Związkowcy nie wierzą rządowi

Autor: RZ • • 23 lutego 2012 11:49

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych zaskarży ustawę o składce zdrowotnej rolników do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział 26 stycznia szef związku Władysław Serafin. Prezydent podpisał przyjętą przez parlament ustawę.

Władysław Serafin, który 26 stycznia kierował obradami 100-osobowego Zarządu Krajowego KZRKiOR, powiedział dziennikarzom, że kółka skorzystają ze swoich uprawnień i zaskarżą ustawę do Trybunału.

- Takie jest powszechne przekonanie rolników, aby temu, co zaproponował rząd i co przyjął parlament, przyjrzał się Trybunał Konstytucyjny - podkreślił Władysław Serafin.

Przypomnijmy, że Sejm 13 stycznia br. uchwalił ustawę o ubezpieczeniach zdrowotnych rolników w 2012 r. Senat 19 stycznia nie wniósł do niej żadnych poprawek.

Prezydent podpisał ustawę 24 stycznia.

Serafin pytany, czy zamiast przygotowywać i składać wniosek do TK w sprawie ustawy, która ma obowiązywać do końca grudnia 2012 r., nie lepiej się skupić na przygotowaniu nowych rozwiązań, odpowiedział, że nie sądzi, by ustawa obowiązywała jedynie przez rok. - Jak wiele rozwiązań tymczasowych, to będzie trwało, będzie przedłużane na kolejne lata - ocenił szef Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Przypomnijmy, że już w ubiegłorocznym exposé premier Donald Tusk zapowiadał, że składka rolników będzie płacona na tych samych zasadach, co w systemie powszechnym, łącznie z możliwością odliczenia jej części od podatku. Najpierw, zaczynając od największych gospodarstw, wprowadzi się rachunkowość, czyli rejestrację przychodów i kosztów, a następnie opodatkowanie na ogólnych zasadach.

W konsekwencji, jak przekonywał Donald Tusk, będzie to umożliwiało "odejście od KRUS-u", czyli likwidację odrębnego systemu ubezpieczeń rolniczych.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum