Żuchwa prosto z drukarki

Autor: JJ • • 26 czerwca 2014 09:29

Coraz częściej pojawiają się informacje o zakończonych powodzeniem operacjach rekonstrukcyjnych, w których wszczepiono implanty wytworzone z użyciem drukarek 3D. W Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku lekarze przygotowują się już do kolejnej operacji z wykorzystaniem implantów wykonanych przy użyciu druku przestrzennego.

Na początku kwietnia br. chirurdzy z białostockiej kliniki poinformowali o zakończonej powodzeniem rekonstrukcji kości żuchwy pacjenta. Przeprowadzono ją, wszczepiając tytanowy implant, który powstał dzięki technologii druku przestrzennego. Wszczepienie implantu zostało przeprowadzone u 78-letniego pacjenta, któremu z powodu choroby nowotworowej usunięto znaczną część żuchwy.

"Standardowy" tytan nie wytrzymał

W czasie zabiegu ubytek uzupełniono standardową rekonstrukcyjną płytką tytanową dla zespolenia pozostałości żuchwy, tak aby utrzymywała prawidłową pozycję.

- W tym przypadku nie można było zastosować standardowego postępowania z użyciem mikrochirurgii, polegającego na odtworzeniu fragmentu żuchwy z własnej kości pacjenta. Pacjent miał niestety także jedenaście innych jednostek chorobowych, które dyskwalifikowały go do takiego długiego zbiegu trwającego zazwyczaj od 9 do 12 godzin. Taki zabieg jest długotrwały i obciążający, gdyż są dwa miejsca operacyjne: to, w którym dokonywana jest rekonstrukcja, oraz miejsce pobrania kości strzałkowej - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Stanisława Zyta Grabowska, kierownik Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej USK w Białymstoku.

Dlatego właśnie, jak tłumaczy prof. Grabowska, podczas pierwszego zabiegu, aby pozostałe po resekcji kikuty żuchwy się nie przemieszczały, zastosowano standardową tytanową płytę unilock. Później jednak pacjentowi zaczęły doskwierać problemy związane z deformacją twarzy. Dodatkowo, po prawie ośmiu miesiącach używania tytanowa płytka pękła. Mięśnie żuchwowe są bardzo silne i może dojść do takiej sytuacji.

W tym momencie powstało pytanie - jak pomóc pacjentowi?

Trochę przez przypadek...

Pomógł przypadek. - Ponieważ współpracujemy z Politechniką Białostocką, byłam jakieś dwa miesiące wcześniej w zakładzie ChM - producenta implantów i narzędzi dla ortopedii i traumatologii. Pokazywano nam, czym dysponują, co mogłoby się ewentualnie przydać naszym pacjentom. Niestety, te produkty były dla naszego szpitala bardzo drogie - mówi prof. Zyta Grabowska.

Dodaje: - Kiedy jednak zastanawialiśmy się, jak pomóc pacjentowi, padła propozycja, że spróbują zrobić odpowiedni implant. Dostarczyliśmy obrazy tomografii komputerowej i na tej podstawie został stworzony indywidualny implant tytanowy.

Najpierw stworzono zwykły, plastykowy model implantu, który został skonsultowany z lekarzami. Ale kiedy już powstał implant z tytanu, okazało się, że jest za ciężki. By zmniejszyć jego wagę, wykonano następny, tym razem pusty w środku.

Ten właśnie implant - już z powodzeniem - zastosowano do rekonstrukcji żuchwy pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum