GRUDZIEŃ 2016

 • Ostry dyżur

 • Gabinet Cieni PO krytykuje, a PiS ripostuje

  Projekty ustaw przygotowywane przez Ministerstwo Zdrowia cofają nas do czasów PRL - ocenili 27 listopada przedstawiciele Gabinetu Cieni PO. Jak wyjaśnili, chodzi o "budżetowanie szpitali, apteki limitowane i mniejszą liczbę rezydentur". Według PO "jest to całkowicie fałszywy kierunek".

 • Raport

  Bez programów samorządowych nie ma zdrowia publicznego

  Rola samorządów terytorialnych w systemie opieki zdrowotnej jest znacząca. A będzie jeszcze większa. Wynika to między innymi z ustawy o zdrowiu publicznym. Samorządowcy od lat dowodzą, że sprostają tym wyzwaniom. Potrzebują jednak wsparcia.

 • Zdrowie ma być apolityczne

  Działania dotyczące edukacji zdrowotnej, profilaktyki i zapobiegania chorobom wymagają nie tylko pieniędzy, ale przede wszystkim współpracy wielu instytucji oraz środowisk. Nie powinny też być elementem gry politycznej. To ważniejsze wnioski z konferencji poświęconej zdrowiu publicznemu, która 28 listopada odbyła się w Katowicach.

 • Warunek bezpieczeństwa narodowego

  Decydenci muszą zacząć postrzegać dobry stan zdrowia społeczeństwa jako warunek bezpieczeństwa narodowego i rozwoju gospodarczego kraju - zgodzili się uczestnicy debaty, która 5 grudnia br. odbyła się w Warszawie.

 • Organizacja i finansowanie profilaktyki

  Resort zdrowia podjął decyzję, by sfinansować szczepionkę przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci w Polsce od 2017 r. - Wymaga to podwojenia nakładów państwa na program szczepień ochronnych. To rewolucyjna zmiana - mówi wiceminister zdrowia JAROSŁAW PINKAS.

 • System szczepień czeka rewolucja

  Po ponad dekadzie resort zdrowia znalazł pieniądze na rozszerzenie obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych. Zgodnie z rekomendacjami pediatrów i immunologów, od 2017 r. wszystkie niemowlęta w kraju będą szczepione przeciwko pneumokokom.

 • Prawo

  Lekarz u prokuratora, czyli o czym warto wiedzieć przed spotkaniem

  Lekarze skarżą się na lawinowy wzrost liczby wezwań na przesłuchania (trwają zazwyczaj 4-5 godzin), a także na żądania prokuratury wydania dokumentacji medycznej bez nakazu sądu. Mówili o tym 23 listopada w Dolnośląskiej Izbie Lekarskiej podczas szkolenia dotyczącego różnych aspektów prawnych działalności zawodowej lekarzy.

 • Korekta czy systemowa rewolucja?

  Kilkuletnia praktyka orzecznicza wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych i zapowiedzi ministra zdrowia dotyczące reformy zasad i trybu ustalania odszkodowania i zadośćuczynienia w przypadku zdarzeń medycznych nakazują zadać pytanie: czy państwo polskie dysponuje spójną i przemyślaną koncepcją pozasądowego rozstrzygania sporów o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach w przedmiotowych kwestiach?

 • Farmacja

  Klasyfikacja ATC sprzyja zasadzie Pareto

  Skąd taki tytuł artykułu? Bo porządkując leki zgodnie z logiką działania, pozwala w krótkim czasie poznać ich sporo. Może się przydać przy przyspieszonej nauce farmakologii.

 • Czy istnieje aptekarski patriotyzm?

  Nad projektem nowelizacji prawa farmaceutycznego dyskutował parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego. Skrajnie różne opinie na temat planowanych zmian przedstawiło kilka środowisk.

 • Kształcenie techników farmaceutycznych

  Ministerstwo Zdrowia przeprowadzi ponowną analizę zapotrzebowania na techników farmaceutycznych. Według rzecznika Naczelnej Izby Aptekarskiej, rozmowy o ewentualnym wznowieniu ich kształcenia będą jednak możliwe dopiero po uchwaleniu ustawy o zawodzie farmaceuty, która w jasny sposób określi rolę i uprawnienia stawiane przed farmaceutami.

 • Usługi medyczne

  "Pakiet zawałowy" już od stycznia?

  - Zaprosiliśmy do współpracy kardiologów, którzy pomagają nam określić, jakie schorzenia będą wymagały opieki kompleksowej. Mam nadzieję, że uda się nam to sprawnie przeprowadzić. Uważam, że kompleksowa opieka kardiologiczna, czyli tzw. pakiet zawałowy, będzie mogła wejść w życie 1 stycznia 2017 r. - zadeklarował wiceminister zdrowia KRZYSZTOF ŁANDA.

 • Zanieczyszczone powietrze zabija

  Coraz więcej badań potwierdza bezpośredni związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a przyspieszonym rozwojem chorób sercowo- -naczyniowych. W wielu krajach podejmowane są działania mające ograniczyć emisję różnych związków chemicznych do atmosfery. Wdraża się też systemy ostrzegające mieszkańców przed skutkami przekroczenia norm stężenia szkodliwych substancji.

 • Skąd pieniądze na dodatkowe zadania POZ?

  Być może do POZ trafią jeszcze w tym roku niewielkie pieniądze. Nie jest natomiast jasne, skąd będą pochodziły środki na dodatkowe zadania w kolejnych miesiącach, bo plan NFZ na 2017 r. ich nie przewiduje - wynika z informacji uzyskanych przez Rynek Zdrowia po negocjacjach Porozumienia Zielonogórskiego w Centrali NFZ (29 listopada br.).

 • Projekt ustawy podzielił środowisko

  16 listopada zakończyły się publiczne konsultacje dotyczące projektu nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Czy ten termin należy przedłużyć? Opinie różnych środowisk w tej kwestii są podzielone, a wiele planowanych rozwiązań wciąż wzbudza kontrowersje.

 • Diagnostyczne blaski i cienie

  Maciej Szmitkowski, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, twierdzi, że mamy najlepszych specjalistów, najlepsze urządzenia i odczynniki. Jednocześnie jesteśmy na końcu statystyk pod względem ilości wykonywanych badań. Tłumaczy, dlaczego. W rozmowie z Rynkiem Zdrowia odnosi się też do trwającej dyskusji o tym, kogo można uznać za diagnostę laboratoryjnego.

 • Przybywa pacjentów wymagających leczenia przeciwzakrzepowego

  Każdy z nowych doustnych antykoagulantów charakteryzuje się innymi właściwościami. Dlatego możemy dopasować farmakoterapię do indywidualnego stanu pacjenta - mówi prof. ZBIGNIEW GĄSIOR, kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator II Oddziału Kardiologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

 • Potrzebujemy klarownej sieci laboratoriów

  - Diagnostyka genetyczna w nowoczesnej onkologii pozwala nam na identyfikację bardzo ważnych czynników prognostycznych, ale jeszcze istotniejsze z punktu widzenia terapii są czynniki predykcyjne, dzięki którym możemy dobrać optymalne dla chorego leczenie - mówi prof. JOANNA CHOROSTOWSKA-WYNIMKO, kierownik Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

 • Rak prostaty - jak z nim walczyć? Im wcześniej, tym lepiej

  Im wcześniej zostanie wykryty rak stercza, tym lepiej, gdyż od stopnia jego zaawansowania zależą możliwości leczenia i długość czasu dobrej jakości życia z tą chorobą - podkreślają polscy wybitni specjaliści w listopadzie, który jest od lat miesiącem ogólnoświatowej, społecznej kampanii "Movember" przypominającej panom, by lepiej zadbali o swoje męskie zdrowie.

 • Przegląd

  Jak wypadamy na tle innych?

  Polska znajduje się w czołówce krajów UE o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia oraz z najniższą liczbą lekarzy przypadającą na tysiąc mieszkańców - wynika z opublikowanego 23 listopada br. raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

 • Nowatorska operacja odtworzenia żuchwy

  Operację rekonstrukcji kości żuchwowej zaatakowanej przez nowotwór oraz odtworzenie stawu skroniowo-żuchwowego przeprowadzili 5 grudnia br. chirurdzy ze szpitala miejskiego w Olsztynie. Pacjentem jest 21-letni mężczyzna z Podlasia.

 • II Kongres Wyzwań Zdrowotnych

  Pierwsza edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 18-20 lutego 2016 r.) dowiodła, jak bardzo ważna i potrzebna jest szeroka, międzysektorowa dyskusja o zdrowiu.

 • Szef Wojskowego Instytutu Medycznego generałem dywizji

  Prezydent Andrzej Duda 29 listopada wręczył nominacje generalskie 14 oficerom. Wśród nich profesorowi Grzegorzowi Gielerakowi, dyrektorowi Wojskowego Instytutu Medycznego. Generał brygady Grzegorz Gielerak został mianowany na stopień generała dywizji.

 • Komentarze

  Reforma, czyli kilka sprzeczności i zagrożeń

  Przygotowania do zmian funkcjonowania systemu ochrony zdrowia lub też, zgodnie z nową nomenklaturą, systemu służby zdrowia, nabierają tempa. Wydają się tak szybkie, że nie sposób zauważyć, iż szereg przygotowywanych przez ustawodawcę rozwiązań nie zawsze jest do końca wzajemnie spójnych.

 • Finanse i zarządzanie

  Optymalizacja funkcjonowania oddziałów ratunkowych

  Przez wiele lat szpitalne oddziały ratunkowe (SOR) były synonimem kłopotów finansowych szpitala. Okazały się również sposobem na kolejki do specjalistów, można tam bowiem uzyskać natychmiastową pomoc, nie tylko w stanie zagrożenia życia, zamiast czekać tygodnie na wizytę do specjalisty.

 • Darczyńcy są mile widziani

  Z danych Polskiej Unii Szpitali Specjalistycznych wynika, że już przy co trzeciej lecznicy w naszym kraju działa fundacja. Placówki są też wspierane przez firmy i pacjentów. Darczyńcy kupują m.in. sprzęt, środki czystości, dokładają się do remontów.

 • Wyroby medyczne

  Korporacja jak ośrodek badawczy

  STEVEN HEINECKE od 40 lat pracuje jako naukowiec w ośrodku 3M w Minneapolis. Jest wynalazcą przezroczystego opatrunku Tegaderm, stosowanego w 140 krajach. - Przełomem w pracach nad tym opatrunkiem było zastosowanie technologii służącej do produkcji... taśm samoprzylepnych i folii - wspomina Steven Heinecke.

 • Polityka zdrowotna

  Będą premie za wyniki w POZ?

  W opinii ministra zdrowia KONSTANTEGO RADZIWIŁŁA, obecny sposób finansowania podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) raczej demotywuje, niż motywuje lekarzy do działań, dlatego stawka kapitacyjna powinna być modyfikowana m.in. dodatkiem motywacyjnym za profilaktykę i promocję zdrowia.

 • Poszło o pełniącego obowiązki GIF

  1 grudnia dyskusja na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia dotycząca wykrycia nieprawidłowości w dystrybucji leku kardiologicznego Atram przerodziła się w wymianę zdań o wpływie nieobsadzonego od ponad roku wakatu Głównego Inspektora Farmaceutycznego na skuteczną współpracę GIF z resortem zdrowia. Chodziło w szczególności o (nie)informowanie pacjentów o zagrożeniach.

 • Kilka zielonych świateł i pytań

  Środowisko medyczne od dawna postuluje o możliwość stosowania zasady compassionate use, która polega na udostępnieniu leku ratującego życie będącego w fazie badań klinicznych, pod ściśle określonymi warunkami.

 • Zdrowy szpital

  Samorządy drżą, resort uspokaja

  W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad utworzeniem tzw. sieci szpitali. Lecznice, które do niej trafią, będą miały zapewnione publiczne finansowanie. Projekt budzi ogromny niepokój, m.in. wśród samorządowców. Na przykład w woj. śląskim sieciowych kryteriów nie spełniają aż 24 marszałkowskie placówki.

 • MZ przygotuje nowy projekt sieci szpitali

  - Obecnie, po uwagach zebranych w trakcie konsultacji, Ministerstwo Zdrowia tworzy nową wersję projektu ustawy o sieci szpitali. Niestety, na etapie prac, jakie są teraz prowadzone, nie mogę mówić o szczegółach - poinformował wiceminister zdrowia PIOTR GRYZA 30 listopada, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.

 • Gastroenterologia poza siecią szpitali?

  Mnożą się obawy specjalistów tych dziedzin, które w pierwotnym projekcie ustawy o sieci szpitali nie weszły w zakres podstawowego zabezpieczenia zdrowotnego. Prof. GRAŻYNA RYDZEWSKA, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, podkreśla, że sieć szpitali "nie zauważa" żadnej dziedziny specjalistycznej wywodzącej się z chorób wewnętrznych.

 • Wojewoda oceni inwestycje

  Wojewodowie zaopiniowali pierwsze zgłoszenia złożone przez placówki medyczne w ramach Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Służbie Zdrowia (IOWISZ). Pozytywna ocena może zwiększyć ich szanse na kontrakt z NFZ. W staraniach o fundusze unijne niczego to nie zmieni. Przydałyby się większe preferencje.

 • Etapy zarządzania ryzykiem klinicznym

  Odpowiednie wystandaryzowanie procedur dotyczących zgłaszania zdarzeń niepożądanych lub samej obawy, że zaistniało zagrożenie powikłania w wyniku takiego zdarzenia, jest bardzo ważnym elementem unikania ryzyka w szpitalach - mówi nam RAFAŁ HOLANOWSKI, prezes zarządu Supra Brokers SA*.

WYSZUKAJ W TREŚCI MAGAZYNU

PRENUMERATA RYNKU ZDROWIA

 • Prenumerata roczna już od 80 złotych!
 • Zniżki przy prenumeracie wielu egzemplarzy
 • Specjalna wersja dla lekarzy i farmaceutów

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.