zaszczepić? Foto: Shutterstock
  • Chociaż rząd nie zdecydował się jeszcze na radykalne kroki, które mają zachęcić Polaków do szczepień, obowiązek zaczyna wchodzić tylnymi drzwiami.
  • Rektor Uniwersytetu Śląskiego chce ograniczyć możliwość zamieszkania w akademiku tylko do zaszczepionych. 
  • "Jest to pewne wskazanie tego, co zamierzamy zrobić" 

Rektor uczelni apeluje do studentów: zaszczepcie się!

Jak informuje Nowe Radio Piekary rektor uczelni Prof. Ryszard Koziołek poinformował studentów, że od nowego roku akademickiego przed zameldowaniem trzeba będzie okazać zaświadczenie o szczepieniu lub unijny certyfikat.

Czytaj również: Restauracje i kina tylko po szczepieniu. Radykalne rekomendacje Rady Medycznej dla rządu

W liście, który wysłał do studentów napisał, że aby powrót na uczelnię był bezpieczny, konieczne są powszechne szczepienia studentów. "Apeluję do wszystkich Państwa, którzy nie przyjęli jeszcze szczepionki, żeby uczynili to w trosce o siebie, o swoje rodziny oraz koleżanki i kolegów, z którymi spotkacie się w murach uniwersytetu. Nauka, którą współtworzymy i której autorytet reprezentujemy, kolejny raz w historii dała nam środek chroniący ludzkie zdrowie i życie. Decyzja o jego użyciu jest nasza, uważam jednak, że dla człowieka uniwersytetu powinna być ona oczywista" - brzmi fragment tego listu. 

Uczelnia przygotowuje "odpowiednie regulacje prawne"

Radio cytuje rzecznika uniwersytetu, który pytany był o podstawę prawną, która pozwoli na wprowadzenie takiego obligu. Jacek Szymik- Kozaczko: Akademiki są miejscem wyjątkowym w skali uczelni, gdzie te kontakty społeczne są szczególne. Studenci nie tylko mieszkają razem w pokojach, ale też spotykają się w częściach wspólnych. Jest to pewne wskazanie tego, co zamierzamy zrobić i oczywiście będziemy przygotowywać odpowiednie regulacje prawne – tłumaczył. 

Dodał, że ten sposób uczelnia przygotowuje się na przyjście kolejnej fali. - Widzimy, że w innych krajach, czy to Francja, czy Grecja już, aby wejść do restauracji czy baru trzeba przedstawić zaświadczenie o zaszczepieniu. Więc chcemy uprzedzić studentów, iż mamy taki zamiar. Tak, aby ich nie zaskakiwać we wrześniu takimi regulacjami. W najbliższym czasie, oczywiście w konsultacji z samorządem studenckim, szczegółowe regulacje będą przygotowane - podkreślił w rozmowie z Nowym Radiem Piekary.

Katowicka "Gazeta Wyborcza" przypomina natomiast, że niedawno na jednym z wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie dziekan uzależnił udział studentów w zajęciach terenowych i praktykach od przyjęcia co najmniej jednej dawki szczepionki, interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich. Zauważał, że "nie da się tego wprowadzić bez uzyskania informacji, kto został zaszczepiony, co jest równoznaczne z przetwarzaniem danych dotyczących zdrowia". 

Czytaj więcej: Minister zdrowia: czwarta fala jest nieunikniona. "Zegar tyka"

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum