Zagłodzić komórkę rakową

Autor: Luiza Jakubiak • • 12 listopada 2009 11:20

Nowotwór wątroby jest stosunkowo wcześnie diagnozowany jedynie u 15-35% chorych

Publikowane dane z 2006 roku pokazują, że w Polsce odnotowano ok. 800 zachorowań u mężczyzn i 653 u kobiet na raka wątrobowokomórkowego. Na ten nowotwór najczęściej chorują mężczyźni z woj. wielkopolskiego, mazowieckiego i pomorskiego, zaś w śród kobiet - mieszkanki województw: mazowieckiego, śląskiego i dolnośląskiego. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców, w Polsce mamy 3,1 zachorowań na 100 tys. mężczyzn i 1,7 na 100 tys. kobiet.

Jeśli chodzi o umieralność, w 2006 roku zmarło 1045 mężczyzn i 945 kobiet. Współczynnik umieralności wynosi u mężczyzn 3,8, u kobiet 2,2 na 100 tys. mieszkańców.

- Te cyfry są porównywalne z danymi z innych krajów europejskich. W USA współczynniki są nieco większe - przedstawia dane epidemiologiczne docent Krzysztof Krzemieniecki z Zakładu Chemioterapii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii klinicznej.

Czynniki ryzyka

Około 80% pierwotnych nowotworów wątroby stanowi rak wątrobowokomórkowy. - Rak wątroby jest narastającym problemem. Stanowi 5% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych na świecie, jest już szóstym co do częstości i trzecim, jeśli chodzi o śmiertelność rakiem - uzupełnia wskaźniki epidemiologiczne prof. Krzysztof Simon z Kliniki Chorób Zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Liczba chorych na raka wątroby rośnie, a jednym z powodów jest coraz skuteczniejsze leczenie pacjentów z innymi schorzeniami wątroby. Chorzy częściej dożywają do ostatniej fazy swojej choroby, jaką jest marskość.

70-80% przypadków raka wątrobowokomórkowego jest związanych z zakażeniami wirusem HCV lub HBV.

- U osób zakażonych WZW typu C występuje sto razy większe ryzyko zachorowania na raka wątroby niż u tych, którzy takiego zakażenia nie mają - mówi docent Krzemieniecki i wskazuje na pozostałe przyczyny nowotworu: - Mniej więcej 15% zachorowań występuje na tle marskości poalkoholowej. Inne przyczyny to kontakt z toksynami pochodzenia grzybiczego i efekty uboczne stosowania niektórych leków, w tym antykoncepcyjnych, które mogą sprzyjać występowaniu tego nowotworu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum