Zmiana sternika Funduszu

Autor: RR • • 21 stycznia 2014 12:58

Agnieszka Pachciarz została odwołana ze stanowiska prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Do czasu wyboru nowego szefa NFZ instytucją płatnika świadczeńbędzie kierował Marcin Pakulski, dotychczasowy zastępca prezesa NFZ ds. medycznych.

Zmiana sternika Funduszu

Komentatorzy sądzą, że głównym powodem odwołania Agnieszki Pachciarz nie były sprawy merytoryczne. Uważają, że prezes NFZ odegrała rolę kozła ofiarnego. Została wskazana jako osoba odpowiedzialna za kolejki do lekarzy. Na przedstawienie propozycji rozwiązania tego problemu premier dał ministrowi zdrowia czas do wiosny 2014 roku.

Za kontraktowanie?

- Nie znam treści wniosku o odwołanie - przyznała 18 grudnia na konferencji prasowej Agnieszka Pachciarz. Mimo że, jak dodała, dzień wcześniej późnym wieczorem spotkała się z ministrem.

- Powodem dymisji szefowej NFZ jest złe funkcjonowanie weryfikacji osób ubezpieczonych - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz, wyjaśniając podczas konferencji prasowej powody swojej decyzji o złożeniu wniosku o odwołanie prezes NFZ Agnieszki Pachciarz.

Ale czy rzeczywiście to jest prawdziwym powodem złożenia wniosku o dymisję? Z grudniowych wypowiedzi ministra zdrowia mogłoby jednak wynikać, że jego wniosek do premiera o odwołanie Pachciarz zawierał argumenty merytoryczne. Przypomnijmy, że 6 grudnia zapowiedział, że po zakończeniu kontraktowania świadczeń zdrowotnych na 2014 r. kompleksowo oceni pracę prezes NFZ.

Pytany przez dziennikarzy, czy przed wymianą w ramach reorganizacji rządu uratowała go deklaracja, że zwolni prezes NFZ, odparł: - Nie złożyłem takiej deklaracji. Po zakończeniu kontraktacji przeprowadzę kompleksową ocenę jej pracy przez ostatnie półtora roku - oświadczył.

13 grudnia NFZ i Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że wszystkie oddziały wojewódzkie NFZ uzgodniły ze szpitalami warunki finansowania świadczeń w 2014 r., a już 17 grudnia Bartosz Arłukowicz złożył premierowi wniosek o odwołanie Agnieszki Pachciarz. Premier wniosek zaakceptował.

Skoro więc szef resortu zażądał dymisji, oznacza to, że ocena kontraktowania nie wypadła pozytywnie. Mimo że szefowa NFZ była innego zdania. Wyraziła nawet zadowolenie z "postawy obu stron - kierujących szpitalami i oddziałami wojewódzkimi Funduszu, dzięki czemu pacjenci mają zapewnioną opiekę w 2014 roku".

Cena za złożenie pozwu?

Jednakże komentatorzy zwracają uwagę na inne zdarzenia, które mogły doprowadzić do jej dymisji. Mówią, że o odwołaniu mógł przesądzić pozew złożony przez NFZ w sądzie administracyjnym w sprawie ustalenia kwoty budżetowych pieniędzy na osoby nieubezpieczone.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum