Zyskają mniej zamożne regiony

Autor: IB • • 23 czerwca 2009 14:42

Od przyszłego roku nowe zasady podziału środków z NFZ

Od przyszłego roku zostaną zmienione zasady podziału środków NFZ pomiędzy województwa - informuje Gazeta Prawna. System finansowania świadczeń - zapowiada Ministerstwo Zdrowia - zostanie oparty na stawce kapitacyjnej.

Jak wyjaśnia Ewa Kopacz, pieniądze będą przyznawane na każdego pacjenta w takiej samej wysokości, niezależnie od województwa. Obecnie podział środków na leczenie między poszczególne regiony jest uzależniony m.in. od wysokości przeciętnego dochodu przypadającego na jedno gospodarstwo domowe. To powoduje, że województwa, w których jest on niski, otrzymują mniej pieniędzy na finansowanie świadczeń. Tak dzieje się w Podkarpackiem, Warmińsko-Mazurskiem i Lubelskiem. Dostają średnio o około 400 mln zł mniej niż pozostałe regiony.

Po wprowadzeniu nowego systemu, wysokość środków na leczenie w poszczególnych województwach będzie korygowana takimi przelicznikami, jak częstość zachorowania, czas leczenia czy jego koszt - podkreśla Gazeta Prawna.

Oparcie finansowania na stawce kapitacyjnej oznacza również, że w przypadku osób powyżej 60. roku życia i dzieci, czyli grup najczęściej korzystających ze świadczeń zdrowotnych, zostanie ona proporcjonalnie zwiększona niezależnie od miejsca zamieszkania.

Wraz z wprowadzeniem nowego systemu podziału środków na leczenie, zwiększą się kompetencje dyrektorów poszczególnych oddziałów Funduszu.

Będą mogli samodzielnie decydować m.in. o przeznaczeniu dodatkowych pieniędzy na sfinansowanie najbardziej deficytowych świadczeń. Resort zdrowia ma nadzieje, że dzięki większym limitom na ich wykonywanie skrócą się kolejki szpitalne, m.in. na planowane zabiegi.

Zadowolone z planowanych zmian są mniej zamożne regiony. Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału NFZ, mówi, że Podkarpacie ma w tym roku na leczenie 2,5 mld złotych, czyli o 5,8 mld złotych mniej niż Mazowsze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum