CHOROBY PŁUC

Terapie, profilaktyka, badania. Najnowsze doniesienia medyczne

  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tysiące pacjentów przebadanych. Sztuczna inteligencja pomaga w ujawnianiu chorób płuc

OPRAC. KK • Źródło: MAT. PRASOWE, RYNEK ZDROWIA

Tysiące pacjentów przebadanych. Sztuczna inteligencja pomaga w ujawnianiu chorób płuc
W projekcie badawczym pomocna była sztuczna inteligencja (zdjęcie ilustracyjne). Fot. AdobeStock

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach i Politechnika Śląska wspólnie przeprowadzili projekt badawczy współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dodano: 27 maja 2022, 06:49 Aktualizacja: 27 maja 2022, 13:47
  • Zostały już zaprezentowane pierwsze wnioski z projektu badawczego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach oraz Politechniki Śląskiej
  • W specjalnym badaniu wzięło udział blisko 9 tys. pacjentów - pomocna okazała się sztuczna inteligencja
  • Analizując dane TK i dane kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy - czytamy

Sukces wspólnego projektu badawczego

Jak czytamy, są już wnioski z pierwszego tego typu projektu badawczego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i Politechniki Śląskiej współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- Wnioski, które są niezwykle cenne biorąc pod uwagę skalę badań: blisko dziewięć tysięcy pacjentów, ponad 10 tysięcy badań i możliwość pozyskania z jednego badania szczegółowej informacji o stanie zdrowia pacjenta – wyjaśniła prof. Joanna Polańska z Politechniki Śląskiej sprawująca nadzór merytoryczny nad projektem.

Kluczowa okazała się sztuczna inteligencja. Analizując dane TK i dane kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy.

Dodatkowo, uzyskane w wyniku segmentacji obrazów płuc dane pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych stwierdzanych nie tylko w COVID-19, ale także w innych chorobach np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

- Takie działanie pozwoli na dokładniejsze monitorowanie regresji bądź progresji zmian stwierdzanych w tomografii komputerowej w przypadku śródmiąższowych zapaleń płuc oraz w połączeniu z pozostałymi danymi klinicznymi – prognozowanie przebiegu choroby. Co ważne, system jest również w stanie wspomóc personel medyczny np. w ujawnieniu potencjalnych zmian chorobowych w obrębie płuca, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów – podsumowała prof. Polańska.

Sukces placówek w badaniu

- Politechnika Śląska prowadzi szerokie badania stosowane w interdyscyplinarnych, priorytetowych obszarach badawczych. Wśród tematyki badań bardzo ważne miejsce zajmują zagadnienia spersonalizowanej medycyny i sztucznej inteligencji. Od samego początku pandemii podejmowaliśmy także wyzwania związane ze zwalczaniem jej skutków, wspierając w tym służby medyczne i kryzysowe – wyjaśnił prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

- Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach to placówka, w której doświadczenia związane z diagnostyką chorób płuc stały się wielkim wyzwaniem i zupełnie nowym obszarem medycznej aktywności. Wnioski, które mamy m.in. z racji faktu walki z COVID-19 na pierwszej linii frontu przekładamy teraz na język nauki i tworzenie bioinformatycznych narzędzi do skuteczniejszej diagnostyki – przypomniał Przemysław Gliklich, prezes gliwickiej lecznicy.

Łączna wartość projektu wyniosła ponad 5 milionów złotych.

Warto wspomnieć, że dzięki współpracy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach
oraz Politechniki Śląskiej projekt badawczy wspierający wczesną diagnostykę m.in. chorób płuc został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, organizowanego przez Polską Agencję Prasową.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    POLECAMY W PORTALU