• PARTNER SERWISUpartner serwisu

20 lutego wykryto pierwszy przypadek koronawirusa we Włoszech

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP20 lutego 2022 19:36

Dokładnie dwa lata temu, 20 lutego 2020 roku, w szpitalu w Lombardii, stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa we Włoszech. Włoski bilans dwóch lat pandemii to 152 989 zmarłych i 12,4 mln przypadków zakażeń.

20 lutego wykryto pierwszy przypadek koronawirusa we Włoszech
Włoski bilans dwóch lat pandemii to 152 989 zmarłych i 12,4 mln przypadków zakażeń. Fot. Adobe Stock
  • W niedzielę mijają dwa lata od dnia, który uznano za oficjalny początek epidemii koronawirusa we Włoszech.
  • Pierwszy przypadek stwierdzono 20 lutego 2020 roku w szpitalu w Codogno w Lombardii, gdzie w ciężkim stanie na pogotowie trafił młody mężczyzna.
  • Wyzdrowiał po kilku tygodniach walki o życie
  • 20 lutego włoskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci następnych 141 osób i wykryciu ponad 42 tysięcy zakażeń koronawirusem

Włoski bilans dwóch lat pandemii

Pracująca w szpitalu w Codogno anestezjolog Annalisa Malara, widząc pacjenta w ciężkim stanie, postanowiła zrobić mu test na koronawirusa, mimo że nie przewidywał tego wtedy jeszcze protokół postępowania. Wówczas o zakażeniach mówiło się głównie w kontekście ogniska w chińskim mieście Wuhan.

Wynik okazał się pozytywny.

To był pierwszy pacjent zakażony we Włoszech. Codogno stało się pierwszym ogniskiem zakażeń w kraju, zamkniętym kilka dni później w tzw. czerwonej strefie.

Doktor Malara powiedziała agencji Ansa: "Pamiętam wielkie napięcie i koncentrację podczas leczenia tego pacjenta i jednocześnie wielki strach z powodu tego, co się dzieje. To było jasne, że mamy do czynienia z czymś poważnym, natychmiast to zostało zrozumiane".

- Zadałam sobie pytanie, czy ten młody mężczyzna, pracujący w firmie, gdzie podróże za granicę były na porządku dziennym i był on w kontakcie z wyjeżdżającymi kolegami, nie miał przypadkiem styczności z wirusem. Dlatego zdecydowałam zrobić mu test - wyjaśniła.

Koronawirus we Włoszech. Nowe zakażenia i zgony 

W drugą rocznicę zdiagnozowania pierwszego chorego na Covid-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci następnych 141 osób i wykryciu ponad 42 tysięcy zakażeń koronawirusem.

Włoski bilans dwóch lat pandemii to 152 989 zmarłych i 12,4 mln przypadków zakażeń.

Obecnie koronawirusa ma około 1,3 mln osób.

Liczba pacjentów na intensywnej terapii spadła do 934. Na pozostałych oddziałach covidowych jest 13 tysięcy osób.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum