Za przypadki zakłuć odpowiada pracodawca

Autor: RZ • • 21 stycznia 2014 12:55

Za przypadki zakłuć odpowiada pracodawca

Sprzęt medyczny jest wymieniany w naszych szpitalach głównie pod naciskiem sanepidu, NFZ lub związków zawodowych. Albo po tym, jak dojdzie do jakiegoś nieszczęścia. To wynik braku przekonania pracodawców, że eliminacja zagrożeń na stanowisku pracy jest opłacalną inwestycją.

Pracodawcy, niestety, traktują te kwestie marginalnie. Praktycznie całą odpowiedzialność za przypadki zranień, zakażeń, do jakich dochodzi w czasie wykonywania pracy, przerzucają na tzw. komórki BHP i pracowników. Z tego powodu dziś obserwujemy niską zgłaszalność przypadków zakłuć czy innych zdarzeń, które wiążą się z ryzykiem zakażenia.

Utajanie takich przypadków ma też związek z różnymi formami zatrudnienia personelu w placówkach medycznych. Trzeba zaś jasno powiedzieć: nieważne, czy dany pracownik świadczy usługi w lecznicy na etacie, kontrakcie czy jest podwykonawcą innej firmy - odpowiedzialność za wszelkie zdarzenia w placówkach medycznych ponosi osoba kierująca nią.

Jeżeli niechlujny lekarz wyrzucił ostre narzędzie do worka, zamiast specjalnego pojemnika, a wynosząca śmieci sprzątaczka skaleczy się tym narzędziem, to konsekwencje tego zdarzenia nie ominą pracodawcy. Poniesie koszty: ewentualnej terapii poekspozycyjnej, absencji pracownika i zastąpienia go w pracy inną osobą.

Na problem ekspozycji pracodawca powinien więc patrzeć nie tylko przez pryzmat medyczny, ale i ekonomiczny. Wtedy dostrzeże opłacalność inwestycji w bezpieczne warunki pracy. Trzeba podkreślić, że i w tym przypadku profilaktyka jest zawsze tańsza niż proces "leczenia".

Każda procedura medyczna niesie ze sobą wysokie ryzyko zakażenia. Dlatego ważne jest, by pracodawcy dbali o edukację pracowników i ich uświadomienie dotyczące zagrożeń występujących w pracy, a także doceniali wagę tych zagrożeń i zapewniali możliwie najbezpieczniejsze środowisko pracy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum