Zmarnowane miliony

Autor: RZ • • 28 czerwca 2013 12:01

Dr Grzegorz Mazur, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi

Zmarnowane miliony
Rozporządzenie ministra zdrowia z 21 grudnia 2012 r. zmieniło wcześniejsze rozporządzenie w sprawie recept lekarskich. Zmiana miała służyć temu, żeby lekarze, którzy nie podpisali z Funduszem nowych umów na wystawianie recept na leki refundowane, nie wykorzystywali posiadanych już druków recept.

Minister przyjął krzywdzące nasze środowisko założenie, że nieuprawnieni lekarze będą wystawiali recepty nieuprawnionym pacjentom. W celu uszczelnienia systemu i zapobieganiu nadużyciom zmienił więc wzory recept.

Według nowego wzoru, recepta ma zawierać numer rozpoczynający się od 02, a nie od 01 jak poprzednio, oraz trzy kody kreskowe zamiast jednego.

Nie byłoby problemu - wystarczyło powiadomić aptekarzy, żeby nie realizowali recept rozpoczynających się numerem 01. Proponowała to Naczelna Rada Lekarska.

Ale wybrano inne rozwiązanie. O zmianie wzoru recept lekarze dowiedzieli się dopiero pod koniec ubiegłego roku, kiedy wszyscy - szpitale, przychodnie i lekarze prowadzący prywatne gabinety - uzupełniali recepty drukowane według starego wzoru (określonego w rozporządzeniu z 8 marca 2012 r.). Gdyby wcześniej powiedziano, że od 1 styczna br. będą nowe wzory, to nikt przecież nie dokupywałby bloczków.

Skutek był taki, że kupiono makulaturę. Teraz druki trzeba utylizować. Łódzka Izba Lekarska wzięła na siebie te koszty. Zgromadziliśmy ok. 10% tego, co decyzją ministra zostało zmarnowane w placówkach województwa łódzkiego. Wielu jednostkom ochrony zdrowia musieliśmy odmówić składowania nieważnych recept, bo nie mamy odpowiednich warunków lokalowych.

Chcieliśmy też pokazać, że publicznych pieniędzy nie marnotrawią lekarze, którzy rzekomo zbyt łatwo sięgają po leki refundowane. To decyzja ministra doprowadziła do tego, że - jak szacujemy - zmarnowano w całym kraju co najmniej 5 mln zł na zakup nieważnych druków. Te pieniądze mogły iść na leki, sprzęt, porady specjalistyczne.

Strata dla systemu okazała się większa niż spodziewane korzyści.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum